Fascinující a záhadné fungování paměti

Mozek
Zveřejněno: 16.4.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Lidský mozek je obdivuhodný a stále dost záhadný orgán. Stejně záhadné je i fungování naší paměti. Proč si některé věci nebo události pamatujeme lépe a jiné ne? Proč si vybavíme situaci, která se stala před mnoha lety, ale nemůžeme si vzpomenout na nějakou maličkost z předešlého dne? Mnoho vědců se snaží objasnit funkce mozku a mnoho psychologů se pokouší objasnit zákonitosti lidské duše a práce paměti. A některé věci se jim již daří vysvětlit. Pojďme se podívat na zajímavosti o našich vzpomínkách.

Paměť každého je unikátní

Nenajdete na světě dvě osoby s naprosto stejnými vzpomínkami, to je jisté. Nikdo nemůže vnímat, prožívat a zapamatovat si byť totožnou situaci stejně jako druhý člověk. Uchovávání vzpomínek ovlivňuje mnoho různých okolností včetně povahy člověka, jeho momentálního psychického rozpoložení, výchovy, vzorů z okolí a dalších významných činitelů.

Paměť se v průběhu života mění

Toto asi nikoho nepřekvapí, protože je to poměrně logický fakt. Od dětství a mládí se náš mozek vyvíjí a učí spoustu nových věcí, ovšem postupem času se také opotřebovává, čímž klesá jeho schopnost zapamatovat si množství informací. Ve stáří tak paměť následkem toho často selhává. Zajímavým tématem je ale určitě dětská amnézie. Odborníci předpokládají, že u dětí je naprosto přirozené a vrozené to, že zhruba do svých třetích narozenin zapomínají vše, co prožili. Může za to jejich nedozrálá šedá kůra mozková a nervová soustava, ale také neuvědomování si sebe samého. Právě až kolem třetího roku věku si dítě začne plně uvědomovat svou osobnost a s tím začne i vnímat svět kolem sebe jinak.

Mohlo by vás zajímat:  Hubnutí začíná v hlavě

Jednáme podle zažitých situací

V psychologii jsou známými pojmy spojenými s pamětí a naším chováním schémata a scénáře, které nám hodně usnadňují každodenní jednání. Schémata jsou naučenými a vžitými předpoklady o určitých lidech, věcech nebo situacích. Díky tomu se v běžném životě neustále nezabýváme přemýšlením o každé maličkosti. Mají ale i své stinné stránky, protože díky nim máme tendence vnímat určité věci tak, jak nám bylo říkáno dříve, což může vést kromě stereotypního jednání i například k rasistickému smýšlení. Scénáře pracují na podobném principu, jsou to situace, které zpravidla probíhají pokaždé stejně a my tak přirozeně očekáváme události následující po sobě jako obvykle, což opět vede ke zjednodušení myšlení. Hůře se však kvůli nim přizpůsobujeme novým prostředím a kulturám, kde mohou věci fungovat jinak, než jsme my zvyklí.

Fascinující a záhadné fungování paměti

Naše myšlenky ovlivňuje nálada

Jsme-li nešťastní a máme špatnou náladu, budou i naše myšlenky zahaleny černotou a těžko si z této doby později vybavíme něco pozitivního. Naopak když hýříme z nějakého důvodu skvělým naladěním a přesto se nám stane něco nepříjemného, nejspíš si na to časem ani nevzpomeneme. Nálada podstatně ovlivňuje to, co v dané chvíli považuje naše paměť za podstatné a co si uloží do svého archivu. Ovšem neméně ovlivňuje také to, jestli jsme schopni si zrovna vybavit ze své paměti informace, které potřebujeme. Pro příklad když je náš mozek čerstvě zaplaven pocity štěstí, jen těžko si bude vybavovat nějaké suchopárné poučky z nezáživného učiva, což bohužel u zkoušky může být problém.

Jak podpořit svou paměť?

Učte se a poznávejte stále nové věci, čtěte, choďte do společnosti. Zároveň zařaďte do svého jídelníčku potraviny, které podporují zdraví nervové soustavy, hlavně ty s obsahem nenasycených mastných kyselin. Důležitý je ale také odpočinek, relaxace a meditace. Fyzická aktivita a pohyb pak má pozitivní vliv na celé tělo a platí to i o mozku a paměti.

Mohlo by vás zajímat:  Noční děsy u dětí nejsou nebezpečné, přesto dokáží vystrašit

Paměť je fascinující, i když nás občas dokáže potrápit. Trénujme ji a podporujme, jak jen to jde, aby nám sloužila až do pozdního věku v plné síle.

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení