Stres a jeho vliv na naše tělo a zdraví

Stres
Zveřejněno: 24.2.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Stres je slovíčko, které se nám dostalo do povědomí teprve před nedávnem. Pod vlivem stresu hubneme, přibíráme na váze a děláme věci, které bychom běžně nedělali. Jsme protivní, naštvaní, podráždění, ale také máme mnoho energie a díky tomu také můžeme mít lepší pracovní výkon. Tak jak to s tím stresem je? Je tedy dobrý nebo špatný?

Stres můžeme chápat jako přetížení našeho organismu. Naše tělo není připraveno zvládat dlouhodobý stres, proto se může projevit nejen na našem zdraví, ale také na psychickém stavu. Po dlouhodobém stresu se může stát, že naše tělo už nebude fungovat jako dříve. Proto bychom se měli naučit stresu vyhýbat, čelit a zvládat ho tak, aby neměl šanci nám uškodit.

Přiměřený stres – co to znamená?

Kde je ta hranice, kdy je stres ještě zdravý a kdy nám už naopak škodí? Že to nevíte? Jestliže máme nedostatek stresu, pociťujeme tzv. nudu. Nuda je velmi nepříjemný pocit, se kterým si obvykle nevíme rady. Chtěli bychom se jí zbavit, ale samotná nuda nám v tom brání. Prostě a jednoduše se nám nic nechce, připadáme si zbyteční a mnohdy i neschopní. Dlouhodobá nuda může mít velmi negativní vliv na naši psychiku. Můžeme se chovat agresivně nejen k sobě samým, ale také k cizím lidem. Takže jistý stres je pro nás důležitý, abychom se této nudě vyhnuli. Přemíra stresu se však zase podepisuje na našem nervovém systému.

Co způsobuje stres?

Na tuto otázku nelze přesně odpovědět. Stres je velmi individuální záležitost, protože každého jedince stresují jiné faktory. Zatímco jednu osobu může stresovat stereotypní monotonní práce, jinou osobu zase může stresovat něco zcela odlišného. Obecně lze říci, že tzv. pracoviště open – space, které disponuje takřka nulovým soukromým, je pro zaměstnance velmi stresující. Tito lidé se potýkají se zvýšenou agresivitou. Stres však nemusí nutně vyvolávat pouze práce či pracovní prostředí. Stres můžeme pociťovat i v rodině nebo kdekoliv jinde. Poté již záleží na každém jednotlivci jak moc je stresu odolný.

Mohlo by vás zajímat:  Jak najít v sobě klid a harmonii?

Reakce našeho těla na stres

Naše tělo na stres může reagovat dvojím způsobem. Může nastat tzv. reakce Útok nebo Útěk. Stres vyvolává v našem organismu poplachovou reakci, která ukazuje agresivitě nebo úzkosti cestičku na povrch. A pak již záleží na tom, zda se naše tělo rozhodne prát nebo se vydá na ústup. Buďto se tedy snažíme stresovou situaci aktivně řešit, nebo se stáhneme do útlumu.

Jestliže se nám tedy nedaří nějakou dobu nad stresem vítězit a ani před ním nemůžeme utéct, nastává fáze, kdy se stáhneme do sebe. Jedná se o jakousi rezignaci a nemůžeme s tím prakticky nic dělat. Tuto rezignaci nelze ovlivnit vlastní vůlí. To, že se však dostaneme do tohoto útlumu neznamená, že se nám nějak uleví. Kdepak, dopad stresu je stále stejně intenzivní a naše tělo s ním bojuje stále stejně. Jedná se o křečovitý útlum, který naše tělo i nadále velmi vyčerpává. Proto se můžeme cítit velmi unaveni, vyčerpaní, můžeme mít nepříjemné depresivní pocity, můžeme pociťovat beznaděj, prohru a dokonce také fyzickou bolest. Jestliže reakce na stres se dostane do až do fáze fyzické bolesti, vzniká tak další stres ze samotné bolesti. Dlouhodobý stres má také vliv na naše buňky. Proto může přemíra stresu spustit vývoj nádorových buněk. Současně však může takto snížená imunita spustit řadu jiných autoimunitních onemocnění.

Projevy stresu

Prvním příznakem stresu je jednoznačně svalové napětí. Ztuhneme a lidé z našeho okolí si toho také všimnou. Jestliže se stres ještě zvýší, pak dojde ke třesu. Jestliže dojde ke svalovému napětí, můžeme pocítit velmi silné bolesti hlavy či jiných částí těla. Při stresu také může dojít k pocitu úzkosti a neschopnosti se pořádně nadechnout.

Mohlo by vás zajímat:  Vkročte do nového roku tou správnou nohou

Krátkodobý stres nemá na naše tělo extrémně velký vliv. Při dlouhodobém prožívání stresu však můžeme onemocnět. V případě, že nemůžeme stresové faktory nijak ovlivnit, je nutné se zamyslet, jak bychom tohle napětí mohli vykompenzovat. Sami sebe znáte nejlépe a víte, co vám dělá dobře. Někomu pomůže od stresu sport, jinému zase tanec a někdo jiný zase vezme do ruky štětec a barvičky. Naučte se zklidnit mysl a dopřejte si každý den malou odměnu.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení