Čínská medicína

čínské, Medicína
Zveřejněno: 26.6.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

V současné době si mnoho lidí naší civilizace oblíbilo čínskou kulturu, počínaje čínskou kuchyní, čínským bojovým uměním, čínskou filosofií až po čínskou medicínu. Přístup čínské medicíny se značně liší od západní medicíny. Každou nemoc chápe jako určité narušení vnitřní rovnováhy člověka. Již staří Číňané věřili, že v našem těle proudí energie čchi v speciálních dráhách, kterým se říká Meridiány.

Nutno podotknout, že čínská medicína není založena na polknutí nějakého zázračného léku, který za nás všechny problémy vyřeší. Samozřejmě, že i čínská medicína používá své medikamenty, zejména v podobě bylinek, čajů, mastí, odvarů, které jsou ale přírodního původu. I slavná japonská „Kampo“ medicína má svůj původ v Číně.

Od západní medicíny se čínská diametrálně odlišuje komplexním pohledem na nemocného a jeho problémy. Čínská medicína není založena jen na odstraňování příznaků či následků, ale i na odstraňování příčiny, tedy jinými slovy je třeba najít příčinu vnitřní nerovnováhy, která nemoc způsobila.

Akupunktura

Akupunktura je velice rozšířená léčebná metoda spadající do čínské medicíny. Postoje západní medicíny k ní jsou rozporuplné. Někteří materialističtí lékaři ji striktně odmítají a léčebné úspěchy přičítají placebo efektu, který nejlépe vysvětlíme starým rčením „ víra tvá tě uzdravila“. Jiní lékaři se stavějí k této metodě pozitivně a často ji i používají.

Čínská medicína

Jak však vysvětlují mechanizmus akupunktury samotní Číňané? Jak již bylo řečeno, Číňané věří, že v našem těle proudí energie čchi, tedy životní energie. Tato energie proudí v dráhách, kterým říkáme meridiány. Každý akupunkturní bod je spojen s nějakým důležitým životním orgánem. Nemoc se vysvětluje tak, že někde v těle došlo k energetické nerovnováze, která se může projevit fyzickou i psychickou nemocí či problémy. Pro vysvětlení a pochopení čínské medicíny je nutné vysvětlit staré taoistické pojmy „Jin a Jang“.  Jin a Jang jsou dva protichůdné principy, které spolu neustále soupeří, ale jeden bez druhého nemůže existovat. Dle čínské medicíny je tomu stejně i v našem těle. Princip Jin je spojen se ženským elementem, tmou, chladem, nocí. V lidském těle mu příslušejí plné orgány, mezi které se řadí srdce, ledviny, plíce, játra, slezina.  Princip Jang je spojen s mužským elementem, světlem, teplem, dnem. V lidském těle mu příslušejí duté orgány, mezi které se řadí žlučník, žaludek, tenké střevo, tlusté střevo, močový měchýř a tzv. tři zářiče či ohřívače, které můžeme chápat jako určitou záhadu čínské medicíny. V historii čínské medicíny se vedly spory o to, zda tyto orgány existují na hmotné úrovni, jaký mají tvar, kde přesně leží. Podle nejstarších teorií se jedná o tři prvopočáteční čchi v těle. Později byly rozděleny na horní, střední a dolní zářič, umístění bylo pod různými orgány na těle. Akupunktura je jednou z nejstarších léčebných metod. První nalezené akupunkturní jehly jsou staré asi 7000 let a jsou vyrobené z kostí.

Mohlo by vás zajímat:  Keto dieta – recenze TOP 6 v ČR – zvolte tu nejúčinnější

Strava

Strava je tím, co čínská medicína zdůrazňuje, a tím, co často západní lidé zanedbávají. Dle čínské medicíny je ve stravě klíč nejen k dobrému zdraví, ale rovněž ke dlouhověkosti. Čeho by se měl člověk vyvarovat, jsou především uzeniny a polotovary, jedná se o potraviny, které mají vysoký obsah konzervačních a chemických látek. V případě uzenin, je třeba zmínit jejich nepopiratelný škodlivý vliv na tlusté střevo. Dle čínské medicíny můžeme za zdravou označit pestrou stravu, tedy takovou, ve které je zastoupeno široké spektrum ovoce a zeleniny.

Čínská medicína

Masáže

Jedním z nejrozšířenějších druhů masáží je masáž tuina. Podstata této masáže vychází z teze, že je potřeba rozproudit energii v meridiánech ve správném směru. Druhým, trochu měně známým typem masáže je masáž gua-sha. Při tomto druhu masáže se používá speciální škrabka z nefritu, jadeitu či buvolího rohu, kterou se škrábe po směru energie, která proudí v meridiánech. Pomocí dané procedury se mají z těla vyškrabávat nečistoty a toxiny. Samotnému škrábání předchází potření třezalkovým olejem. Barva škrábanců nám prozrazuje stav organizmu a míru překyselení. Škrábance zmizí v horizontu několika dní.

Moxování

Slovo má původ v japonštině, ale samotná metoda pochází ze severní Číny. Slovo „moxa“ znamená spálená bylina. Moxou, která se používá při léčbě, je sušený a lisovaný pelyněk, který má tvar blízký doutníku. Samotná léčba probíhá tak, že moxu v zapáleném stavu přiblížíme asi 1-2 cm od akupunkturního bodu, na který chceme působit. Efekt by měl být stejný jako u akupunktury.

Čínská medicína

Baňkování

Baňkování je další z metod čínské medicíny. Principem je vtáhnout tkáň do baňky, kde se vytvoří podtlak, který pomáhá stimulovat reflexní zóny. Tkáň v baňce se hluboce prokrví a tím dochází k odplavení nežádoucích či škodlivých látek.

Mohlo by vás zajímat:  Syrovátka: Opravdu je to zázračný všelék?

Návštěva lékaře

Návštěva lékaře, který praktikuje čínskou medicínu, se značně liší od běžného lékaře. Bude se zajímat, jak sedíte, jak chodíte, kde žijete, v jakých podmínkách žijete, jaké máte radosti a starosti. Mnohé otázky budou znít člověku neznalému čínské medicíny zvláštně, zejména otázky ohledně barvy a konzistence stolice či barvy moči. Velmi důležitý je rovněž jazyk, jeho barva, z toho lékař bude vyvozovat stav jednotlivých orgánů. Další velmi významný ukazatel bude váš puls. Nejzkušenější lékaři rozeznají na stovky druhů pulzu a z nich vyvozují druh onemocnění.

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení