Rady a tipy na cestu aneb Jak zvládnout letní dovolenou bez újmy na zdraví

Cestování
Zveřejněno: 3.8.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Ať se již rozhodnete cestovat kamkoliv, nikdy byste neměli podcenit přípravu týkající se vašeho zdraví. O to pozornější by měli být lidé, kteří trpí chronickým onemocněním. Pojďme se podívat na základní doporučení pro cestování v případě, že trpíme problémy pohybové soustavy, křečovými žilami nebo onemocněním srdce. Rovněž se podíváme na doporučení pro seniory, pro těhotné ženy a také pro lidi, kteří trpí kožním a plicním onemocněním.

Rady na cestu pro kardiaky

Letní dovolené se obvykle pojí s pobytem v místech, kde stoupají teploty. Lidem, kteří trpí chronickým kardiovaskulárním onemocním a jsou dlouhodobě ve stabilizovaném stavu, nebrání nic tomu, aby cestu absolvovali. Je však třeba myslet na to, že vysoké teploty s sebou přináší rovněž také zátěž na organismus nejen u zdravých lidí, ale především právě u těch nemocných. Zvýšená zatěž je způsobena mnoha faktory. Prvním z nich je samotná změna režimu. Může se objevit stres, který je vyvoláván samotným cestováním. Dále se zvyšuje sportovní aktivita a rovněž se mění také stravovací návyky. Je to paradoxní, ale právě o dovolených máme méně odpočinku a podstatně menší kvalitu spánku než kdykoliv jindy. Proto by se lidé, kteří se potýkají s kardiovaskulárním onemocněním, měli řídit určitými doporučeními. Prvním doporučením je samozřejmě dostatek tekutin. Při zvýšené fyzické aktivitě pak toto doporučení platí dvojnásobně. V případě, že se léčíte tzv.diuretiky (nemocní s chronickým srdečním selháním, s hypertenzí), je třeba si uvědomit, že tito pacienti ztrácí tekutiny mnohem více. Ztrátu tekutin je vhodné doplňovat minerální vodou, čajem, džusy, a to vše je vhodné střídat s čistou vodou. Varujte se jakýmkoliv sladkým a doslazovaným nápojům či alkoholu. V horkých dnech rovněž lékaři nedoporučují požívání velmi studených nápojů, protože se tím zvyšuje riziko vzniku angíny či virových zánětů horních cest dýchacích. Pro lidí, kteří trpí kardiovaskulárním onemocněním, je i na dovolené velmi důležitý pravidelný odpočinek. Další poměrně vysoké riziko se vyskytuje opět v místech s vysokou teplotou. U pacientů s kardiovaskulárním onemocněním může být úpal či úžeh mnohem dramatičtější než u zdravých jedinců. Plně rozvinutý úpal je nebezpečný i pro zdravé lidi. Jestliže budete trávit na sluníčku více času, než je vaše tělo schopno zvládnout, mohou se u chronicky nemocných lidí objevit bolesti hlavy, závratě, zvracení, křeče, poruchy vědomí a rovněž také může vystoupat tělesná teplota až nad 40 °C. Takto plně rozvinutý úpal je naprosto nezbytně nutné léčit na jednotce intenzivní péči. Pro pacienty, kteří se léčí s kardiovaskulárním onemocněním může tento stav skončit velmi tragicky.

Rady a tipy na cestu aneb Jak zvládnout letní dovolenou bez újmy na zdraví

Rady a tipy pro lidi trpícími křečovými žilami

Pacienti  s křečovými žilami bývají na svých cestách ohroženi především různými komplikacemi. Velmi často se mohou objevit tzv. záněty povrchních i hlubokých žil a z trombóz vznikající plicní embolie. Rovněž může také nastat krvácení z prasklého varixu nebo nehojící se poranění kůže – bércový vřed. Zde existuje jediná rada, jak se těmto komplikacím vyhnout. Zbavte se křečových žil ještě před plánovanou dovolenou. Zde však je nutné si uvědomit, že plánujete-li si dovolenou a slunění, je třeba minimálně šesti týdenní odstup od operace. Pro lidi, kteří si své varixy nestačili vyřešit před odjezdem na svou dovolenou, je zde důležité upozornění. Je velmi důležité předcházet trombóze a embolii během cestování. V případě, že víte, že budete cestovat déle než 3 hodin, a víte, že budete sedět, je nutné použít kvalitní zdravotní elastické punčochy druhé kompresní třídy. Zkuste se co možná nejčastěji pohybovat a rovněž dopřávejte svým nohou pohyb v oblasti kotníků a kolen. Tím dojde ke zvýšenému proudění krve dolních končetin, což je tou nejdůležitější prevencí trombózy. Rovněž nezapomínejte na dostatek tekutin. Zapomeňte na pití kávy a alkoholu. V případě, že jste prodělali zánět žil či embolii, měl by vaši dovolenou s vámi prokonzultovat lékař, který by vám mohl nasadit preventivně léky před cestou – ať už ve formě tablet či injekčně.

Rady a tipy na cestování z oblasti cestovní medicíny

Ať už budete cestovat kamkoliv, základem při cestách do zahraničí, včetně evropských zemí, je očkování proti virové hepatitidě A a B. Jestliže se chystáte do méně vyspělých oblastí, pak se doporučuje rovněž i očkování proti břišnímu tyfu. Další vakcíny je vhodné indikovat na základě přesného místa pobytu, plánovaných výletů a dalších aktivit, které budou s dovolenou souviset. Vždy je nutné zhodnotit nejenom délku pobytu, ale taky roční sezónu a způsob ubytování, stravování, cestování, a to vše s ohledem na věk a zdravotní stav samotného cestovatele. Všechny tyto informace vám poskytnou specialisté z center očkování a cestovní medicíny. Přestože jste na očkování zapomněli a myslíte si, že už je pozdě, neváhejte navštívit odborníky na očkování a cestovní medicínu. I pozdní očkování je lepší něž žádné. Neočkovaný cestovatel neriskuje pouze a jen své zdraví, ale může rovněž ohrozit i své blízké po návratu domů. Odborníci na cestovní medicínu rovněž jednoznačně doporučují, aby každý cestovatel měl ve svém zavazadle dobře vybavenou lékárničku. Nikdy nezapomínejte na léky, které mají za úkol dezinfikovat střeva. Dále je vhodné, aby lékárnička obsahovala černé medicinální uhlí na zažívací problémy, probiotika, antihistaminika proti alergiím a účinný repelent. Chystáte-li se do tropických oblastí a pralesů, je vhodné si také přibalit kuchyňskou sůl, která přinutí uvolnit pijavice přisáté na kůži. Rovněž nezapomeňte přibalit také čpavkové péro, které je vhodné po bodnutí hmyzem a po požahání pokožky rostlinou či medúzou. Cestujete-li do míst, které nejsou zcela úplně turisticky oblíbené, opravdu nepodceňujte výbavu lékárničky. Dostatečná zdravotní příprava na cestu a dobré vybavení lékárničky vám mohou pomoci vyhnout se ošetření v místních nemocnicích, ve kterých bývá úroveň mnohdy tak kritická a žalostná, že vám může návštěva takovéhoto zařízení přinést více komplikací než pomoci.

Mohlo by vás zajímat:  Menoxin [recenze]: Ideální tablety během období klimakteria?

Rady a tipy na cestu aneb Jak zvládnout letní dovolenou bez újmy na zdraví

Rady a tipy na cesty, které ocení lidé s onemocněním pohybového aparátu

Ortopedi v tomto případě radí, aby si lidé sami pro sebe v prvé řadě stanovili, zda obtíže v oblasti páteře a velkých kloubů, které mohou pociťovat během roku, jsou způsobené nedostatkem aktivity, jednostrannou zátěží nebo opotřebením obratlů a kloubů. Patříte-li do skupiny, ve které jsou lidé, kteří se neradi hýbou a kteří mají sedavé zamětnání, můžeme brát letní dovolenou jako příležitost pro změnu svého životního stylu. Můžete tedy vyrazit na aktivní dovolenou s pestrou pohybovou náplní, jako je např. plavání, poznávání okolí na kole, cvičení v hotelovém bazénu atp. Po příjezdu domů můžete na takto aktivní dovolenou navázat. Jestliže  jste však pacient, který trpí opotřebením kloubů, neboli degenerativním onemocněním kloubů, spadáte do zcela jiné kategorie, na kterou je třeba přihlížet. Pacienti s výhřezy plotének, s pokročilými artrózami či po operaci páteře a kloubu ví, že bez přiměřené pohybové aktivity a dodržování určitých zásad se neobejdou. Znají svůj zdravotní stav velmi dobře a rovněž si jsou vědomi omezení, které jejich zdravotní stav obnáší. V tomto případě se doporučují spíše krátké cesty za odpočinkem. Pro takto nemocné jedince může celodenní cesta autem a mnohahodinové cestování letadlem mezi kontinenty pacienta zatížit tak, že zbytek dovolené stráví léčením. Lidé, kteří spadají do této skupiny, by měli spíše odpočívat v teple a pohybovou aktivitu by si měli dopřávat vždy s přihlédnutím ke svému zdraotnímu stavu. V případě, že se rozhodnete navštívit nějaký wellness hotel, rozhodně svému zdravotnímu stavu nijak neuškodíte. Při samotném cestování dávejte pozor abyste si nepoškodili zdraví při manipulaci se zavazadli a rovněž dávejte pozor na klimatizace a rychlé přechody mezi teplotními rozhraními. Na to vše mohou citlivě reagovat vaše klouby.

Rady a tipy od dermatologa

Pobyt na sluníčku u moře působí pro většinu lidí příznivě. Přesto je třeba nepodceňovat přípravu. Krémy s vysokým SPF na ochranu pokožky, léky či přípravky, které běžně používáme, to jsou všechno věci, na které nesmíme nikdy zapomínat. Pokud jde o osoby s lupénkou, kožní projevy se zpravidla na sluníčku u moře zlepšují. Proto se doporučuje zejména cestování k Mrtvému moři, které má velké příznivé složení mořské vody.  U lidí s ekzémy však toto pravidlo neplatí. Ke zlepšení dochází pouze v případě, pokud je ekzém pod kontrolou. Pojďme se podívat na nejčastější kožní problémy na letní dovolené.

Hyperpigmentace

Hyperpigmentace jsou hnědé skvrny, mapy na obličeji, které se projevují zejména u žen, které užívají hormonální antikoncepci. Prevencí je důsledná a maximální ochrana proti slunci – tedy krémy s ochranným faktorem 50 po celý den. Jestliže vznikne tzv. hyperpigmentace, je její odstraní velmi těžké.

Svrab

Dalším častým problémem o dovolené může být parazitární onemocnění – například svrab. Člověk se může tímto onemocněním nakazit prakticky kdykoliv, a to buďto s kontaktem s kůží jiného člověka nebo např. z infikovaného ložního prádla. Jedná se o infekční parazitární onemocnění, které se projevuje svědivou vyrážkou. Velmi často bývá nejdříve postižena jemná kůže v meziprstí na rukou a postupně se vyrážka šíři na trup a na končetiny. V tomto případě je vhodné vyhledat pomoc dermatologa.

Vyrážka

Dalším nejčastějším problémem na letní dovolené může být vyrážka po kombinaci léků a vystavení kůže na UV záření. Vyrážku však mohou vyvolat rovněž některé krémy a gely na bolesti kloubů a následné vystavení kůže na slunce.

Pohlavně přenosné choroby

Na dovolené nesmíme zapomínat také na různé pohlavně přenosné onemocnění, které s sebou přináší nechránění pohlavní styk.

Rada na závěr od dermatologa- atopici a ekzematici by si nikdy neměli zapomenout s sebou přibalit do svého cestovního zavazadla kortikoidní krémy a masti pro případ, že by se jejich zdravotní stav zhoršil. Trpíte-li opakovanými rozsáhlými opary, přibalte si do svého zavazadla také antivirotika. Máte-li akné, dávejte si pozor na velmi mastné krémy proti sluníčku a raději používejte gel nebo mléko s ochranným faktorem proti UV záření.

Rady a tipy na cestu aneb Jak zvládnout letní dovolenou bez újmy na zdraví

Rady tipy na cesty od gynekologa

Především těhotné ženy velmi často konzultují svou dovolenou se svým gynekologem. Samy si nejsou jisté, jak budou reagovat na námahu spojenou s cestováním a změnou prostředí. V tomto případě je vždy velmi nutné zvážit, jak probíhá samotné těhotenství a zda je přítomna nějaká patologie, která by dovolenou mohla zkomplikovat. Dalším důležitým faktorem je samotné stadium těhotenství. Každý trimestr přináší jiná omezení, na které je třeba přihlédnout. O vhodnosti cestování si promluvte se svým ošetřujícím lékařem. Ten by měl vědět, jakým dopravním prostředkem jste se rozhodla cestovat. Ženy se nejčastěji ptají, zda je možné cestovat letadlem. Během samotného letu je vhodné zajistit si dostatečný prostor pro nohy a občasné procházky v uličce jako prevence proti žilní trombóze. Dále nesmí těhotné ženy zapomínat na dostatečný přísun tekutin. Cestování autem či autobusem představuje pro těhotné ženy jedno z největších rizik. Je-li žena těhotná již v pokročilém stadiu, neměla by cestovat vůbec. Těhotné ženy by měly vědět, jak se v autě správně zabezpečit a jak by měly používat bezpečnostní pásy. Spodní pás se posunuje co nejníže pod dělohu a šikmý pás vede kolem hrany dělohy a mezi prsa. Pás nikdy nesmí vést přes vyklenutí dělohy. Těhotná žena by měla rovněž sedět v takové vzdálenosti, aby byl zajištěn dostatečný prostor pro eventuálně aktivovaný airbag. Jestliže se chystáte na skutečně dlouhou cestu, nezapomínejte na časté přestávky a protažení nohou. Nejvhodnějším způsobem cestování pro těhotné ženy je cestování vlakem. Naopak cyklistika se řadí mezi krajně nevhodné. Jste-li těhotná a přemýšlíte, kam byste chtěli jet na dovolenou, pokuste se vybrat takové destinace, kde není třeba speciálního očkování, protože jakákoliv vakcinace v době těhotenství není příliš vhodná. V těhotenství se nemusíte vyhýbat fyzické aktivitě a sportu. Obecně jsou vhodné protahovací a stabilizační cviky, plavání a chůze. Naopak nevhodné jsou ty aktivity, které s sebou přináší otřesy a nadměrnou fyzickou zátěž. Myslete rovněž na možnost přehřátí organismu, protože těhotné ženy reagují daleko citlivěji. Těhotné ženy by se rovněž měly vyhýbat pobytu na přímém slunci a měly by také používat opalovací prostředky s co možná nejvyšším ochranným faktorem.

Mohlo by vás zajímat:  Znáte menstruační kalhotky?

Rady a tipy na cesty pro lidi s onemocněním plic

Po celém světě existuje velké množství plicních nemocí, které mohou představovat velmi nepříjemné komplikace na našich cestách. Hlavní překážkou mohou být dechové potíže při chorické obstrukční plicní nemoci nebo průdoškovém astmatu. Dušnost však může být vyvolána celou řadou dalších příčin, hlavně při nedostatečné funkci srdce, ale i přijiném onemocnění. Nejčastěji se při cestování objevuje zánět průdušek, proto by měli především ti, kteří si s tímto onemocněním potýkají navštívit svého ošetřujícího lékaře a dostatečně se vybavit léky –  jak pro dlouhodobé a pravidelné používání, tak i tzv. úlevovými preparáty s rychlým a krátkodobým účinkem na průdušky. V případě, že se chystáte na nezvyklou fyzickou zátěž a trpíte plicním a průduškovým onemocněním, měli byste použít lek uvolňující průdušky ještě před předpokládanou zátěží. Nepřeceňujte své vlastní síly, ať už se bavíme o pobytu v nadměrném horku nebo ve vysokohorských výškách. Pro tyto lidi je naprosto nevhodné střídání teplot a měli by vědět, že rozdíly obou teplot by neměly být vyšší než 5 °C. Trpíte-li průduškovým onemocněním pak jistě víte, že pobyt u moře by vám mohl pomoci. Při pobytu na horách  může dojít ke zhoršení stavu. Nezapomínejte na přiměřený pohyb, který prospívá nejen průduškám, ale celému tělu. Zejména pokud se rozhodnete trávit čas turistikou, plaváním atp.

Rady a tipy na cestu aneb Jak zvládnout letní dovolenou bez újmy na zdraví

Rady a tipy na cesty pro seniory

Mnoho seniorů využívá svůj čas právě na cestování. Zde je však vždy nutné přihlédnut na aktuální zdravotní stav každého seniora. Při cestování letadlem je u starších a nemocných lidí vždy nutné brát v úvahu snížení atmosférického tlaku v kabině letadla se souběžným poklesem frakce vdechovaného kyslíku. Tlak v kabině je udržován na hodnotě, která odpovídá nadmořské výšce 2440 m. Poslední studie dokazují, že na kardiovaskulární systém má let trvající více než 10 hodin velmi jasný a značný vliv. V případě, že trpíte onemocněním kardiovaskulárního systému je tento vliv podstatně vyšší, proto se doporučuje snížený počet hodin strávených letem. Obávanou komplikací dlouhých letů je samozřejmě hluboká žilní trombóza a následná plicní embolie. Každý senior by měl svou cestu konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, aby preventivně zabránil jakýmkoliv možným komplikacím na cestách. Každý senior by měl také vědět, jak je na tom se svým krevním tlakem. Cestování může krevní tlak poměrně výrazně ovlivnit. Samotné rozrušení z cesty, únava, porucha spánku spojená se změnou prostředí a mnoho dalších faktorů může právě za ovlivnění hladiny krevního tlaku. Senioři by si měli rovněž být vědomi také faktu, že mají 6,5 x vyšší pravděpodobnost, že onemocní průjmem než v domácím prostředí. Velmi často se jedná o průjem vyvolaný infekcí. Proto je třeba doplnit lékarníčku rovněž také o léky, které pomohou tento průjem vyřešit. Je třeba si uvědomit, že právě takový průjem může velmi razantně ovlivnit zdravotní stav seniora.

 

Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Petra
    • 12.9.2014
    Odpovědět

    Těchto rad jsem si měla všimnout než jsem jela na dovolenou, ta byla naprosto úžasná, byli jsme na Hvaru, ale ta cesta autobusem, ta už není pro mě v mém věku. Já už na dovolenou jen letadlem. Z dlouhého sezení jsem i po příjezdu měla dva dny problémy se zády, což mě moc nepotěšilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení