Když se ozve slinivka břišní

Nemoc, Problém
Zveřejněno: 3.3.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Možná si ještě ze základní školy pamatujete, že slinivka neboli paknreas je malý, ale nesmírně důležitý orgán, který je součástí trávicího traktu. Slinivka břišní slouží k produkci enzymů, které mají za úkol štěpit prvky potravin. Jestliže naše slinivka onemocní, obvykle to nevyřeší pouhopouhá týdenní změna stravovacích návyků. 

Co způsobuje onemocnění slinivky nejčastěji?

  • alkohol
  • žlučníkové onemocnění
  • virová onemocnění
  • metabolické problémy (hyperlipidemie, hyperparathyroidismus atp.)
  • nežádoucí účinky léků
  • narušený přívod krve (embolismus, šok atp.
  • anatomické abnormality

Jestliže je naše slinivka zdravá, ani nevíme, že ji máme. Onemocní-li nám, dá nám to vědět velmi silně a velmi nepříjemně. Akutní onemocnění slinivky břišní se projevuje dlouhotrvající bolestí břicha s velmi častým zvracením. Bolesti jsou většinou tak silné, že donutí člověka navštívit lékaře. V takovém případě bývají pacienti velmi často hospitalizováni.

V nemocnici dostávají pacienti léky proti bolesti a intravenózní výživu, díky které bude mít slinivka čas na odpočinek. Následně dochází k pohmatovému vyšetření, krevním vyšetřením, vyšetřením moči a vyšetření za pomoci ultrazvuku. Jakmile se pankreatitida uklidní a bolesti vymizí, může pacient odejít domů. Nemusí dodržovat žádné drastické diety, ale je třeba dávat si pozor na potraviny, který vám tuto epizodu způsobily. Pokud vám tento záchvat způsobilo nějaké onemocnění, je nutné s jeho léčbou.

Chronické onemocnění slinivky břišní

Chronický zánět slinivky vzniká tehdy, jestliže tyto bolestivé epizody neřešíme a pokaždé nad nimi mávneme rukou. Chronické onemocnění slinivky se velmi často týká lidí, kteří dlouhodobě holdují alkoholu. Chronické onemocnění slinivky se projevuje častou bolestí břicha, následně se dostavuje porucha trávení a metabolismu tuků a zapáchající stolice s tukovými kapénkami není rovněž ničím výjimečným. Jestliže i tyto příznaky budeme přehlížet, přidá se k tomu všemu navíc porucha metabolismu cukrů – tj. cukrovka 2. typu.

Mohlo by vás zajímat:  Operace štítné žlázy
Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení