Bolest rukou a nohou v těhotenství

Bolest, Rukou
Zveřejněno: 26.1.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Těhotenství je krásným obdobím, plné očekávání malého tvorečka, kterého budeme milovat až do konce našich dní. Zatímco některé nastávající maminky nemají se změnou stavu žádné problémy, u jiných se můžou hned zpočátku objevit nevolnosti a jiné potíže. Když vymizí potíže, které se nejčastěji objeví v počátcích těhotenství, myslí si mnohé maminky, že mají to nejhorší za sebou. Po krátkém období klidu však přichází poslední třetina těhotenství, ve které se maminky často potýkají s otoky dolních a horních končetin.

Proč nám v těhotenství otékají nohy a ruce?

Otok neboli edém je nahromaděná tekutina v podkoží. Ta kůži napíná. Pokožka zesvětlí a stává se citlivější. Mnohé maminky se potýkají se svědivým pocitem a celkově s nepříjemnými pocity v místě výskytu edému. Nejčastěji si těhotné ženy stěžují na otoky kotníků, prstů, ale také na celá lýtka. Otok končetin se dá velmi snadno rozpoznat. Po stisku prstem se vytváří dolíček, který se velmi pomalu vyrovnává. K otokům končetin u těhotných žen dochází z několika důvodů. Jedním důvodem je vyšší spotřeba bílkovin ženského organismu. Část těchto bílkovin spotřebovává plod pro svůj vývoj. Ke ztrátě bílkovin dochází také prostřednictvím moči. Jestliže nemá maminka vyváženou stravu, snaží se bílkoviny udržet organismu potřebnou energii. To však nejsou jediné důvody, které mají za následek otoky končetin. Další důvod k tomu poskytuje zvětšující se děloha, která tlačí na dolní dutou žílu. Ta odvádí krev z nohou zpět k srdci. Tento omezený průtok krve má také za následek vznik otoků. A nesmíme zapomínat také na dlouhodobější stání, horko a nevhodné oblečení.

Mohlo by vás zajímat:  Deprese v těhotenství

Jak zabránit otékání končetin v těhotenství

V první řadě by se měly maminky zamyslet nad změnou životního stylu. Těhotné ženy by měly zvýšit přísun minerálů v potravě. Zvýšený příjem hořčíku a vápníku pomáhá nejen s otoky, ale také s křečemi a brněním v rukou či lýtkách. Hořčík najdou maminky například v čokoládě, kakau, banánech nebo v minerálních vodách. Chcete-li dodávat svému tělu tyto minerální látky v podobě vitaminových doplňků, konzultujte jejich užívání se svým gynekologem. Nevyhýbejte se každodenním zdravotním procházkám, které pomáhají zlepšit průtok krve v těle. Těhotným ženám se doporučuje také plavání, které nadnáší bříško a také se podílí na zmenšení otoků. Při sezení se snažte nedávat nohu přes nohu, neboť tím zvyšujete výskyt nejen otoků, ale také křečových žil. Hlídejte si pitný režim! Pijte 2 litry vody denně. Vodu můžete nahradit také za minerální vodu nebo ředěnou ovocnou či zeleninovou šťávu. Lékař vám nejspíše doporučí také kompresní punčochy a podpatky do 5 cm. Dopřávejte si také obklady a jemné masáže.

Kdy je nutné navštívit lékaře?

Své těhotenské otoky končetin konzultujte se svým gynekologem. V případě, že vám však oteče pouze jedna noha a to více než ta druhá, navštivte okamžitě lékaře. V takovém případě se obvykle nejedná o těhotenské otoky končetin, ale o závažnější problém.  Jestliže otok nezmizí, noha je horká, tvrdá a bolestivá, otok se zvětšuje, může se jednat o zánět. V těhotenství také může nastat komplikace v podobě trombózy, proto tento stav rozhodně nepodceňujte a vyhledejte lékaře. Lékaře vyhledejte také v případě, že máte podezření na tzv. preeklampsii. Jedná se o onemocnění, při kterém otékají i jiné části těla. V tomto případě se otoky šíří do celých končetin, do břišní dutiny, horních končetin a mnohdy i do obličeje. Následuje také vysoký krevní tlak, ledvinami odchází více bílkovin, které následně chybí v krvi. Tohle onemocnění ohrožuje zdraví nejen matky, ale také dítěte. Proto jej nepodceňujte.

Mohlo by vás zajímat:  Co podniknout s dětmi o podzimních prázdninách

Noční brnění rukou v těhotenství

S otoky dolních končetin počítá téměř každá těhotná žena. Jsou velmi běžné. V posledním trimestru těhotenství se však vedle otoků dolních končetin objevuje také brnění a otoky prstů horních končetin. Prsty a zápěstí jsou méně pohyblivé a více bolestivé. Dochází k tomu v důsledku otoku v zápěstí, který způsobuje tlak na nerv. Mravenčení prstů, snížená citlivost, pálení, trnutí prstů a jejich bolestivost – to vše může způsobit tlak na nerv. V tomto případě se doporučují ledové obklady, ortézy, polohování rukou a konzultace s lékařem.

Křečové žíly v těhotenství

V těhotenství se velmi často objevují křečové žíly. Může za to větší objem krve, zvětšující se bříško a také hormonální změny. Jestliže máte ke křečovým žilám vrozené dispozice, může se vás stav v těhotenství zhoršit. Jak proti tomu bojovat? Těhotným ženám se doporučuje co nejmenší námaha končetin. Vyhýbejte se delšímu stání, dopřávejte si příjemné masáže nohou, které mají za úkol rozproudit krev v končetinách. Nenoste těsné oblečení, udržujte si váhu a snažte se nepřibrat více než 10 kg.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení