Laktační krize – problém všech kojících maminek

Maminka
Zveřejněno: 22.4.2010 , datum poslední aktualizace: 15.2.2017

Téměř každá žena, která kojí své miminko jednou bojovala s laktační krizí. Pocit, ať už oprávněný nebo ne, že jejich miminko hladoví a že jejich mléko miminku nestačí, zažívá dříve nebo později každá maminka. Takže, milé maminky, čtete-li si tento článek neboť máte stejný problém, neklesejte na mysli. Nejste jediná, která laktační krizi zažívá a budete-li číst dále, dozvíte se, co udělat, abyste měla opět dostatek mléka pro své milované dítě.

Nezačínejte dokrmovat

Všechny maminky by měly být varovány už v nemocnici, že k laktační  krizi může dojít a že není důvod k panice. Maminky by měly být poučeny, jak se v takovém případě chovat a co dělat, aby tuto krizi úspěšně zahnaly. Spoustě maminek se zdá, že má málo mléka a dítě tak musí hladovět, nebo se jím opravdu tvoří méně mléka. V obou případech je však velmi důležité nepropadat panice a nezačít dítě dokrmovat. Než přejdete k dokrmování je vhodné vyzkoušet pár rad a tipů, jak opět nastartovat laktaci. Téměř všichni pediatři se shodují, že kojení je pro miminko tou nejlepší výživou a že je vhodné dítě kojit co nejdéle, nejlépe minimálně do 6 měsíců. Pokud nezačnete panikařit a nezačnete své dítě dokrmovat, za pár dní se vše s velkou pravděpodobností vrátí do normálu a vy budete šťastně svému miminku předávat to nejlepší, co mu můžete dát. Je třeba si uvědomovat, že proces tvorby mléka se stabilizuje až po dvou měsících po porodu, kdy se laktace začne přizpůsobovat požadavkům miminka.

Měkká prsa neznamenají nedostatek mléka

Spousta maminek si myslí, že začnou-li jim měknout prsa, znamená to, že ztrácí mléko. Tak tomu však není. V době stabilizace, což je obvykle 2 měsíce po porodu, začnou prsa měknout před kojením i po něm. Tvrdá, plná a často i bolestivá prsa jsou většinou pouze v prvních měsících kojení.

Mohlo by vás zajímat:  Sporné potraviny u dětí – kdy a jak je zavádět

Jak nastartovat laktaci

Jak jsem již uvedla, v případě pocitu, že nemáte dostatek mléka je nutné poslechnout rady odborníků, kteří vám jistě dali pár instrukcí již v porodnici, jak v tomto případě postupovat. Je třeba dítě co nejčastěji přikládat k prsu. Sání zvyšuje hladinu hormonu prolaktin, které ovlivňuje sekreci mateřského mléka. Z toho vyplývá, že čím více dítě saje, tím více se mléka bude tvořit. Nebojte se přikládat dítě třeba i každou hodinku a půl a v noci každé 3 hodiny. Pokud přikládáte často a máte i správnou techniku, určitě brzy pocítíte změnu. Kojte vždy z obou prsů a začínejte tím, kterým jste kojila naposledy.

Hlavní je zůstat v klidu

Velmi důležité je v období laktační krize být v klidu a omezit maximálně stres. Máte-li dobrý psychický stav, budete také úspěšně kojit. Je důležité myslet pozitivně a věřit, že se vám úspěšně podaří opět nastartovat laktaci.

Co máme jíst?

Rozhodně nedržte žádné diety. Jezte všechno, ale snažte se vyhýbat tučným a těžko stravitelným pokrmům. Je důležité, aby jídelníček byl pestrý. Nevyhýbejte se vitaminum, vláknině ani obilovinám. Dávejte si však pozor na kapustu, květák, zelí a jiné nadýmavé potraviny. Také banány byste měla omezit, protože obsahují spoustu draslíku, který může miminku vadit. Také pozor na citrusové plody a jahody, které by mohly u dětí vyvolat alergickou reakci. Co se tuků týče, dávejte přednost rostlinným před živočisnými. Nesmíte také zapomínat na maso. Zde se doporučuje kvalitní maso, jako jsou ryby, drůbež, králičí nebo libové hovězí. Nejdůležitejší však je jíst pravidelně, tzn. tři hlavní jídla a dvě menší svačinky.

Pitný režim

Každá maminka, která kojí, by měla vypít 2,5 – 3,5 litru tekutin denně. Více se už nedoporučuje, neboť by to mohlo opět snížit laktaci. A které tekutiny jsou nejlepší? Ideální je voda, pokud je to možné bez bublinek a neslazenou. Pokud máte ráda minerálky, je vhodné je častěji střídat. Výborné jsou také neslazené čaje. Můžete pít jak čaje určené pro kojící matky, tak i ovocné. Černým čajům se snažte vyhýbat, protože obsahují  kofein. Ovocné džusy si řeďte. Coca-Cola a podobné nápoje je vhodné z pitného režimu vyřadit, stejně jako alkohol. Co se kávy týče, tam se názory odborníků liší. Někteří nedoporučují, neboť to může u miminka vyvolat neklid a špatné usínání miminka.

Mohlo by vás zajímat:  Podvrtnutý kotník je časté a velmi nepříjemné zranění

Na závěr

V případě, že si už opravdu nevíte rady, můžete navštívit laktační poradkyni. Kontakt na laktačního pordace by vám mohl dát váš gynekolog nebo je můžete najít na internetu. Někdy postačí pouze telefonická rada, popř. k vám může laktační poradkyně přijít a poradit vám se správnou technikou kojení.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení