Léčivé účinky chlapice neboli tužebníku jilmového

chlapice-lecive-ucinky
Zveřejněno: 6.11.2017 , datum poslední aktualizace: 11.11.2017

V lidovém léčitelství slouží celá nadzemní část chlapice sesbíraná v době květu, nebo alespoň její květ jako podpůrný prostředek ke zmírnění mnoha potíží. Suší se ve stínu a při umělém sušení do teploty 40 °C. Tužebník jilmový proslavil nejvíce Dr. Priessnitz, který ho používal zejména proti vzteklině.

Co to je?

Tužebník jilmový neboli chlapice obsahuje fenolické a flavonoidní glykosidy, zejména spiraeosid, rutin, hyperin a gaultherin, třísloviny a silice, tedy salicylaldehyd a methylsalicylát. Methylsalicylát je methylester kyseliny salicylové a má obdobné účinky jako kyselina acetylsalicylová, která je základem Aspirinu. Dříve se tužebník pro výrobu tohoto léčiva používal. Uplatňoval se i při výrobě piva nebo vína. Je také často složkou kosmetiky a parfémů.

Léčivé účinky tužebníku:

  • snižuje horečku
  • ulevuje při nachlazení
  • tiší bolesti hlavy, zubů a kloubů
  • ulevuje při revmatismu a dně
  • působí močopudně a potopudně
  • ulevuje při onemocnění ledvin a močového měchýře
  • pomáhá při poruchách látkové výměny
  • snižuje kyselost žaludečních šťáv
  • ulevuje při pálení žáhy
  • podporuje chuť k jídlu
  • účinkuje jako mírné sedativum
  • formou vnějšího použití má stahující účinky
  • napomáhá hojení kožních onemocnění

Chlapice je výborná na výrobu letních limonád:

Chlapice vypadá jako bez. Domácí limonády vyráběné z bylinek patřily k životu běžných lidí po staletí. Na horách se tradiční limonády z černého bezu i chlapice pily třeba v Krkonoších. Horalé si v létě připravovali osvěžující limonády z květu černého bezu, ale také z chlapice. Tužebník jilmový roste v různých bažinatých údolích u horských bystřin. Sirup se vyrábí stejně jako z bezu, ale má hořkomandlovou příchuť, počet květů se dvojnásobí oproti bezu.

Chlapice

Výroba sirupu:

Ve vodě s citronem necháme louhovat přes noc 25 květů černého bezu, nebo 50 květů chlapice. Druhý den tu šťávu scedíme a květy pořádně vyždímáme. Přidáme cukr, který tekutinu zahustí, řádně rozmícháme a dáváme do demižónu nebo lahví. Sirup má sklony kvasit, je proto důležité povolovat uzávěr, aby nebyla lepkavá tekutina všude.

Mohlo by vás zajímat:  Víte, co všechno můžeme vyčarovat z černého bezu?

Jak může pomoci?

Chlapice je vynikající močopudná a potopudná bylina

pro podporu odvádění škodlivých zplodin z organismu, zejména při chřipkách a infekčních onemocněních doprovázených horečkou. Snižuje totiž velmi účinně horečku a mírní bolesti. Tužebník je výborný na léčbu revmatických potíží a dny, podporuje zvýšené vylučování solí z organismu a působí protizánětlivě.

Blahodárně působí na zažívání, zlepšuje látkovou výměnu, mírní překyselení žaludku a snižuje vyměšování žaludeční kyseliny, léčí žaludeční vředy a gastritidu. Současně upravuje a regeneruje střevní mikroflóru. Zevní použití je nejčastěji k očním výplachům při zánětu spojivek a ve formě obkladů na klouby s revmatickými a artritickými bolestmi.

Tužebník jilmový

Způsob použití:

Nejčastěji se konzumuje tinktura ve všech výše uvedených případech mimo žaludečních vředů. Má svíravou, silně hořkou chuť. Dávkuje se 3x až 4x denně po 30 kapkách. Ve formě čaje se tužebník připravuje formou nálevu 1 čajová lžička drogy na šálek vody a pije se ve větším množství 0,5 až 1 litr denně, rozdělená na dávky 2x až 3x denně, zvláště chceme-li odplavit škodliviny z těla. Při léčbě chřipky a horečnatých onemocnění je dobré chlapici kombinovat s lípou a černým bezem. Pije se horký, aby se ve velkém zvýšilo pocení. V kombinaci s bylinami jako je vřes, meduňka nebo truskavec jej používáme často v protirevmatických směsích. Na obklady se používá nálev i zředěná tinktura. Na oční výplachy se užívá velmi dobře přefiltrovaný nálev. Obdobné léčivé účinky jako tužebník jilmový má i tužebník obecný, který je podobný i vzhledově.

Na co si dát pozor:

Tužebník jilmový občas může způsobovat zúžení průdušek a nehodí se pro astmatiky. Není vhodný ani pro osoby trpící potížemi se srážlivostí krve a osoby citlivé na kyselinu salicylovou. Nedoporučuje se ani těhotným a kojícím ženám či dětem. Při předávkování hrozí také žaludeční nevolnosti.

Mohlo by vás zajímat:  5 receptů na fitness oběd: Co zdravého si uvařit?
Štítky: , ,

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení