Jablečný ocet: Výroba, vnitřní i vnější účinky a užívání

Jablka
Zveřejněno: 19.12.2016 , datum poslední aktualizace: 10.11.2022

Pokud jste ještě neslyšeli o jablečném octu a jeho možná zázračných účincích, rozhodně si nenechte ujít tento článek. Dozvíte se totiž mnohé užitečné rady, a to nejen jaké má jablečný ocet účinky, ale také jaký vliv má na náš organismus a jak jej užívat.

Nejdříve uvedeme na pravou míru, co to jablečný ocet je.  Jde o čistý produkt z jablek, který vzniká fermentací.  Jde tedy o proces kvašení, který zvládnou jak odborníci, tak i vy sami doma.

Jak si vyrobit jablečný ocet doma

Celý proces je jednoduchý, stačí mít zhruba 1 kg jablek, velkou, alespoň 5litrovou sklenici a dostatek času. Omytá jablka nastrouhejte – se vším všudy, nemusíte je loupat ani zbavovat jádřinců. Nastrouhaná jablka poté dejte do sklenice a zalijte jablka tak, aby byla úplně ponořená – voda by měla přesahovat alespoň 5 cm nad ně. Sklenici poté přiklopte a dejte na teplé, temné místo. Je vhodné je dvakrát denně promíchat. Po týdnu obsah sklenice sceďte a tekutinu dejte opět do sklenice, kterou uzavřenou uchovávejte další tři týdny na temném místě. Nakonec opět produkt sceďte přes látku, konečně ocet nalijte do sklenic, uzavřete je a uchovávejte v lednici.

Hlavní účinky na lidský organismus

Jablečný ocet má velmi příznivé účinky na nás organismus. Dokáže s ním mnohé. Zaprvé pomáhá při cukrovce. Pravidelným užíváním tohoto octa totiž stabilizujete hladinu krevního cukru, což je pro diabetiky klíčové. Všem ostatním toto může být pomůcka při boji s chutí na sladké.

Zadruhé umí jablečný ocet pomoci s cévami a srdečními onemocněními. Bojuje totiž proti vysokému cholesterolu, který způsobuje potíže, jež mohou postupem času ohrozit náš život.

Mohlo by vás zajímat:  Dělená strava: Jak funguje a jaké jsou její zásady?

Chcete-li zhubnout, potom rozhodně nepřeskočte tento třetí odstavec o tom, co jablečný ocet umí. Díky tomu, že sníží a stabilizuje hladinu krevního cukru, což jsme zmínili dříve, nebudete mít neovladatelné chutě, ale také konzumací jablečného octa docílíte pocitu sytosti. Tím nebudete mít potřebu tolik jíst a snáze zhubnete. Rozhodně však ocet nenahradí žádnou plnohodnotnou stravu! Jde pouze o doplněk stravy.

Máte-li střevní potíže, jste unavení, trápí vás bolestivá menstruace, i v těchto případech ocet můžete konzumovat a uvidíte brzy výsledky.

Vinegar

Jak jablečný ocet užívat

Jablečný ocet lze užívat jako nápoj – do sklenice si připravte studenou vodu, do té přidejte maximálně dvě lžičky octa, pořádně rozmíchejte a vypijte. Někdo si vodu dochucuje také medem.

Z jablečného octa se však už vyrábí i kapsle, což je pro někoho pohodlnější a chutnější způsob užívání. Obvyklé dávkování je jedna tableta 3x denně, ale raději se vždy řiďte radami lékárníka nebo příbalového letáku jednotlivého produktu.

Dalšími možnostmi jsou potom kloktání, zábaly, obklady nebo dokonce koupele, záleží, jaké konkrétní problémy máte. U jablečného octa však obvykle bývají rady, jak jej dávkovat a kolik množství je doporučeno.

Tolik k jeho vnitřní konzumaci. Víte ale, že může pomáhat i zvenčí? Nyní se podíváme, jak si s ním lze vylepšit nejen pleť, ale i vlasy nebo nehty.

Jablečný ocet: Výroba, vnitřní i vnější účinky a užívání

Pomáhá i zvenčí!

Konzumací jablečného octu dokážete zlepšit svoje tělo zevnitř, ale rozzáří se i na venek. Jablečným octem můžete například napravit zničené, slabé vlasy bez života. Stačí si po vašem obvyklém procesu mytí vlasů vlasy spláchnout roztokem, který vytvoříte tak, že smícháte polovinu lžíce octa a 2 dcl vody. Tento proces můžete dělat klidně několikrát týdně po každém druhém umytí.

Jste-li kuřákem nebo milovníkem kávy a červeného vína, můžou vás trápit zažloutlé zuby se skvrnami, které běžnému čištění umí odolat. Chcete-li mít zase zpět váš zářivý úsměv, obrňte se trpělivostí a pořiďte si, nebo si vyrobte jablečný ocet. Každý den jím potom zuby potírejte, alespoň měsíc. Poté je dobré ústa vypláchnout vodou a zuby vyčistit běžnou pastou na zuby.

Mohlo by vás zajímat:  Nový trend hubnutí: chůze v přírodě i ve městě

Máte-li mastnou pleť, trpíte na pupínky a rozšířené póry, nebo jen potřebuje svoji pleť pořádně zhydratovat a vyčistit, potom je opět načase pořídit si jablečný ocet. Ten ovšem nepoužívejte jen tak, samotný, ale vytvořte si z něj jablečnou pleťovou vodu. Staří do dvou dílů převařené vody vmíchat jeden díl octa a poté roztok aplikovat na pleť například pomocí vatového tamponku. Lze jej užívat i lokálně, na pupínky, a to vatovou tyčinkou.

Jak se ale dá využít jablečný ocet dále? Podívejte se na jeho účinky, které můžete využít například při předvánočním úklidu.

Jablečný ocet: Výroba, vnitřní i vnější účinky a užívání

Úklid domova s jablečným octem?

Určitě není na škodu zmínit, že jablečný ocet si poradí i se zašlou špínou v domácnosti. Zejména na svátky chceme mít všichni domov zářivý, čistý, ale pokud vás trápí plísně v kachličkách, těšit se z úklidu nebudete. Stačí si vzít jako pomocníka jablečný ocet, který zbaví vaši koupelnu plísně a vydesinfikuje klidně i podlahu. Navíc umí rozpustit vodní kámen a odstranit mastnotu. Jeden ocet tak nahradí nespočet čisticích prostředků!

Další možností, jak jablečný ocet využít, je přidat jej do pračky místo aviváže – asi půl šálku. Prádlo bude vonět po jablcích, jemný, nakyslý pach octa vymizí po usušení prádla. A má to dvojí účinek! Ocet totiž navíc zbaví, alespoň částečně, odpadní cesty pračky vodního kamene.

A jak využíváte jablečný ocet vy? Dejte nám vědět do komentářů!

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení