Když ti nejmenší nemohou spát

Spánek
Zveřejněno: 16.4.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Nespavost je poměrně rozšířeným problémem moderní doby. Mnoho z nás tento problém již zakusilo. Člověk se převaluje z leva doprava, „počítá ovečky“ a užívá jiné „velice efektivní metody“. Jádro problému tkví v tom, že moderní člověk přestal respektovat přirozené určovatele spánku, tedy světlo a tmu. My, dospělí, si s problémem částečně umíme poradit. Vysadíme kofeinové nápoje, vyzkoušíme relaxační hudbu, čaj z meduňky, který uklidňuje. Pokud je nejhůř, existují i zázračné pilulky, které nás do říše boha Morfea vyprovodí. Co však dělat, pokud se tak trápí naše děťátko?

Utrápené maminky

Nespavost miminek je detailně známá mnoha nešťastným maminkám, které už s modrými kruhy pod očima nevědí co udělat, aby ten „bazilišek“ zaspal. Děti mají obecně mnohem lehčí spánek, než my dospělí. Plačící miminko okamžitě vzbudí maminku, která k němu přispěchá s dobrou vůlí, že miminko něco potřebuje. Je třeba zdůraznit, že miminka někdy pláčou ze spánku, i když nic konkrétního nepotřebují. Takže prudké „přiřícení se“ maminky může miminka ještě více probudit, polekat a tím ještě více rozplakat. Dále je důležité vědět, že miminko velmi rychlé pochopí, že na každý sebemenší zvuk, který vydá, reaguje maminka ihned svým příchodem. Proto se někdy radí maminkám, aby své miminko trénovaly, tedy někdy jej nechaly vyplakat. Situace se ovšem komplikuje, pokud mají dětí více a křik jednoho vzbudí druhé.

Laskavost ale nesmlouvavost

Je potřeba si položit otázku, co je tím důvodem, že miminko pláče. Strádá nějak? Bolí jej něco? Nebo se jedná jen o špatný spánkový návyk? Častým problémem je právě špatný spánkový návyk. Ten se však dá upravit. Pokud dítě pláče, doporučuje se jej nezvedat. Ideálním postupem je na děťátko se podívat, usmát, pohladit, přikrýt a zase odejít. Dítě bude mít pocit, že tu pro něj jste, že jej v žádném případě neopouštíte. Celý cyklus je možné zopakovat i několikrát. V daném procesu je důležitá neústupnost. Tedy, nebrat děťátko do náručí a uklidňovat. Pokud má dítě „cestovatelské ambice“, je nutné mu v tom zabránit. Pokud vás v noci navštíví v posteli, je dobré jej pohladit, dát pusinku a vrátit zpět do jeho postýlky. Dodržování těchto pravidel je nutné pro vybudování správných spánkových režimů. Dalším možným důvodem nočního buzení může být žízeň. Je dobré, pokud dítě nedostává mnoho sladkých nápojů. Důvodů je několik, i mimo rámec daného tématu. Ze sladkých nápojů se kazí zuby a jsou velmi kalorické, takže se podílejí na dětské obezitě. Po sladkých nápojích je rovněž větší žízeň, takže je pravděpodobnější tento důvod buzení se. Častým jevem je rovněž představa, že je dobré, aby naše ratolest spala s námi v posteli. Je sice pravda, že dítě dost pravděpodobně zaspí velmi rychle, ale v budoucnu bude problém jej naučit, že by mělo spát ve vlastní posteli.

Mohlo by vás zajímat:  Jak najít v sobě klid a harmonii?

Nejlepší obranou je pravidelnost

Proti nespavosti je nejlepší obranou pravidelnost. Pravidelně vstávat, pravidelně jít spát, pravidelně se dívat na večerníček. Tedy zavést do programu určité aktivity, které jsou spojené s jednotlivými částmi dne. Cílem tohoto počínání je vytvořit podmíněný reflex, aby určitá činnost (mytí, koupání, večerníček) byla spojena se spaním.

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení