Chybí vám výkon? Zvyšte pitný režim!

Pití
Zveřejněno: 26.8.2010 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Pokud nejste zvyklí snídat, děláte chybu. A to nejen proto, že vlastně podporujete sebe sami ke vzniku nadváhy a obezity, ale i proto, že nedoplňujete potřebné tekutiny, které nám právě ráno schází, neboť tělo již veškeré rezervy vyčerpalo přes noc. Pokud tedy nesnídáte a ihned jdete do práce, váš pitný režim nemůže být správný. Je totiž dokázáno, že většina pracujících lidí vypije v práci sotva 40% denního přijmu tekutin. Podle vědeckých průzkumů byste však měli vypít alespoň 65%.

Nemám žízeň, nepotřebuji pít

Tak tohle je naprostý nesmysl! Tuhle chybu však dělá spousta lidí. Většina si myslí, že pít se má až ve chvíli, kdy máme žízeň. Jenomže v tuto chvíli je už velká šance, že je vaše tělo dehydratováno. Vědci dokázali, že již úbytek tělesné hmotnosti v důsledku ztráty tekutin nižší než dvě procenta může mít negativní vliv na fyzickou i psychickou kondici. Tím se vám snižuje výkonnost a soustředěnost. Pokud se nenapijete ani když máte žízeň, můžete počítat s omezením mozkových procesů, ohrožujete krátkodobou paměť, zhoršuje se vaše koordinace a bohužel, také vaše rozhodování. A proč tomu tak je? Protože všechny metabolické procesy, které v těle probíhají, závisí na vodním prostředí. Žízeň je tedy pouze prvním varovným signálem, že váš organismus potřebuje nutně rychle vodu. Pokud již ztratíte pouhé 2%, vaše výkonnost klesne o 20%.

Pijte, pijte, pijte!

Ať už pracujete v kanceláři, venku na sluníčku nebo v horkém prostředí, pít prostě musíte, protože “kdo správně pije, lépe žije”. Pokud pracujete v horkém prostředí, pít musíte dvojnásobně. Dokonce na to existují paragrafy, které nařizují, že zaměstnavatelé musí svým zaměstnancům dodávat ochranné nápoje. Většinou to je voda, čaj, pramenitá voda apod. V mimořádných dnech, kdy venkovní teplota dosáhla 30°C ve stínu, může být dokonce vyhlášen v rámci takzvaného náhradního opatření i přechodný režim práce a odpočinku.

Mohlo by vás zajímat:  Horečka je důležitým nástrojem obranyschopnosti těla. Máme ji hned tlumit nebo ne?

Všeho moc škodí?

Ano, i nadměrné pití může tělu uškodit.Pokud tedy požijete nárazově velké množství tekutin, dojde k nadměrnému zatížení ledvin a srdce a může dojít k jejich selhání. Proto je tedy vhodné si svůj pitný režim hlídat a pít pravidelně po celý den.

[yop_poll id=”10″]
Štítky: ,

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení