Hořčík – důležitý prvek pro naše srdce a nejen pro něj

Hořčík
Zveřejněno: 18.2.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Hořčík je zázračný prvek. Dalo by se říci, že je hořčík prvkem života. Bez hořčíku bychom nemohli existovat. Hořčík je obsažen téměř ve všech zelených  rostlinách, protože je součástí chlorofylu. 

Nedostatek hořčíku

Nedostatek hořčíku (magnesia) se velmi často projevuje únavou, bolestmi hlavy a problémy s koncentrací. To však není vše. Jestliže nemáme dostatek hořčíku, můžeme se potýkat rovněž s nespavostí, ranní únavou, depresemi, s bušením srdce, třesem očních víček, se svalovými křečemi, padáním vlasů a lámavými nehty. Zde již můžeme mít dostatečný důvod pro konzumaci hořčíku. Nedostatek hořčíku však bývá také spojen s většinou civilizačních chorob jako např. vysoký krevní tlak, diabetes a cirhóza jater.

Nedostatkem hořčíku trpí zejména senioři, kteří se kvůli svému věku potýkají s horším vstřebáváním hořčíku. Za horší vstřebávání hořčíku může také mnohdy i užívání léků, které s vyšším věkem souvisí. Další ohroženou skupinou jsou alkoholici.

Hořčík - důležitý prvek pro naše srdce a nejen pro něj

Proč je pro nás hořčík důležitý?

V našem těle probíhají různé procesy, které by bez hořčíku nebyly možné. Nejvíce hořčíku tedy najdeme v buňkách, které hořčík udržuje zdravé. Zpomaluje jejich stárnutí a odumírání a také se  hořčík podílí na transportu cukrů do buněk. Zlepšuje v nich využití kyslíku. Zdravé buňky jsou tedy základem zdravého organismu.

Procházíme-li těžkým obdobím plným stresů, naše tělo spotřebovává mnohem více hořčíku, než když jsme “v pohodě”. Proto bychom měli v tomto období zvýšit příjem hořčíku, čímž si zajistíme správný průtok krve krevním řečištěm, čímž uvolňuje ztuhlost svalů a zmírňuje křeče.

Hořčík na žaludek i srdce

Hořčík rozšiřuje srdeční cévy, proto při jeho nedostatku můžeme mít vyšší krevní tlak a srdeční arytmii. Pokud našemu dělu dodáme rovněž také lecitin, budeme se starat také o svou hladinu cholesterolu v krvi.  Jelikož hořčík napomáhá vylučování žluči, ulehčuje tak našemu trávení. Hořčík rovněž pomáhá našim střevům v pohybu, proto podporuje vylučování a zmírňuje tak projevy zácpy.

Mohlo by vás zajímat:  Vitariánství je styl života

Ve kterých potravinách najdeme hořčík?

Hořčík můžeme svému tělu dodat prostřednictvím potravinových doplňků. Druhou možností je zvýšit příjem potravin, které hořčík obsahují. Přesto se však doporučuje tu a tam doplňovat magnesium za pomocí potravinových doplňků či minerální vody. Hořčík můžete najít v banánech, mandlích, lískových oříšcích, sójových bobech, v různých semínkách, v tmavé zelenině, celozrnném pečivu, luštěninách, špenátu a nesmíme zapomínat také na brambory.

Štítky: ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Iveta
    • 27.2.2014
    Odpovědět

    Dobry den, mam takovy problém. Chtěla by se vas zeptat jak mam postupovat. Občas vidim rozmazaně. Čim neb co bych měla podniknout. Děkuji za radu

    1. Dobrý den,
      rozmazané vidění může být způsobeno různými důvody. Takto od stolu vám nikdo nemůže pomoci. Může se jednat o oční vadu, o únavu, o neurologický problém i o závažnější onemocnění. Možností je skutečně mnoho. Jednoznačně doporučuji navštívit lékaře a přijít na důvod rozmazaného vidění.
      Přeji krásný zbytek dne 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení