Co je mononukleóza

Nemoc
Zveřejněno: 16.12.2014 , datum poslední aktualizace: 25.10.2018

Mononukleóza je poměrně nebezpečná nemoc, která postihuje zejména mladé lidi. Můžete ji znát také pod lidovějším názvem nemoc z líbání nebo i nemoc mladých. Protože může způsobit i velmi vážné zdravotní komplikace, rozhodli jsme se, že vás s touto nemocí seznámíme blíže. Podíváme se na její příčiny průběh a samozřejmě i způsob léčby.

Jak mononukleóza vzniká

Mononukleóza se řadí do skupiny virových onemocnění. Způsobuje ji vir EB virus (virus Epstein-Barrové). Zajímavé je, že se tento virus běžně nachází v lidském organismu, zde vegetuje až do chvíle, kdy dostane „šanci“ se projevit. Důležité je vědět, že se virus přenáší kapénkami. K přenosu může dojí při líbání ale třeba i ve chvíli, kdy se po někom napijete z lahve či si od něj potáhnete z cigarety. Tyto činnosti jsou typické pro mladé lidi, odtud tedy i její druhý název.

Hlavní projevy mononukleózy

V počátečním stádiu je možné si příznaky mononukleózy splést s běžným nachlazením. Dostavuje se horečka, bolest hlavy a v krku . Odlišné je to, že tyto příznaky po několika dnech nemizí a naopak dochází k jejich výraznému zhoršení. Mezi typické příznaky patří nadměrná únava. Člověk někdy není schopen ani vstát z postele. Typické je také zvětšení lymfatických uzlin. Mononukleózu doprovází také zvětšení jater a sleziny.

V čem je nebezpečná a jak se léčí?

Nemoc může vypuknout vlastně kdykoliv. K jejím hlavním „spouštěčům“ patří stres, nadměrná fyzická zátěž a také snížení imunity. Pokud nemoc propukne, je nutné co nejdříve zahájit léčbu. Nemocný musí užívat speciální léky a také dodržovat velmi přísnou jaterní dietu. V počáteční fázi je někdy nutná i hospitalizace na infekčním oddělení. Velmi důležitý je při léčbě klidový režim. Pokud by pacient tyto zásady nedodržel, mohlo by dojít k trvalému poškození jater. Nutné je vědět, že nemoc se léčí až půl roku.

Mohlo by vás zajímat:  Cestování s diabetem
Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení