Au, už zase ty bolavé afty! Co jsou zač a co s nimi?

Zubní hygiena 1
Zveřejněno: 16.9.2016

Stačí jeden bolavý vřídek v puse a nepříjemný problém dokáže otrávit minimálně několik dní. A co teprve, když se těch vřídků objeví několik a přidá se i vysoká teplota, to už člověku není vůbec do smíchu. Afty se objevují bez většího varování a alespoň občas s nimi má tu čest téměř každý člověk. Kdy si na ně dát pozor a jak se jich co nejdříve zbavit?

Afty (odborně aftózní stomatitida) se obvykle projeví nepříjemným pocitem a poté bolestí několik hodin až den dopředu. V místě postižení se postupně vytvoří zanícený vřídek různé velikosti, může být velký jako špendlíková hlavička, ale také v krajních případech zabírat až několik centimetrů čtverečních. Afty se vyskytují v celé ústní dutině, na dásních, jazyku, vnitřní straně tváří a rtů nebo na patrových obloucích. Mají typickou podobu, puchýřek je na okraji zarudlý a uprostřed se po jeho prasknutí objeví bílý až žlutý vřídek, který je proti okolí mírně propadlý a velmi citlivě a bolestivě reaguje na jakékoliv dráždění, ať už dotekem nebo působením některých potravin, například kyselého nebo kořeněného jídla.

Co je příčinou vzniku aft?

Zatím není příliš jasné, proč afty vznikají. Není ani jisté, jestli jsou nebo nejsou infekční, i když se většina odborníků přiklání spíše k tomu, že ne. Za příčiny vzniku se považují oslabená imunita (onemocněním, stresem), nedostatek vitamínů a minerálů (především vitamíny B a C, železo a kyselina listová)nebo mechanické poškození ústní dutiny. K tomu může dojít třeba kousnutím se, neopatrným zacházením se zubním kartáčkem, při jídle tvrdých a ostrých potravin (například bramborových lupínků) nebo strkáním různých předmětů do úst (okusování hraček u dětí, tužek a podobně). Poškodit sliznici v ústech ale může třeba i špatně vyhlazená zubní náhrada nebo ulomený zub. V místě poškození pak snadno vznikne bolavý aft. Obecně se dá říci, že jimi častěji trpí ženy a častěji se také objevují spíše v mladším věku.

Mohlo by vás zajímat:  Jak ulevit pocitu těžkých nohou?

Čím se dají afty léčit?

Léčba spočívá především v potírání vřídku hojivými prostředky. V lékárně jsou k mání různé tinktury nebo gely, některé z nich obsahují kromě desinfekční a léčivé složky i složku analgetickou, která utlumí bolest. Můžete ale vyzkoušet domácí prostředky a vřídek potírat například tea tree olejem, propolisem, gelem z aloe vera, přiložit na něj tabletu vitamínu C, zasypat jej jedlou sodou a vyplachovat ústa heřmánkovým čajem, odvarem ze šalvěje nebo lékořice či desinfekčními ústními vodami. Aft můžete potírat také alkoholem, který je účinnou desinfekcí. K úlevě od bolesti pomůže kostka ledu, která místo na chvíli umrtví, takže se můžete v klidu alespoň najíst a napít.

Kdy léčit sami a kdy už vyhledat pomoc lékaře?

Malé afty obvykle ani není třeba nijak léčit, pokud nepůsobí příliš bolesti, samy se během několika dní vytratí. U větších aft může léčba zabrat zhruba týden až dva, ale zvládnete ji také sami bez pomoci lékaře. Toho však vyhledejte, pokud vám afty svou bolestivostí brání v příjmu potravy a nápojů (toto obzvlášť hlídejte v případě malých dětí a starších osob, kde hrozí velmi rychle dehydratace), jsou extrémně velké, je jich více než tři nebo je provází horečka. A také v případě, že se ani po dvou týdnech nechce aft zahojit nebo se objevuje opakovaně několikrát ročně.

Jaká je nejlepší prevence?

Předcházet vzniku aft prevencí nemusí fungovat vždy, ale rozhodně je dobré to zkusit. Ostatně je to zároveň prevence i proti mnoha jiným problémům. Je totiž třeba posilovat imunitu a dbát na dostatečný příjem vitamínů a minerálů, vyhýbat se stresu (nebo jej alespoň přiměřeně kompenzovat příjemnými činnostmi), nevkládat do úst cizí předměty a dbát na důkladnou ústní hygienu.

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení