Neumím zacházet s penězi

Peníze
Zveřejněno: 13.3.2013 , datum poslední aktualizace: 11.6.2019

Vyjít s penězi je čím dál tím více rozšířený problém. Peníze historicky měly být naším služebníkem, nezřídka kdy se stávají spíše pánem. Hádky a spory, jejichž předmětem jsou peníze, jsou velice rozšířené. Co z toho vyplývá? Že mnoho lidí a mnoho párů má s finančním hospodařením nemalé problémy.

Finanční gramotnost

Skutečnost, že majoritní společnost „ to s penězi moc neumí“, odráží i nutnost zavádění projektu finanční gramotnosti do škol. Ve školách by se děti měly dozvědět základní informace o tom, co jsou kreditní karty, bankovní účty, půjčky a úvěry. Je bohužel smutnou skutečností, že mnoho lidí doposud nechápe, že pokud si vezmou půjčku či úvěr, musí jej vrátit. Bohužel, v reálném životě neplatí scénář, že pokud máme málo peněz, přijede k nám jistá sličná slečna a dá nám peněžní obnos na „ uhašení našich tužeb“. O nutnosti peníze vrátit, třeba i dvojnásobnou částku, se již tvůrci těchto reklam příliš nezmiňují.

Rozhodně však nejde jen o tyto extrémní případy. S hospodařením s penězi má problém mnoho lidí, které rozhodně nemůžeme označit za nevzdělané. Finanční poradci často lidem navrhují, aby si své výdaje zapisovali, vedli si deník svých výdajů. Velice frekventovaným problémem je, že si mnoho z nás neuvědomuje drobné výdaje, které se ve finále velmi astronomicky promítnou na našem osobním rozpočtu. Jednou si koupím tatranku, fidorku, pak krabičku cigaret, časopis, pak tričko, punčocháče… A náhle člověk zjistí, že nemá ani na chleba.

Lepší finanční plánování

Pokud často trpíme nedostatkem peněz, jsou dvě možné příčiny tohoto stavu. Za prvé, máme skutečně tak malý příjem, že máme problém z něho vyžít. Za druhé, potřebujeme se naučit lépe plánovat své finance. Zatímco první problém je těžko řešitelný, s druhým se již dá něco dělat. Dle odborníků na finanční plánování by základními pilíři našeho finančního hospodaření měly být: rezerva, ochrana příjmů, zajištění bydlení. Později se můžeme zabývat dalšími věcmi, ať už spořením na dovolenou, spořením na vlastní důchod či auto. Nemálo lidí postupuje přesně naopak. Cílem finančního plánování by mělo být vyjít s penězi a ještě se snažit vytvořit nějaké úspory pro potřeby nepříznivých a neočekávaných událostí.

Mohlo by vás zajímat:  Děti a psi aneb Jak předcházet útoku psa

Kasička na peníze

Je dobré, pokud se člověku daří něco uspořit. Nabízí se otázka, co podniknout s penězi? Kasička je nijak nezhodnotí, byť by měla tvar krásného prasátka. Laik se těžko vyzná v nepřeberném množství bankovních produktů. Jednou možností je najmout si finančního poradce, který Vám poradí. Je důležité sdělit poradci své cíle a priority. Běžný účet by měl být používán k běžnému platebnímu styku a ideálním zůstatkem na něm by měla být částka asi kolem měsíčních výdajů na tři měsíce. Pro případy nouze odborníci doporučují mít částku, která odpovídá asi pětinásobku měsíčního příjmu, který může být uložen na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech.

Je jisté, že nechávat peníze doma ve „ štrozoku“ není rozumné, ale ani výnosné. Sebehezčí kasička nám peníze nerozmnoží. Spořicí účty rovněž mnoho nevydělají, ale jsou poměrně bezpečné. Nejvíce nám může vydělat dobré investování peněz. Investice je obětování dnešní jisté hodnoty, ve prospěch budoucí nejisté hodnoty. Jinými slovy, dnes se něčeho vzdáme, abychom v budoucnu možná něco získali. Investice sebou vždy nese riziko, proto je nejlepší se před investicí poradit s nějakým odborníkem na slovo vzatým, nejlépe zkušeným finančním poradcem.

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Barule
    • 24.6.2015
    Odpovědět

    Pokud člověk neumí zacházet s penězi, tak je asi nejlepší jako první si spořit peníze do pokladničky. Začít po menších částkách a pak je postupně zvyšovat. Když už to člověku půjde, tak už je lepší peníze nějak zhodnotit a dávat si je na spořící účet nebo si založit stavebko. Tohle je podle mě ideální třeba pro studenty, kteří chodí na brigády a můžou si dávat peníze bokem. Po studiu mají aspoň nějaká základní kapitál, který se vždycky hodí. V případě investic už se musí člověk ve financích orientovat a mít finančního nebo investičního poradce. Přece jen už se jedná o větší částky a finanční trh může být dost komplikovaný.
    Já se dostala od pokladniček až k investování a byla to poměrně dlouhá doba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení