Bulka v prsu nemusí znamenat rakovinu!

Lékař
Zveřejněno: 13.11.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Většina žen, která si nahmatá bulku v prsu, propadá strachu a panice z možné rakoviny. Pravdou však zůstává, že se ženy velmi často pletou. A proto se dnes zaměříme na bulky, které nepředstavují tak velké riziko jako obávaná rakovina prsu.. Dneska bude řeč o cystách v ženských prsech.

Co jsou to cysty?

Cysty jsou tekutinou vyplněné dutinky, které vznikají působením hormonálních a fyzikálních změn. Obsah cysty může být čirý nebo různě zbarvený, avšak to je patrné pouze při její případné punkci. Obecně lékaři cysty v prsou nepovažují za nemoc, protože mnohdy bývají součástí prsní žlázy. Některé ženy o svých cystách nemají během života vůbec žádné ponětí, jiné ženy však cysty mohou pěkně potrápit. Lékaři doposud nemají žádné měřítko, podle kterého by mohli odhadnout, které ženy se s cystami budou potýkat a které naopak ne.

Je to cysta?

Ve většině případů je vznik cysty doprovázen nejen bolest, ale také objevením náhle vzniklé bulky v místě, kde dříve nebyla. Nahmataná bulka je pružná a kůže se na ní volně pohybuje. V případě, že však dojde k zánětu cysty, bude její místo citlivé a bolestivé a bude se po hmatu jevit jako tvrdý útvar, kdy i klouzání kůže bude přes bolest nemožné. Ani v tomto případě nepropadejte panice a strachu, protože nádory nikdy nebolí akutně jako zanícená cysta.

Kdy vznikají cysty?

U mnohých žen se cysty projevují nejčastěji v souvislosti s menstruačním cyklem. Zatímco některé ženy si stěžují na tyto potíže během ovulace, jiné se s nimi potýkají při menstruaci. S příchodem klimakteria však cysty ustupují. Jiné ženy se však potýkají s tímto problémem celoživotně.

Mohlo by vás zajímat:  Antikoncepce: Kdy je vhodné změnit antikoncepci?

Diagnóza cysty

Nejspolehlivější metodou pro rozpoznání cyst je jednoznačně mamografie a ultrazvuk. Magnetická rezonance a CT vyšetření prsu se ve většině případů nepoužívá. Vyšetření magnetickou rezonancí je v tomto případě nejen nákladné, ale také poměrně zbytečné, protože lékařům nedokáže říci více informací než mamografie a ultrazvuk. CT vyšetření není povoleno. V některých případech se lékaři přiklání k punkci. Jedná se o případy, kdy ultrazvukové vyšetření nepodá lékařům tolik informací, které potřebují pro jasně stanovenou diagnózu. Punkce je jednoduchý zákrok, při kterém se tenkou jehlou odsaje tekutý obsah cysty a tím dojde ke zpřehlednění dané oblasti. Punkce se provádí vždy při lokáním znecitlivění. Je-li cysta opravdu velká, pak se lékaři přiklání k jejímu odsátí.

Mnoho žen se obává, že zvýšený výskyt cyst může mít spojitost s vyšším rizikem vzniku rakoviny. Lékaři však již dnes ví, že cysty s rakovinou nijak nesouvisí.

[yop_poll id=”35″]
Štítky: ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Mirka
    • 27.9.2014
    Odpovědět

    Bohužel jsem také narazila na cysty no každopádně jsem se po několik dnech přestala trápit. Od maminky jsem dostala přípravek Senzycol, po kterém nastalo zlepšení. Můžu tedy doporučit. Je prý dobrý i jako prevence před infarktem takže rozhodně dobrá investice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení