Antikoncepce: Kdy je vhodné změnit antikoncepci?

Antikoncepce
Zveřejněno: 26.6.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

V dnešní době je jen velmi málo žen, které neužívají hormonální antikoncepci. Ty, které ji neužívají k tomu mají povětšinou velmi dobré důvody – ať už fakt, že se snaží otěhotnět nebo jsou těhotné, či jim z nějakého důvodu antikoncepce nevyhovuje a před nechtěným početím se musí chránit jiným způsobem.

Neexistuje žádný univerzální postup při výběru vhodné antikoncepce. Vždy je třeba vzít v potaz všechna hlediska, na základě kterých se gynekolog rozhodne o vhodném způsobu ochrany před nechtěným početí. Mezi tato hlediska jednoznačně patří věk pacientky, její anamnéza a řada dalších faktorů. Zatímco jedné ženě vyhovuje několik druhů antikoncepce, jiné ženě musí lékař doporučit zcela jiný způsob kontracepce – ať se již jedná o hormonální antikoncepci, či nitroděložní tělísko atp.

Budeme-li se bavit o hormonální antikoncepci, která patří k jedné z nejčastěji využívaných kontracepčních metod, každá žena by měla být důkladně poučena nejen o jejím samotném správném užívání, ale rovněž také o nežádoucích účincích, které se mohou (ale nemusí) objevit v počátku jejího užívání. Jedná se např. o bolestivost prsů, občasné nevolnosti, bolest hlavy, krvácení mezi cykly atp. Pokud tyto potíže přetrvávají dlouhodobě, je nutné vše konzultovat s odborným lékařem a najít jinou hormonální antikoncepci či změnit zcela druh kontracepce.

Některé ženy bývají na hormonální antikoncepci citlivější než jiné a mohou se u nich objevit negativní vlivy na organismus. V takovém případě je skutečně nutné změnit typ antikoncepce či ji zcela vysadit. Nežádoucí účinky se rozdělují do následujících kategorií – časté, ale méně závažné, méně časté až vzácné, ale velmi závažné. Do první kategorie spadají již výše zmíněné negativní účinky jako je špinění a krvácení mezi cykly, bolesti hlavy, bolest a napětí prsů, emoční labilita, nervozita, nevolnost, migrény, zadržování tekutin, změna libida atd. K vzácným, ale závažným komplikacím je třeba přistupovat velmi zodpovědně. Jedná se např.  riziko vzniku trombózy či embolie, vznik cévní mozkové příhody atp.  Tyto nežádoucí účinky by žádný lékař ani uživatelka hormonální antikoncepce neměla podceňovat.

Mohlo by vás zajímat:  Fakta o klíšťatech

K nejdůležitějším obdobím, které si mnohdy žádají změnu antikoncepce patří podle lékařů období po porodu a v období tzv. perimenopauzy (období od začátku klimakterických obtíží až do 1 roku po samotné menopauze). Dále to jsou situace, kdy je ženám diagnostikováno onemocnění, které si žádá změnu antikoncepce.

Změna antikoncepce je vhodná pro kojící ženy. V tomto případě jsou  kojícím ženám doporučovány gestagenní preparáty nebo nitroděložní tělíska.  Gestagenní kontracepce se doporučuje u kojících žen užívat již po šestinedělí a u nekojících že za 3 až 6 týdnů po porodu. Nitroděložní tělíska se nejčastěji zavádí 5 až 8 týdnů po porodu. V období perimenopauzy je možné ženám doporučit všechny formy hormonální antikoncepce. Vyšší věk ženy nepředstavuje žádnou kontraindikaci. Je však nutné mít na paměti věk ženy a s ním spojené choroby a stavy, které může hormonální antikoncepce ovlivnit. Kombinovaná hormonální kontracepce vyhovuje ženám v perimenopauze z důvodu kontroly cyklu a odstranění počínajících klimakterických příznaků. Pro tyto ženy je vhodné také nitroděložní tělísko s levonorgestrelem. Díky této metodě dochází k ochraně děložní sliznice při substituční estrogenní léčbě.

Gestagenní antikoncepce obsahuje pouze jednu látku – gestagen. Tyto preparáty neobsahují estrogen, proto je mohou užívat ženy, u kterých není užívání estrogenů vhodné. Jedná se především o kojící ženy, pacientky se zvýšeným rizikem tromboembolie, ženy, které trpí hypertenzí či diabetem nebo kuřačky starší 35 let. Přestože nemá vyjma těhotenství a karcinomu prsu žádné kontraindikace, vždy je třeba individuálně zvážit vhodnost tohoto preparátu.

Nitroděložní tělísko vyvolává antikoncepční efekt tím, že vyvolává obrannou reakci děložní sliznice, která následně zastaví či omezí pohyb spermií. Ty následně nemohou vajíčko oplodnit. Hormonální nitroděložní tělíska jsou vhodné pro ženy, které již rodily a další těhotenství plánují až za nějaký ten rok. Rovněž se nitroděložní tělísko hodí pro ženy, které jen požadují dlouhodobou a spolehlivou antikoncepci s návratem plodnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Menopauza a její nejčastější příznaky

U žádné hormonální antikoncepce není stanovena doba, jak dlouho byste jí měla užívat. Je však vždy nutné přihlížet na vaše aktuální zdraví a přizpůsobit ji individuálním potřebám každé ženy.

Štítky: ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení