Rakytník řešetlákový a jeho použití

Rakytník řešetlákový

O této pozoruhodné léčivé rostlině původem z Orientu jste určitě již slyšeli. V poslední době se jí dostává čím dál větší pozornosti i ze strany laické veřejnosti, neboť se ukazuje, že se jedná o jednu z plodin právem označovaných jako „superpotraviny“. V čem tedy léčivá moc rakytníku spočívá? Pojďme si jej představit trochu blíže.

Samec a samice

Z botanického hlediska se jedná o vytrvalou dřevinu spadající do nevelké čeledi hlošinovitých. Rakytník řešetlákový (krkolomný latinský název, pod kterým jej identifikují botanikové na celém světě, zní Hippophae rhamnoides) je specifický svou dvoudomostí. Znamená to, že existují jak samčí, tak samičí jedinci a pro tvorbu plodů je potřeba, aby se setkaly pohlavní buňky obou exemplářů. Pro zahrádkáře to zároveň představuje povinnost pohlídat si, že na svých záhoncích pěstují obě varianty, nejlépe jednu samčí a několik samičích rostlin.

K čemu slouží rakytník

Rakytník - účinky Již jsme nastínili, že rakytník v sobě ukrývá ohromné bohatství. V čem přesně však spočívá? Prakticky veškeré účinné látky se koncentrují v oranžových bobulích dozrávajících koncem léta, jejichž chuť se vyznačuje poměrně intenzivním nakyslým aroma a je potřeba si na ni nejdříve zvyknout. Ne každý si rakytník oblíbí hned při prvním setkání, o to cennější je však jeho přínos pro naše zdraví. Blahodárné účinky rakytníkových plodů objevili již před staletími naši předkové a v dnešní době zažívá renesanci. Představuje nezbytnou složku alternativní medicíny, ale používá se třeba i v kosmetice a samozřejmě v kuchyni, kde slouží jako neotřelá surovina pro výrobu sirupů či marmelád. Přidává se rovněž do ovocných šťáv a podobných produktů. Olej lisovaný z rakytníkových bobulí je zvláště ceněný pro následující účinky:

  • prevence potíží s oběhovým systémem, například infarktu, ale i mozkových příhod
  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž chrání stěny cév před kornatěním a zabraňuje trombózám
  • zlepšuje pleť
  • působí jako účinný antioxidant a chrání imunitu
  • má vysoký obsah vitaminů skupiny A, D, E, i K (všechny jsou rozpustné pouze v tucích)
  • celkově posiluje vitalitu organismus
  • má protizánětlivý vliv zejména na trávicí trakt
Mohlo by vás zajímat:  Víte, co je to inulin a jak působí na naše tělo?

Rakytníkový olej

Rakytníkový olej se lisuje se za studena, díky tomu si zachovává všechny účinné látky obsažené ve zralých plodech.

TIP: Recepty z rakytníku

Pěstování rakytníku

Není divu, že taková škála příznivých účinků láká podnikavé zahrádkáře k tomu, aby si keř zasadili na svou zahrádku a mohli každoročně sklízet cenné poklady. Je to rozumné rozhodnutí i z ekonomického hlediska, rakytníkový olej je totiž poměrně drahý. Lze jej sehnat v tekuté formě i v kapslích, připravte se však na cenu v řádech stovek korun za 100 ml, respektive cca 50 tobolek. Pokud máte tu možnost, rozhodně se proto vyplatí zvolit raději samozásobitelství. Jak na to? Pěstovat rakytník naštěstí není nic složitého a zvládne to i ten, který jinak nemá se zahrádkařením příliš zkušeností. Stačí dodržovat následující zásady a o úrodu máte postaráno:

  1. jak již bylo řečeno výše, pro úspěšnou sklizeň plodů je klíčové umístit do vzájemné blízkosti samčí i samičí keře (odlišíte je podle hustoty pupenů, která je u samčích exemplář nápadně vyšší)
    – rostlina je nenáročná a zvládne i stanoviště chudíš na živiny, zasaďte ji však na dostatečně osvětlené místo
  2. v bezprostředním okolí je třeba nechat dostatek prostoru pro to, aby se keř mohl optimálně rozrůst
  3. rakytník může zůstat celoročně venku – dobře snáší i mráz, není tedy třeba jej na zimu přesazovat a umisťovat do interiéru
  4. u rostlin starších deseti let provádějte pravidelný sestřih větvoví, který rostlinu omladí a prosvětlí
  5. plody sklízejte po dozrání nejlépe ručně
  6. chcete-li si usnadnit práci, můžete ostříhat větve obsypané bobulemi, dbejte však na to, abyste neodstranili více než třetinu celkové biomasy a umožnili tak rakytníku se vzpamatovat do další vegetační sezony
Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení