Deprese u dětí

Deprese, Dítě
Zveřejněno: 29.4.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Mnoho lidí si myslí, že v dětském světě nejsou starosti. Děti přece nemohou mít deprese! Alespoň to si myslí většina lidí. Deprese je však nemoc jako každá jiná, a může jí onemocnět opravdu každý. A to i kojenec. Někdy je totiž tolik starostí na jednu hlavu, že se s tím prostě nedokážeme srovnat. A to platí jak v tom malém dětském světě, tak i v tom dospělém. O dětské depresi se toho příliš moc nemluví. Přitom i dětí v různém věku jsou vystavovány různým stresovým situacím, které můžou z jejich radosti udělat neštěstí. Citlivé maminky si toho všimnou, jiné ani nenapadne, že by třeba hádka doma s manželem, mohla vyvolat pravou depresi i u malinkého dítěte.

Co může spustit dětskou depresi?

Deprese u dětí může vyvolat opravdu mnoho faktorů. Nejčastěji to však bývají:

  • Nenaplňované základní potřeby dítěte
  • Všechny formy domácího násilí
  • Šikana ve škole
  • Ztráta blízkého člověka
  • Dlouhodobý stres z rozvodu či rodinných hádek
  • Narození sourozence
  • Pocit odstrčení ze strany rodičů
  • Chronická nemoc dítěte
  • Specifická porucha učení
  • Školní selhávání
  • Zdravotně handicapovaný sourozenec
  • Kulturní či vzhledová odlišnost v kolektivu
  • Komplex méněcennosti
  • Sebepodceňování
  • Drogová či alkoholová závislost v rodině
  • Vysoce ambiciózní rodiče
  • Strach dítěte, že nedokáže splnit očekávání rodičů
  • Ztráta kamarádů
  • Odmítání skupinou dětí
  • Přetížení dětí mimoškolní aktivitou

Jestliže se děti dostanou do situace která je stresuje, může se stát, že se změní jejich chování. Děti totiž ještě nemají tolik možností a neumí takzvaně upouštět stres. Dospělí jedinci obvykle vyhledají přátele a svěří se jim. Děti tohle zatím neumí. Proto se můžeme setkat s tím, že děti velmi často upadají do deprese či vyhoření, protože to je jediný způsob, kterým můžou dát najevo, že se jim něco nelíbí. Dítě se začne měnit. Prvním signálem, že se něco děje a že se dítě necítí v psychické kondici velmi dobře, mohou být noční děsy a nespavost. Během dne se nejčastěji objevuje nesoustředěnost a odmítání jídla. Dále by si rodiče mohli u takto postižených dětí všímat například časté nevolnosti, bolesti hlavy, krku, břicha, zad nebo průjmů. Stres se však může projevovat i daleko méně nápadnými symptomy. Ničím výjimečným nejsou ani třesoucí se či zpocené ruce, častěji pláčou, jsou lítostiví, může se objevit rovněž zvyšující se agresivita či lhaní, krádeže atp.. Pokud se s něčím takovým setkáte u svého dítěte, je opravdu načase něco řešit.

Mohlo by vás zajímat:  Laktační krize - problém všech kojících maminek

Deprese u dětí

Jak jsme si již řekli dříve, děti oproti dospělým jedincům neumí se stresem bojovat. Co tedy dělat, když si všimneme, že se s naším dítětem něco děje? Prvním důležitým krokem by měl být především rozhovor mezi čtyřma očima. Rodič by měl být oporou svému dítěti. Dítě by mělo cítit pochopení a jistotu, že za ním rodič stojí, a že se o něj může skutečně opřít. Je velmi důležité, aby rodiče s takovým dítětem mluvili jako rovný s rovným a s respektem. Naslouchání je pro dítě v depresi stejně důležité jako mít v rodiči oporou. Je velmi podstatné, aby dítě mělo pocit, že spolu s rodičem každou situaci dokážou zvládnout. Ujistěte dítě, že jste si prošli něčím podobným a že jste to zvládli. Ukažte dítěti cestu, která ho dovede k řešení problémů. Pokud se ani přesto vašemu dítěti neuleví, požádejte o pomoc zkušeného odborníka. Můžete se obrátit jak na učitele, tak na lékaře či přímo dětského psychologa.

Jak se projevuje stres u dětí?

Kojenci

Kojenci, kteří trpí depresí, vypadají velmi smutně a častěji pláčou. Zpomalují se jejich reakce na podměty a rovněž se zpomaluje jejich motorický vývoj. Je narušen spánek i příjem potravy.

Batolata

U batolat dochází při depresi ke zhoršení sociálních dovedností a k celkovému intelektovému útlumu. Batolata v depresích ztrácí zvídavost a iniciativu. Rovněž se u nich objevuje nespavost a plačtivost.

Předškoláci

Předškoláci vypadají velmi smutně. Jejich komunikace je velmi omezená a působí zpomaleně. Jsou nesoustředění a omezují různé zájmy a aktivity. Opět se objevuje plačtivost a ničím výjimečná není rovněž ani bolest břicha.

Školáci

Školáci si velmi často při depresích stěžují na bolesti hlavy a břicha. Mívají špatnou náladu, jsou nesoustředění a velice úzkostliví. Ničím výjimečným není rovněž podrážděnost a nechuť komunikovat se svými vrstevníky. Školní prospěch jen pozvolna se zhoršuje.

Mohlo by vás zajímat:  Zvládáte-li stresy, zvládáte život!

Dospívající děti

U dospívajících jedinců se deprese už projevuje přibližně stejně jako u dospělých jedinců. Objevuje se klasická ztráta zájmu společných aktivit, poruchy spánku, poruchy příjmu potravy, pocity beznaděje, únava, nespavost, kolísání nálad a bohužel dalším příznakem deprese jsou i sebevražedné myšlenky a sklony.

Jak zabránit vzniku depresí u dětí?

Nejlepší prevencí, jak zabránit vzniku deprese u dětí, je věnovat jim dostatečnou pozornost. Právě pozornost je ideální prevencí. Jestliže máte doma dítě, které má sklon k depresím, je velmi důležité vyvolat v něm pocit, že není samo. Rovněž je velmi důležité, naučit se naslouchat dětem. Se svým dítětem se snažte co nejvíce komunikovat. Nezajímejte se pouze a jen o to, co se děje ve škole, ale zajímejte se rovněž o jeho kamarády, o jeho plány na celý den či týden, zeptejte se na zážitky z dnešního dne atd. Pokud již máte pocit, že je vaše dítě v nějakém stresu, podívejte se zcela objektivně na jeho program mimoškolních aktivit. Některé děti potřebují víc času na odpočinek, čas pro sebe sama, který budou trávit hrou. Zatímco dříve mnoho dětí trávilo čas tak, že přišly domů ze školy, napsaly si úkoly a následně mohly jít ven s přáteli, dnes je trend poněkud odlišný. Děti přijdou ze školy domů, napíšou si úlohy, a následuje mimoškolní aktivita, ať už se jedná o sportovní trénink či výtvarné umění. Zkrátka a jednoduše jsou na ně kladeny čím dál větší nároky a děti mají čím dál méně času uzavřít se do svého vlastního světa, ve kterém se nachází, když si hrají. Proto je hra pro děti i v dnešní době důležitou.

Prostě a jednoduše – dopřejte dětem i v dnešní době dětský svět, pochopení, zájem a oporu.

Štítky: , ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Diana
    • 26.6.2015
    Odpovědět

    pomoc prosím.Je mi 11 let a moc mě trápí deprese.Včera jsem byla na škole v přírodě a se spolužáky jsme chtěli naší třidní učitelce udělat obrázek protože ji už neuvidíme(ještě na vysvědčení).Brečeli tam úplně všichni i ti starší než já.Je to hrozně nepříjemné když se musím loučit s učitelkou která mě učí už přesných 5 let.Hrozně mě trápí deprese hlavně v tomle období.Nevím co mám dělat slzy se mi naženou do očí každou minutku a nemůžu přestat. prosím pomozte mi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení