Nepodceňujte varovné signály vlastního těla

Upozornění
Zveřejněno: 1.4.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

My ženy máme sklony k přeceňování svého těla a naopak nevnímání jeho varovných signálů, když něco není v pořádku. Bolesti všeho druhu svádíme na únavu nebo stres a dále se snažíme jet nejméně na 110%. Vždyť je toho každý den potřeba tolik stihnout. Děti, manžel, práce ani domácnost nepočká a samo se taky nic neudělá, že? Jenže tato ignorace vlastního těla může vést k vážným problémům. Všechny zdravotní obtíže jsou snáze léčitelné, zachytí-li se včas. Nezavírejte proto oči před červenou stopkou, kterou bliká váš organizmus, a berte všechny signály a příznaky vážně. Co by vás tedy bez odkladu mělo přivést rovnou k lékaři?

Potíže s dýcháním

Nemůžete popadnout dech i v klidu nebo při malé zátěži? Budíte se v noci s pocitem, že se nemůžete nadechnout? Nebo vás dlouho trápí kašel a vykašláváte husté hleny, ale připisujete to pouze výkyvům počasí a možnému prochladnutí? Všechny tyto příznaky mohou znamenat vážnější onemocnění, proto by vás měl vyšetřit lékař. Krátký dech může znamenat například počínající zápal plic nebo astma. Dlouhodobé zahlenění a kašel pak může být příznakem chronické bronchitidy, dalším jejím příznakem je sípot, či pneumokoniózy, což je zaprášení plic prachem.

Potíže se srdcem

Buší vám srdce jako splašené a přitom vás nic nevyděsilo či jinak nerozrušilo? Pak se může jednak o fibrilaci srdečních síní. Tento akutní srdeční problém by mohl vést k selhání srdce, proto okamžitě vyhledejte pomoc a nečekejte, jestli to samo přejde. Stejně by vás do ordinace lékaře měl dovést delší pocit tíhy na hrudi. Může jít o příznak srdečních potíží a možného blížícího se infarktu. U žen nebývá často nástup onemocnění srdce tak jednoznačný jako u mužů, a tak se často příznaky podceňují.

Mohlo by vás zajímat:  Držíte dietu, ale nehubnete? Důvodem mohou být kalorie v alkoholu

Rizika rakoviny

Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním u žen, dá se však při včasném zachycení dobře léčit. Samovyšetření prsu by tedy určitě nemělo být zanedbáváno. Právě pravidelnou kontrolou svého poprsí může žena odhalit i malé změny tkání. Jakákoliv bulka nebo nový útvar by pak měl být vyšetřen lékařem.

Také změny na kůži, obzvlášť na kožních znamínkách, jsou dobrým důvodem, proč si udělat chvíli volna a navštívit dermatologa. Objeví-li se náhlá změna tvaru, barvy a velikosti znaménka nebo začne krvácet či se loupat, opravdu neotálejte, kožní melanom je velmi agresivní.

Mírné krvácení z konečníku může mít příčinu v hemoroidech, ale také může být známkou rakoviny tlustého střeva a konečníku. Zajděte si k lékaři na jednoduchý test skrytého krvácení, jedině tak můžete tuto zákeřnou nemoc odhalit včas.

Nepodceňujte varovné signály vlastního těla

Potíže se zažíváním a bolesti břicha

Silné bolesti břicha mohou přijít z ničeho nic, ale také se někdy ozývají delší dobu v mírnější intenzitě, kterou přebijeme volně dostupnými léky. Silné bolesti v horní části břicha mohou signalizovat záněty, pobřišnice, slinivky, žlučníku, níže pak zánět slepého střeva, vaječníků, dělohy nebo močového měchýře. Může se ale také jednat o vředy na dvanácterníku nebo žaludeční vředy. Je ale možné, že se tímto způsobem ohlásí i rakovina tlustého střeva nebo vaječníků. Všechny bolesti břicha, obzvlášť pokud vás trápí delší dobu nebo jsou velmi intenzivní, by měly být objasněny lékařem.

Potíže v intimním životě

Bolest v pánevní oblasti při sexu není v pořádku a měla by se řešit. Může znamenat i vážné zdravotní problémy jako infekční záněty, které mohou vést při neléčení až k neplodnosti, endometriózu, kterou je potřeba operativně řešit, nebo třeba cysty na vaječnících. Ordinace gynekologa by při takové bolesti měla být rozhodně vaším útočištěm.

Mohlo by vás zajímat:  Co stimulovat před tréninkem?

Otoky nohou

Nejsou jen nepříjemné, ale může se za nimi skrývat řada vážných nemocí. Pokud vám nohy otékají po každé delší cestě nebo se otoky objevují spontánně bez závislosti na velké fyzické námaze a nevhodné obuvi, může to být znamením problémů s cévním systémem, nebezpečné trombózy, ale také nedostatečné funkce ledvin, jater či štítné žlázy.

Velká únava

Kdo by nebyl unavený ze všech těch úkolů, co musí každý den zvládat? Pokud však nedokážete nabrat síly a energii ani po dvou týdnech, do kterých jste zařadily pravidelný spánek a odpočinek, je možná něco špatně. Velká únava provází chudokrevnost i některá srdeční onemocnění, může být ale také signálem nádorového onemocnění nebo deprese.

Nepodceňujte různé bolesti a potíže, opravdu nepatří k běžnému životu. Raději vždy berte vážně upozornění, které vám posílá vaše vlastní tělo. Věřte tomu, že to s vámi myslí opravdu dobře.

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení