OCD jako nemoc ze stresu sužující mnohé z nás

Psych
Zveřejněno: 20.5.2017

Obsedantně kompulzivní porucha, ve zkratce OCD (z anglického obsessive-compulsive disorder), je termín z oblasti psychologie. Označuje jakési utrpení, které s sebou přináší vtíravé, nelibé, nutkavé až chorobné myšlenky a nutkání něco opakovat.

Taky se občas vrátíte, abyste se ujistili, že jste vypojili žehličku, vypnuli sporák, zhasli svíčky, zavřeli okna, nebo zamkli hlavní dveře? Potom přesně tyhle kroky, stávají-li se vám častěji, než třeba jednou za rok, poukazují na to, že trpíte touto nemocí. Může být v zárodku, nemusí vám otravovat nijak život, nicméně postupem času, ať už to bude trvat rok, dva, se váš stav může stávat horším. Lidé, pokud si svůj stav uvědomí, si však vše nechávají pro sebe a dokonce se za to až stydí. Přitom může jít o vážnou věc, se kterou vám právě vaše blízké okolí může pomoci.

Symptomy OCD

Symptomy této poruchy mohou být klidné, nevýrazné, ale velmi lehce mohou přejít po závažné, život narušující chvíle. Jak se však obvykle chová člověk, který trpí touto poruchou, ať už v mírnějším, nebo vážnějším stadiu?

  • Takový člověk má opakující se myšlenky či nutkání, která neumí ovládnout.
  • Člověk si je často svého jednání vědom a nechce jej dělat. Bere tato nutkání za nechtěná, život narušující, myslí si o nich, že zcela postrádají smysl.
  • Člověk trpící OCD má často nepříjemné pocity – strach, znechucení, pochyby, nebo si zkrátka myslí, že nic není správně a jen oni to mohou napravit svým jednáním.
  • Člověk postupem času nucením opakováním a děláním různých věcí tráví mnoho času, který mu může chybět v jeho osobním, pracovním, sociálním životě.
Mohlo by vás zajímat:  Stres - hlavní příčina zdravotních problémů

Lidé trpící OCD mohou často trpět různými posedlostmi, jako jsou:

  • špína, znečištění – člověk má pocit, že je vše špinavé má nutkání se neustále umývat, čistit, desinfikovat
  • ztráta kontroly – člověk je posedlý kontrolovat sebe i jiné a napravovat chyby
  • perfekcionalismus – člověk je posedlý tím, že vše musí být do puntíku perfektní, musí si vše pamatovat, jinak pociťuje strach
  • bolest – člověk má strach, že si sobě či jinému člověku ublíží
  • jiné – člověk může mít nechtěné myšlenky zahrnující posedlost určitým sexuálním jednáním či vyznáváním víry

S těmito symptomy se tedy pojí různé potřeby, co mají lidé dělat, ty zahrnují:

  • mytí rukou a různých povrchů
  • kontrolování
  • opakování

Obsession

Co OCD způsobuje?

Světová zdravotnická zařízení už léta studují OCD, ale doposud nebylo zjištěno, co přesně tuto psychickou poruchu způsobuje. Nicméně, v roce 2001 byla OCD spojována s jinými nemocemi, tedy člověk trpící skrytou nemocí začal být současně sužován touto poruchou, a to nejčastěji ve věku od 15 do 44 let. V této době se také sjednotil názor odborníků, že je OCD čtvrtým nejčastějším psychickým onemocněním, hned za fóbiemi, poruchami po zneužití a depresí.

Stále se však lidé po celém světě snaží přijít na to, zda OCD nesouvisí s určitým “nepořádkem” v genetickém základu, který by tuto poruchu s sebou nesl.

Pokud bychom se měli bavit obecněji, lze říci, že nemoc může způsobit a velmi ji zhoršit stres, který dnešní doba s sebou nese. Lze jej považovat za původce a velmi závažný faktor.

Jak lze OCD léčit?

Pokud se OCD neléčí, obvykle postupuje a stává se chronickou záležitostí. Postupem s věkem však může OCD i polevit, a to hlavně v případě, že začne v raném věku.

Mohlo by vás zajímat:  Deprese u dětí

Každá léčba by měla být prodiskutována s odborníkem, tedy psychiatrem, který nastaví pacientovi léčbu obsahující terapie, léky – buď jedno, nebo druhé, nebo obojí zároveň.

OCD lze léčit poměrně úspěšně, jen to u každého trvá jinak dlouho. Každopádně – trpíte-li touto poruchou, neotálejte a svěřte se komukoliv – lékaři, svým blízkým. Jednoduše – začněte to řešit!

 

Štítky: , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení