Kolik zaplatíte u zubaře?

Dentist
Zveřejněno: 1.3.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Krásné a zdravé zuby jsou vaši vizitkou. Péči o své zuby byste se měli věnovat tak moc, jak to jen jde. Nejenže si zachováte zdravý chrup, ale rovněž ochráníte obsah vaší peněženky. Není totiž žádným tajemstvím, že pokud nechodíte na preventivní prohlídky a poté máte problém, který si vyžaduje zásah stomatologa, můžete se velmi snadno ocitnout v nepříjemné situaci!

Bez zubů být jednoduše nemůžeme. V případě, že se jedná o pouze kvalitní plombu, není situace až tak vážná. Ale v případě, že potřebujeme zubní sklokeramickou korunku či rovnou celkovou zubní náhradu, může nás přijít návštěva zubaře velmi draho.

Budeme platit u zubaře nebo ne?

Při výběru zubního lékaře si musíte zjistit, zda má váš stomatolog smlouvu s vaší pojišťovnou. Pokud takového najdete, většinu výkonů uhradí vaše pojišťovna. V opačném případě si připravte finance, protože budete muset svému stomatologovi platit na ruku. A jelikož platit chce minimum občanů, všichni navštěvují stomatology, které mají smlouvu s pojišťovnou. Proto je tak obtížné najít si v dnešní době stomatologa, který by měl ještě místo pro nového pacienta.

Co kolik stojí?

Zajímá-li vás, kolik budete platit u svého zubaře péči o svůj chrup, měli byste vědět, že existují tabulky, které ceny těchto služeb upravují. Bezplatně můžete u zubaře čerpat ty služby, které jsou v sazebníku pojišťoven. A co v takovém sazebníku najdete? Najdete v něm: bezplatné vytržení zubu, některé chirurgické výkony, rentgeny a základní plombu. I přesto se však stává, že si lékař vyžádá příplatek. Mějte proto možnost příplatku na paměti a vždy se dopředu informujte, zda si budete připlácet či nikoliv.

Mohlo by vás zajímat:  5 modelů pánské obuvi pro nejaktivnější uživatele

Kolik zaplatíte u zubaře?

Plombování – platíme či ne?

Plombování je jedním z nejčastěji prováděných úkonů. Jak je to tedy s úhradou za plombování? Existují dva základní druhy výplní – amalgámová a bílá. Amalgámové plomby se dále rozdělují na kondenzovatelné a nekondenzovatelné. Tu nekondenzovanou si namíchá sám stomatolog. Je však méně kvalitní a používá se jí menší množství.Tuto výplň používají hlavně státní lékaři a je hrazena zdravotní pojišťovnou. Kondenzovatelná amalgámová výplň je kvalitnější, pevnější a lékař s ní může vymodelovat anatomické struktury. Spotřeba této plomby je však větší. Tuto plombu si již pacient hradí sám. Cena této plomby se však nemusí vždy lišit o kompozitní bílé výplně. Bílých výplní máme také několik druhů – a sice hned tři – skloinomerní bílá výplň, kompozitní pryskyřice a keramické inlaye. První druh, skloinomerní výplň, je vhodná spíše jako dlouhodobé provizorium nebo se hodí jako výplň do dětských mléčných zoubků, protože tato výplň není mechanicky odolná a estetická jako kompozit. Aplikace tohoto druhu si vyžaduje suché prostředí. Kompozitní pryskyřice je klasická bílá výplň, která je trvalá a působí také velmi esteticky. I zde sucho při práci s touto výplní zajistí nevypadávání bílé plomby. Pokud máme zub velmi poškozen, je velmi nutné použít keramické inlaye. Tato výplň se vyrábí na základě otisku a do zubu se vlepuje tekutá kompozitní pryskyřice. Jedná se nejestetičtější řešení a také nejdražší řešení.

Preventivní vyšetření

Spousta lidí chodí ke stomatologovi jen s neodkladným a bolestivým důvodem. Větší část populace však ví, že preventivní vyšetření je lepší, než nechat stav svých zubů dojít do takového bodu, kdy trpíme a platíme jako mourovatí. Zdravotní pojišťovna nám hradí preventivní prohlídku zubů 2 x do roka. V případě, že váš stomatolog nebo vy nemáte uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou, hradíte si preventivní prohlídku sami. Včetně rentgenových snímků (730,- Kč skusový snímek). Panoramatický digitalizovaný rentgenový snímek hradí pojišťovna 1 x za dva roky. Pokud musíte tento rentgen absolvovat vícekrát, pak se jeho cena pohybuje cca 800,- Kč. Dentální hygiena je hrazena pacientem vždy – cena se pohybuje od 900 – 1800,- Kč.

Mohlo by vás zajímat:  Endodoncie - rady pro pacienty

Korunky a implantáty

Přijdete-li o zub a stomatolog vám sdělí, že je třeba korunky, počítejte také s jistou útratou. Korunku vám musí udělat váš stomatolog přímo na míru. Cena šest tisíc je v tomto případě zcela běžná. Za korunku však můžete zaplatit i o několik tisíc více. U implantátu se může cena pohybovat v rozmezí 20 – 40 tisíc. Cena za náhradu horních zubů se pohybuje v rozmezí 150 – 250 tisíc, dolních zubů pak 60 – 150 tisíc. 

Tyhle ceny jsou, bohužel, daní za to, že o své zuby nepečujeme tak, jak bychom měli. Ať už jste o zuby přišli z jakéhokoliv důvodu,  implantáty jsou jedinou možností. Myslete tedy na svůj chrup už nyní, abyste se nedostali do svízelné situace.

Myslím, že všichni oceníme, když nám do komentáře napíšete, kolik jste platili u svého stomatologa vy a za jaký výkon.

[yop_poll id=”39″]
Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení