Časté příčiny bolesti uší

Ears, People
Zveřejněno: 9.4.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Bolesti uší mohou mít různé příčiny a vždy by jejich závažnost měl posoudit lékař, obzvlášť jedná-li se o děti. Právě u těch bývá nejčastější příčinou bolestí zánět středouší. Ovšem není jediným problémem, který může s ušima nastat, ať už u dětí nebo dospělých.
Se všemi potížemi byste měli vyhledat ordinaci ORL, nebo-li otorinolaryngologie.

Zánět středního ucha a zevního zvukovodu

Zánět středního ucha má většinou souvislost se zánětem horních cest dýchacích a vedlejších nosních dutin. Do uší prostupuje přes Eustachovu trubici, která se ucpe, v místě se namnoží původci zánětu a vytvoří se hnis, který tlačí na ušní bubínek, čímž vyvolává silnou bolest. Často se objevuje u malých dětí, ale ani u dospělých není výjimkou. Většinou právě v dětském věku může z akutního zánětu středního ucha vzniknout i jeho chronická forma, která dokáže velmi potrápit. Léčba spočívá ve zjištění původce zánětu a jeho následné likvidaci pomocí antibiotik či antipyretik. Někdy je potřeba bubínek propíchnout, aby nahromaděný hnis vytekl ven a bolest ustala. Prevencí je jedině snaha předcházet rýmě a nachlazení.

Při zánětu zevního sluchovodu bývá postižena pokožka této části ucha. Mají to na svědomí nejčastěji bakterie, typicky se tyto problémy objevují častěji v létě po koupání v bazénech. Postižené ucho svědí, bolí, může se objevit i výtok. Je potřeba ihned zajít k lékaři, který nasadí účinnou léčbu. Zánět ale může také vzniknout z uzavření sluchovodu mazovou zátkou, kterou je potřeba odborně odstranit.

Poranění uší

K poranění boltce a vnějšího ucha může dojít různými způsoby jako jsou autonehody, úrazy při střelbě, popáleniny nebo naopak omrzliny. Nejčastějším poraněním je ovšem uvíznutí cizího předmětu v uchu a samozřejmě se vyskytuje hlavně u dětí. Ty totiž rády zkoumají a zkoušejí, co všechno je možné, a proto u nich není výjimkou uvíznutý kousek hračky, korálek nebo třeba luštěnina v oušku, ale může se jednat i o zatoulaný hmyz. S takovým problémem je vždy potřeba navštívit ordinaci ORL a nesnažit se předmět vytáhnout sami, mohl by se zasunout ještě hlouběji a způsobit větší potíže.

Mohlo by vás zajímat:  Mám zdravé nožičky!

Bolesti nesouvisející přímo s ušima

Někdy mohou uši bolet, aniž by byla příčina této bolesti přímo v nich. Může se jednat o nepříjemný bolestivý tlak v nich spojený s rýmou a ucpanými dutinami. Tady je potřeba rýmu léčit a čistit nos, aby se z toho nevyvinul zánět středního ucha. Příčina bolesti uší může být i v našich ústech. Někdy provází záněty zubů a dásní, růst zubů, stavy po vytržení zubu nebo zlomeniny a vykloubení čelisti. Také v krku může být původce bolesti a to například zánět krčních mandlí, lymfatických uzlin nebo slinných žláz. Poranění krční páteře nebo hlavových nervů také může provázet bolest uší.

Bolesti uší nás většinou brzy donutí navštívit odborníka, protože jsou velmi nepříjemné. To je dobře, protože jedině ten nám může opravdu pomoci. Jakýkoliv problém s ušima se musí řešit, vždyť sluch je jedním z nejdůležitějších smyslů.

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení