Cibule a její neobyčejné účinky na naše zdraví

stevepb / Pixabay

Nakrájet cibuli nadrobno, nechat ji zezlátnout na oleji a přidat k ní další suroviny budoucího lahodného oběda, to je to, co s cibulí pravděpodobně děláme nejčastěji. Chuť pokrmům sice dodá výbornou, ale bohužel se tím zničí velká část zdraví prospěšných látek. Zkuste ji zařadit do svého jídelníčku i syrovou, právě tak vám prospěje nejlíp. Cibuli se přezdívá přírodní antibiotikum a to jistě ne nadarmo. Co stojí za jejími výbornými zdravotními účinky?

Vitamíny, minerály a hlavně alicin

V cibuli se nachází velké množství vitamínů, především vitamínu C, vitamínů skupiny B, kam patří i důležitá kyselina listová, a vitamínu E. Z minerálních látek je tu ve vysoké koncentraci zastoupeno železo, dále pak cibule obsahuje také hořčík, draslík, fosfor, zinek, síra, vápník, sodík, jód a měď. Všechny tyto látky jsou pro organizmus podstatné a jejich doplňování je nezbytné. Nejvýznamnější látkou obsaženou v cibuli je ale aminokyselina aliin, která se při zpracování nebo konzumaci cibule mění na alicin. Právě tato látka má značné antimikrobiální vlastnosti, působí proti virům, bakteriím i plísním.

Využití k léčbě akutních potíží

Nejznámější je využívání cibule k léčbě onemocnění horních cest dýchacích. Jako přírodní léčebný prostředek se používá při rýmě, kašli, bolesti v krku, zahlenění, chřipce i angíně. Užívat se dá ve formě šťávy nebo čaje, i nadrcená s medem. Vdechování silic z čerstvě rozkrojené cibule pomůže při zánětlivých onemocněních nosní dutiny. Šťáva z cibule vymačkaná na vatový tampón vložený do ucha zase uleví od zánětu středního ucha. Při kožních potížích, jako jsou štípance od hmyzu, plísně nebo bradavice, pomůže potírání postiženého místa rozkrojenou cibulí.

Prevence proti zažívacím i kardiovaskulárním onemocněním

Cibule má ale také řadu preventivních účinků. Její konzumace ovlivňuje složení střevní mikroflóry, podporuje tvorbu žaludečních šťáv a žluče a tím pozitivně ovlivňuje činnost žaludku a střev. Pomáhá také snižovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi a regulovat vysoký krevní tlak. Na kardiovaskulární systém má cibule vůbec velmi dobrý vliv, protože čistí krev, zpevňuje cévní stěny a posiluje srdeční činnost. Výsledkem je menší riziko vzniku křečových žil, hemeroidů a dalších onemocnění cévního systému. Ač je cibule kvůli svému výraznému odéru v milostné sféře spíše zavrhována, má vliv i na větší prokrvení pohlavních orgánů a tím zvýšení libida, proto je její konzumace doporučována pro zlepšení sexuálního života.

Mohlo by vás zajímat:  Užijte si i 90° žár aneb 5 (+ 1) horkých tipů do horké sauny

Cibule není jen obyčejnou potravinou. Je zásobárnou zdraví prospěšných látek a byla by škoda její účinky nevyužívat.

Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení