Heřmánek pravý

Heřmánek
Zveřejněno: 2.9.2010 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Heřmánek pravý roste na polích, v hlinité půdě, na lesních lukách a na rolích mezi obilím, kukuřicí, jetelinou, brambory a řepou. Často jeho jemnou vůni ucítíte již na dálku. Na rozdíl od heřmánku „římského” (rmenec sličný), má květní lůžko duté, vůni kořenitou a příjemnou. Bližší popis této známé rostliny určitě není nutný. Od května do září sbíráme květy za slunečného dne. Nikoho nepřekvapí tvrzení, že heřmánek je „všelékem”, zvláště pro malé děti. V každé rodině by měl být dítěti podáván heřmánkový čaj především při křečích a bolestech v bříšku. Pomáhá při nadýmání, průjmu, vyrážkách, bo­lestech žaludku, při poruchách menstruace a různých jiných bolestech břicha, při nespavosti, horečce, bolesti ran a zubů, při zá­nětu nadvarlat.

Heřmánek napomáhá pocení, mírní křeče a upokojuje mysl, kromě toho působí protizánětlivě a dezinfikuje, především pak sliznice. Zevně se heřmánek používá na obklady a oplachy při zanícených očích a při zánětu spojivek, při svrbění a mokvavých kož­ních vyrážkách, na kloktání při bolesti zubů a na umývání ran. Jsme-li smutní a v depresích, měli bychom vždy vypít šálek heřmánkového čaje: upokojení hněvu se dostaví dříve, než by se poškodilo srdce. Vřele mohu doporu­čit polštářek ze suchých rostlinek jako teplý obklad na bolavá místa.

Tišivě působí i koupele a umývání, neboť heřmánek má dobrý vliv na celý nervový systém. Při těžkých chorobách a stavech vyčerpanosti se budete velmi rychle cítit zdravými a vnitřně uklidněnými. Také při pěs­tění krásy by se nemělo zapomínat na heřmánek. Když si jednou týdně umýváte tvář heřmánkovým nále­vem, vaše tvář se rozjasní a dostane zdravou barvu. Heřmánkový nálev by měl být použí­ván i při umývání vlasů, zvláště máte-li je světlé. Takovým mytím se stanou vlasy vzdušnými a získají pěkný lesk.

Mohlo by vás zajímat:  Podvrtnutý kotník je časté a velmi nepříjemné zranění

Heřmánek upravuje stolici, přičemž nemá projímavé účinky. Proto je vhodný na vnitřní léčení hemoroidů, které lze heřmánkem léčit i zevně mastí. Mast je vhodná i při léčení ran. Rychle se zlepší i rýma a katar vedlejších dutin, budeme-li vdechovat heřmánkové páry. Po takové proceduře je nezbytné setrvat v teplé místnosti.

Heřmánkový olej se používal už ve starověku při neuralgiích a lupání v končetinách. Staří Egypťané pova­žovali heřmánek za květinu Boha slunce a to pro jeho silné působení proti horečce a teplotě.

Název „matricaria” se odvozuje od latinského „mater” = matka, neboť ho používali při ochoření matek a žen. Ve starých bylinkářských knihách se dočítáme, že heřmánkový olej odnímá údům únavu. Jestliže ho uva­říme ve vodě a přiložíme na chorý měchýř, zmírní se bolesti.

O heřmánků se dokonce vypráví, že nedoslýchavým lidem navrátil sluch tak, že se v heřmánko­vém oleji opražila mořská cibule (může způsobovat alergické reakce) a potom se vlažný olej nakapal do uší. Příběhu o této úžasné bylince je spousta a určitě najde uplatnění v každé domácnosti, nejen s dětmi.

Použití heřmánku pravého

Čaj z heřmánku

Jednu vrchovatě naplněnou kávovou lžičku dáme do 1/4 litru vody pouze spařit a pak necháme krátce, cca 10 minut vyluhovat.

Přísada do koupele

Pro koupel ve vaně použijeme dvě dvouhrstě, pro umývání tváře a hlavy pouze jednu hrst heřmánku, spaříme a vyluhujeme.

Obklady

Jednu polévkovou lžíci vrchovatě naplněnou zalijeme 1 /4 litrem vařícího mléka, krátce vyluhujeme, scedíme a přikládáme jako teplé obklady.

Pára z heřmánku

Jednu polévkovou lžíci zalijeme litrem vroucí vody. Páry vdechujeme pod ručníkem.

Mohlo by vás zajímat:  Tea tree oil a jeho vynikající antiseptické účinky

Bylinný polštář

Lněný pytlík naplníme usušenými květy a zašijeme, dobře zahřejeme v suché pánvi a přiložíme.

Heřmánkový olej

Lahvičku naplníme až po hrdlo čerstvými květy nasbíranými za slunného dne. Zalejeme je olivovým olejem, lisovaným za studena. Květy musí být v oleji po­nořené. Lahvičku dobře uzavřeme a necháme stát 14 dní na slunci. Uchová­váme v chladničce!

Heřmánková mast

250 g vepřového sádla zahřejeme jako při vysmažování a vsypeme do něho vrchovatou dvouhrst čerstvých květů, směs vzkypí, promísíme ji, přikryjeme a odložíme na noc na chladné místo. Druhý den opět jen mírně zahřejeme a protlačíme přes lněný hadřík. Nejlepší způsob je tento: Lněný hadřík dáme do síta, které položíme do hrnce s nástavkem na vylévání a heřmánkovou mast prolisujeme. Mast se potom rovnoměrně promísí a přeleje do čistých lahviček nebo kelímků.

Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Nella
    • 13.10.2011
    Odpovědět

    Hm, na vlastnoručně usušené bylinky nedám dopustit. Právě před chvilkou jsem připravovala heřmánkový čaj pro syna. Bolí ho bříško – paní doktorka nás poslala domů a máme čekat, co se z toho vyklube…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení