Mateřská znaménka – kdy se jich bát a kdy ne

eyes-3850298_960_720
Zveřejněno: 30.5.2019

Mateřská znaménka jsou buď vrozená, nebo postupně získaná. Někteří je považují za znamení krásy, jiní by dali cokoliv za to, aby se jich zbavili. Oběma skupinám by však měla být vlastní jejich ochrana. Tyto malé tečky totiž mohou být za některých okolností životu nebezpečné. 

Patrně neexistuje nikdo, kdo by neměl alespoň jedno mateřské znaménko. V běžné populaci je však normální, že jich lidé mají hned několik.

Můžete je mít na dlaních, na rukách, nohách, na krku, zádech i v obličeji. Některá mohou být dokonce důmyslně skrytá ve vlasech. Ačkoliv toho o znaménkách víme mnohé, stále existuje poměrně široká skupina lidí, kteří se o ně cíleně nestarají. To může být osudová chyba. Tyto nenápadné skvrnky se totiž mohou poměrně lehce transformovat ve smrtící zabijáky.

girl-4213966_960_720

Protože opakování je matka moudrosti, povíme si něco o tom, co mateřská znaménka vlastně jsou a jak se o ně správně starat. Také se podíváme na to, ve kterých případech je vhodné vyhledat lékaře. 

Co jsou mateřská znaménka?

Mateřská znaménka jsou vlastní téměř všem lidem bez rozdílu (více si o tom povíme v části o fototypech). Málokdo však ví, že je rozdělujeme na dva druhy.

Těmi jsou: 

  • Vaskulární znaménka
  • Pigmentová znaménka

Vaskulární znaménka vznikají v důsledku rozšíření či abnormálního zakončení cévek pod kůží. Od toho se odvíjí i jejich přirozená barva, která jde od růžové až do modré.

photo-1511184117514-74b2b39697a4

Druhý typ mateřských znamének se nám jeví jako běžnější. Jde o znaménka v nejrůznějších odstínech hnědé, které jsou shlukem pigmentu v kůži. Postupem času se mohou zmenšovat, zvětšovat, mizet či se mírně přesouvat.

Něco málo o fototypech

Jak už bylo uvedeno výše, znaménka se objevují napříč celým světem. Jsou však skupiny lidí, kteří jsou na tvorbu znamének více náchylní. U jiných se zase vyskytují jen velmi zřídka.

Hlavním klíčem k tomu, zda se u vás znaménka objeví či nikoliv tkví nejen ve vaší rase (například lidé z Asijských zemí mají znamének méně), ale také v tom, jaký je váš přirozený kožní fototyp.

Jaký jste fototyp lze určit podle toho, kolik pigmentu má vaše kůže, oči a vlasy. Na základě barevného spektra jde poměrně jednoduše určit, do které skupiny se řadíte. Skupiny se označují číslem řady od 1 do 6.

photo-1517037126752-acf49bfda61a

Pro jednotlivé fototypy platí, že: 

  • Fototyp 1 má velmi světlou kůži, modré či oříškové oči v kombinaci s blond či rezavými vlasy a na slunci se pokaždé spálí. Opálení je u něj takřka nemožné.
  • Lidé fototypu 2 mají taktéž světlou pleť, modré oči a také u nich dojde k rychlému spálení. Oproti fototypu 1 však po zdolání nejhorších spálenin alespoň trochu zhnědnou.
  • Fototyp číslo 3 má tmavší, ovšem stále ještě velmi světlou pleť než dva předchozí typy lidí. Tito jedinci se mohou opálit poměrně dobře. Vždy tomu ale předchází spálenina od slunce.
  • Lidé fototypu 4 mají jemně olivovou pleť. Jedná se zároveň o první fototyp, který se téměř nespálí a dobře se opálí.
  • Fototyp 5 se vyznačuje zřetelně olivovou kůží, která se během pobytu na slunci opálí do krásné čokoládově hnědé.
  • A nakonec tu máme zástupce fototypu 6. Jedná se o lidi s velmi tmavou kůží, u kterých se sluneční spáleniny takřka nikdy nevyskytují. Pokaždé se opálí do plné tmavě hnědé barvy.
Mohlo by vás zajímat:  Alergie na mléko: Jde i o váš problém?

photo-1548534143-1779f5b68bab

Ještě existuje jedno kritérium, které odlišuje jednu skupinu fototypů od druhé. Čím méně pigmentu máte, tím je větší pravděpodobnost, že se u vás objeví větší množství mateřských i později získaných znamének (a pih). To platí především u fototypu 1-3. S větším množstvím pigmentu tento problém postupně mizí.

Jak se starat o mateřská znaménka?

Většina znamének je sama o sobě neškodná. Zabijáky z nich dělá vaše nevhodná péče, či její naprostá absence. Což je obrovská škoda, protože zdraví je v tomto ohledu pouze a jen ve vašich rukách.

Správná péče by měla zahrnovat: 

  • Důsledné používání prostředků na opalování
  • Střídmost při pobytu na slunci
  • Zvýšený příjem betakarotenu
  • Používání vhodných přípravků po opalování (panthenol…)
  • Pravidelnou kontrolu u kožního lékaře

Velmi nebezpečný je právě výše zmíněný pobyt na slunci. A o to hůř pro vás, pokud se na sluníčko vydáte bez patřičné ochrany. Mnoho lidí si vyslechlo svou diagnózu jen proto, že je baví práce na zahradě. Tu ve vší nevědomosti provozovali bez krému s ochranným faktorem a bez dalších pomůcek, které chrání obličej i tělo před sluncem.

sun-hat-protection-uv-radiation-scissors-162443

Jakmile začíná sluníčko připalovat (to bývá obvykle už od dubna a května), je na místě používat krém s ochranným faktorem i v průběhu běžného dne. Pokud se neřadíte mezi fototyp 4-6, neměli byste sahat po krémech s nižším faktorem, než je číslo 15. Spolu se zvyšující se sluneční aktivitou postupně zvedejte SPF klidně až na úroveň 40-50.

Mnoho lidí to ale odmítá. Bojí se, že se přes ochranný faktor neopálí. To je ale velká mýlka. Ochranný faktor na krému udává dobu, o jak delší časový úsek můžete zůstat na slunci do doby, než dojde ke spálenině. (Takže, když se spálíte po 15 minutách, s krémem s SPF 50 dojde ke spálení až za padesátinásobně delší dobu.) Vrstvu krému je potřeba během dne pravidelně doplňovat, jelikož se odstraňuje pocením, pobytem ve vodě či v důsledku otírání se do oblečení.

Mohlo by vás zajímat:  Horečka je důležitým nástrojem obranyschopnosti těla. Máme ji hned tlumit nebo ne?

Zlatým pravidlem je pak zákaz opalování v hodinách okolo poledne, kdy má sluníčko největší sílu.

Kdy je znaménko nebezpečné?

Pokud i přes veškerá možná rizika nedbáte výše uvedených rad, může se stát, že se některé ze znamének vymkne kontrole.

To se projevuje: 

  • Podivnou změnou barvy (původně hnědé znaménko je najednou červené, modré, fialové…)
  • Normálně vypadající znaménko (většinou hnědé a kulaté) najednou dostane velmi podezřelý a nepravidelný tvar (má ostré hrany, které dřív nemělo a podobně)
  • Bolestí
  • Krvácením
  • Infekcí
  • Svěděním

V tento moment začíná jít o hodně a není radno tyto znaky ani trochu podcenit. Čím dříve se na znaménko podívá odborník, tím lépe pro vás. V případě nutnosti vám lékař znaménko odstraní. K tomu se používá laser, ale i obyčejný skalpel. Ránu po výřezu vám lékař zašije.  Vzorek pak pošle pro jistotu na kontrolu do laboratoře.

pexels-photo-356040

Tohoto zákroku se nemusíte bát. Před samotnou akcí vám doktor oblast okolo znaménka umrtví, takže necítíte žádnou nepříjemnou bolest. Několik dní po vyříznutí znaménka je potřeba se trochu šetřit, aby vám nevypadaly stehy, než se ranka po znaménku zahojí. (Ale skoro to nebolí, nebojte.) Lékař pak provede ještě kontrolu zahojené rány.

Proč se nebát jít k lékaři

Lidé velmi často argumentují, že mají strach lékaře navštívit. Přitom si ale neuvědomují, že laxnost jejich přístupu může jejich situaci výrazně zhoršit.

Slyšet diagnózu rakoviny kůže může být na jednu stranu nepříjemné. Dívejte se na to ale tak, že při včasném odhalení s ní lze něco udělat a rozhodně nemusí skončit smrtí. Mnoho nálezů, které změna znamének provází je nezhoubná. To ale nezjistíte, dokud se nesvěříte do rukou specialistů.

Samozřejmostí by pro vás měla být i pravidelná kontrola znamének po každé letní sezóně. Hlavně u jedinců s fototypem 1-3, kteří jsou na poškození kůže náchylnější více než všichni ostatní. Může se vám to jevit jako zbytečnost. Ale sami uznejte, že není vůbec špatné žít s vědomím, že je všechno v pořádku.

Jaké jsou vaše zkušenosti s mateřskými znaménky? Řešili jste kolem nich nějaké problémy? Napište nám do komentářů. 

 

 

Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení