IVF program umělého oplodnění při léčbě neplodnosti

Oplodnění
Zveřejněno: 22.8.2011 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Toužíte po miminku a ono stále ne a ne přijít? Pokoušíte se s partnerem o početí již přes rok a vy stále nejste těhotná? Pak vám musíme, s politováním, sdělit, že se řadíte mezi ostatní neplodné páry. Neplodný pár je totiž ten pár, který se snaží minimálně rok o otěhotnění – marně. Počet neplodných párů roste a lékaři se domnívají, že je to způsobeno stresujícím životním stylem. Dnešní populace neumí dostatečně odpočívat a stále se někam žene.  Na vině však může být například také kouření a jiné zdravotní problémy, které může odhalit pouze odborné vyšetření.

Dalším důvodem, proč roste procento neplodných párů je také oddalování těhotenství. Zatímco dříve jsme rodili v 18 letech, dnes se běžně rodí až kolem 33 let. 33 let je pro mnohé z nás naprosto ideální věk pro zplození potomka, avšak naše tělo je na vrcholu plodnosti ve 20 letech.  Lékaři proto doporučují ženám, aby rodily kolem 30. věku. Ale jak už to tak bývá, ne vždy je možné si dopřát ve 30 letech prvního potomka. Kvůli studiu, cestování a budování si pracovní pozice se tedy těhotenství často odkládá. Samozřejmě, nikde není řečeno, že žena nemůže bezproblémově otěhotnět a porodit dítě když jí je 35 let a více. Bohužel, s vyšším věkem stoupá také riziko neplodnosti. Dozvědět se však v tomto věku, že máte například neprůchodné vejcovody, hormonální poruchu nebo jiné onemocnění, které může zabránit přirozenému početí, není nijak příjemné.

S neplodností neváhejte navštívit lékaře

Pokud tedy i vy patříte k párům, které se minimálně rok pokouší o otěhotnění, pak neváhejte navštívit lékaře. Na vašem věku nezáleží. Na specializovaném pracovišti vám provedou nepostradatelná vyšetření a zhodnotí vaši anamnézu. Mužům stačí provést spermiogram, ženy čeká více vyšetření. U žen se musí provést hormonální vyšetření, bude jim sledována ovulace a bude se prověřovat průchodnost vejcovodů. V 85% lékaři přijdou na příčinu, proč se párům nedaří otěhotnět. V ostatních případech si lékaři neví rady a nedokáži nijak vysvětlit, proč se párům nedaří počít potomka. Oba jsou zdraví a přesto se nedaří přirozenou cestou počít potomka.  Neplodnost páru může ovlivnit také psychika, proto specializovaná centra asistované reprodukce nabízí také psychologickou pomoc.

Mohlo by vás zajímat:  Tantrická jóga pro ženy

IVF není jediný způsob, jak se dá léčit neplodnost

Kdo by neslyšel o IVF? Léčba pomocí tohoto programu, in vitro fertilizace, je nejznámější způsob, jakým lze léčit neplodnost. Neplodnost se však dá léčit i jinak. Téměř polovině párům pomůže, pokud lékaři upraví ženě hladinu hormonu. Někdy může pomoci také intrauterní inseminace, což je určitá varianta umělého oplodnění, ale jednoduchá a neinvazivní.

IVF program

Pokud vám váš lékař doporučí léčbu pomocí IVF programu, musí žena podstoupit nejprve řízenou hyperstimulaci vaječníků. To znamená, že si každý den musí aplikovat injekce. Látka, kterou si injekčně aplikujete do svého těla, v současné době není v jiné podobě, např. v tabletách. Následnou ultrazvukovou kontrolou lékař zjístí, zda vaše vajíčka dozrála. Pokud ano, následuje jejich odběr. Odběr vajíček se provádí ambulantně v celkové anestézii. Tentýž den je nutné získat od partnera spermie. Po oplodnění v laboratoři vzniknou embrya a po dvou až pěti dnech je lékaři opět zavedou zpět do dělohy. Zavedení embryí je  bezbolestné a tohoto zákroku se není třeba obávat. Pár by si měl velmi důkladně rozmyslet, zda budou chtít zavést jedno nebo dvě embrya. Poté už nezbývá nic jiného než čekat, zda se dostaví mestruace či ne. Zde je nutné počítat také s možným neúspěchem. Úspěšnost při prvním umělém oplodnění je pouze 40%.

Zmražení embryí

Lékaři párům také často navrhují, že odeberou ženě více vajíček, nechají vzniknout více embryí, které posléze zamrazí. Pokud se tedy první pokus umělého oplodnění stane neúspěšným, můžou se po dvou měsících pokusit o opětovné vložení dalšího embrya.

Neztrácet naději je nesmírně těžké

Páry, které se pokouší otěhotnět a stále se jim nedaří, prochází velmi těžkým psychickým obdobím. Zůstat optimistický je mnohdy nadlidský úkol. Přesto lékaři doporučují neztrácet naději. Některým ženám se nepodařilo otěhotnět i přes x pokusů. Aby se embryo v děloze správně vyvíjelo, je nutné navodit správný kontakt mezi dělohou a embryem. Pokud se embryo s dělohou “nedohodnou”, pak k otěhotnění nedojde. V některých případech je nutné transfer opakovat mnohokrát. Čím vícekrát se děloha setká s embryem, tím větší šance je, že tentokrát se dohodnou a že tentokrát to už vyjde.

Mohlo by vás zajímat:  Jak ochránit své dítě před nástrahami drog?
Štítky: ,

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Taťána
    • 29.6.2012
    Odpovědět

    Funguje to!!!!!!!!!!!!!!!
    Jak je napsáno výše………. V 85% lékaři přijdou na příčinu, proč se párům nedaří otěhotnět. V ostatních případech si lékaři neví rady a nedokáži nijak vysvětlit, proč se párům nedaří počít potomka. Oba jsou zdraví a přesto se nedaří přirozenou cestou počít potomka.

    Mnohokrát stačí detoxikovat organizmus obou partnerů a je po problému. Mám již ve svém okruhu, jak říkáme čtyři “aloebaby”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení