Deprese v těhotenství

Deprese
Zveřejněno: 21.2.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Toužíte po miminku. Celou dobu si přejete nejen samotné miminko, ale také vše, co s těhotenstvím souvisí. Rostoucí bříško, nákup výbavičky a klasické těhotenské starosti – pro mnohé ženy je to smyslem jejich života. Jenomže co když se tohle všechno změní v noční můru a my upadáme do deprese?

Deprese v těhotenství nejčastěji postihuje ženy, které se obávají existenčních potíží. Strach, že přijdeme o práci, že partner, kterého jsme si zvolily za otce našeho dítěte, nemusí být ten pravý, chybějící zázemí a nejistá ekonomická situace rodiny – to vše vyvolává depresivní pocit spolu s ohromným pocitem zodpovědnosti. Když se k těmto starostem přidají také hormonální výkyvy, které k těhotenství jednoznačně patří, onemocnění před těhotenstvím, nezdravé stravovací návyky, strach z narůstající váhy – to vše a mnoho dalšího může vyvolat místo pocitu štěstí velmi nepříjemnou depresi.

Depresi v těhotenství dostane 14 – 23 % těhotných žen. Polovina těchto žen zná depresi již z dřívějška, druhá polovina se s ní setkává poprvé. Obecně lze říci, že do deprese upadá spíše žena, která má nezdravý životní styl, kuřačka a žena s nedostatkem spánku.

Depresi v těhotenství je nutné léčit. A léčbu této deprese je nutné přizpůsobit graviditě. Psychiatr může zvolit léčbu pomocí terapie nebo psychofarmak, které nebudou pro plod nijak rizikové.

Je vám smutno a nejste si jistá, zda se jedná o depresi nebo jen o klasickou smutnou náladu? Jak tedy rozpoznáte depresi? Deprese se od klasického smutku rozlišuje především podle délky trvání tohoto stavu. Jestliže máte depresivní náladu téměř celý den po dobu tří týdnů, přestává vás bavit to, co vás dříve těšilo a nemůžete prožívat radost, může se jednat o depresi. Současně se k tomuto stavu může přidat zvýšená chuť k jídlu, nadměrný spánek nebo naopak potíže se spánkem, silný pocit únavy a nedostatek energie, neschopnost koncentrace, neschopnost učinit rozhodnutí, pocit zbytečnosti či nepřiměřené viny a přemýšlení o sebevraždě. Jestliže se u vás projevují některé z těchto obtíží, neváhejte navštívit lékaře a svěřit se mu se svými pocity. Deprese může mít nepříznivý vliv na vývoj plodu, proto je lepší začít deprese řešit co nejdříve.

Mohlo by vás zajímat:  Když ti nejmenší nemohou spát

A jak tedy rozeznat depresi od klasické náladovosti v těhotenství? Vztek, rozladění a smutná nálada jsou v těhotenství poměrně běžné. Jedná se však o přechodný stav, který většinou do druhého dne zmizí, nebo je změna nálady reakcí na určitou situaci.

Štítky: ,

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení