Játra, žlučník, slinivka – nezahrávejte si s nimi

Stomach
Zveřejněno: 6.4.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Játra, žlučník a slinivku může postihnout opravdu velké množství chorob. Podíváme-li se na statistiky, ženy jsou na tom hůře v případě problémů se žlučníkem, muži zase vedou v případě onemocnění jater a slinivky. Jedná se především o choroby spojené s alkoholismem.

Žlučník

Podíváme-li se anatomií lidského těla, najdeme žlučník na spodní straně jater. Ve žlučníku se hromadí a zahušťuje žluč, která vzniká v játrech. Žluč má za úkol neutralizovat kyselou kašovitou potravinovou hmotu, která putuje ze žaludku do dvanáctníku. Žluč rovněž rozpouští tuky a současně podporuje jejich vstřebávání. A aby toho neměla na svědomí málo, rovněž se podílí na peristaltice tlustého střeva.

Mezi nejčastější onemocnění žlučníku patří žlučové kameny, vměstnání žluči, zánět žlučníku a rovněž také nádorové onemocnění či porucha hybnosti žlučových cest. K onemocnění žlučníku vede jednoznačně naše špatná životospráva. Častý příjem tučných a přepálených potravin a mnoho alkoholu – to vše nám může způsobit žlučníkové potíže. Potíže se žlučníkem mohou být i dědičné. Trápí-li nás žlučník dlouhodobě, pomůže nám jeho chirurgické odstranění.

Slinivka břišní

Jak jsme napsali dříve, žlučník můžeme odstranit, pokud nám činí potíže. V případě slinivky břišní to již tak snadné není. Kdybychom slinivku břišní neměli, objeví se potíže s diabetem, chronickým průjmem a mnoho dalších nepříjemných komplikací. Velmi často se vyskytuje zánět slinivky břišní. V případě, že tento zánět postihne pacienta, je nucen dodržovat velice přísnou dietu po velmi dlouhý čas. Dietní opatření je však velmi individuální. Někteří jedinci tolerují veškeré běžné pokrmy, jiní naopak musí velmi bedlivě sledovat, které potraviny konzumují. Jestliže jste se potýkali se zánětem slinivky břišní, pak byste měli mít na paměti, že požívání alkoholu je pro vás tabu.

Mohlo by vás zajímat:  Horké počasí: Rady a tipy jak zvládnout horka

Proč je pro nás nyní slinivka břišní tak důležitá? Slinivka břišní v těle plní funkci podvojné žlázy. Vznikají v ní enzymy, které štěpí cukry, tuky a bílkoviny. Rovněž také tvoří buňky, které produkují hormony inzulin a glukagon. Onemocnění slinivky břišní se rozděluje vždy na akutní zánět či chronický zánět a nádory. Nejčastějším důvodem, proč vznikají různé akutní či chronické onemocnění slinivky břišní je dlouhodobé nadměrné požívání alkoholu.

Játra

Především muži s oblibou říkají: „Má játra snese všechno!” Následně do sebe kopnou několik panáků. V tomto případě se muži velmi často mýlí. Dlouhodobá a častá konzumace alkoholu bývá nejčastější příčinou chronického zánětu jater. Játra o sobě dá vědět akutním zánětem, i když se ve skutečnosti jedná již o chronické onemocnění. Stálá bolest v jaterní oblasti donutí navštívit lékaře i ty nejotrlejší jedince. Zánět jater se projevuje i u lidí, kteří jsou jinak zcela zdraví. Cirhóza jater může propuknout jak u lidí v mladém věku (25 let) tak i u starších jedinců (70 let a více).

Játra jsou největším orgánem v dutině břišní a rovněž jsou považovány za centrální orgány látkové výměny. Ke správné funkci trávení je játra naprosto nepostradatelná. Játra produkuje důležité hormony. Mezi nejčastější onemocnění jater patří především virové záněty (hepatitidy). V případě, že není hepatitida odhalena včas, dochází k cirhóze jater. V případě, že se na toto onemocnění přijde příliš pozdě, nelze jí nijak zastavit. Pak již pomůže pouze transplantace jater.

 

Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení