Menopauza a její nejčastější příznaky

Women
Zveřejněno: 28.3.2017

Menopauzu možná znáte pod lidovějším pojmem přechod, nebo pod odbornějším termínem klimakterium. Tak nebo jinak nazvaný stav je přirozenou součástí každé ženy. Jeho nejdůležitějším znakem je ustání menstruace. Tělo už neprodukuje tolik estrogenu a progesteronu, které jsou potřebné pro menstruaci a schopnost otěhotnět.

Stejně jako počátek menstruace i její konec nastane u každé ženy v jiném roce života. Zatímco některé ženy menopauza potká už ve 45 letech, jiné se s ní setkají až po padesátce. Jak vlastně ale poznat, že přechod je tady? Samozřejmě nejde o jednorázovou akci ze dne na den. To, že jste v přechodu, lze sledovat několik měsíců, a dokonce i let a odhadnout tuto fázi můžete podle nejčastějších příznaků.

Menopauza a menstruace

Jak jsme již nastínili, menopauza ovlivňuje menstruaci. Nejprve se může dostavovat velmi nepravidelně a různě intenzivně, až zcela vymizí. Není tedy potřeba dále brát antikoncepci.

Přibírání

Ať už cvičíte, jíte zdravě nebo držíte diety, velké hormonální změny, které se v etapách přechodu v těle dějí, mohou způsobit značné přibírání na váze. Vše způsobuje rychlé ztrácení svalové hmoty a značné zpomalení metabolismu. Někdy může být příbytek na váze zapříčiněn zadržováním vody v těle.

Tělesné potíže a změny

Kromě toho, že ženy postupně přestávají menstruovat, pociťují i další fyzické změny. Mezi nejčastější problémy se řadí velké bolesti hlavy. Mnohdy se během přechodu dostavují migrény. Dále mohou ženám otékat klouby. Kromě toho začnou také řídnout kosti, což může vést k osteoporóze. Kvůli ztrátě vápníku můžou začít i větší problémy se zuby – vypadávání. Mohou také krvácet dásně.

Menopauzu mohou ale lidé zpozorovat i zvnějšku, ženy mohou mít totiž problém s vypadáváním vlasů (a jejich šednutím), a také s lámáním nehtů.

Mohlo by vás zajímat:  Hormony a menopauza: Jak spolu souvisí?

Jako nejviditelnější změny po fyzické stránce ale ženy považují změny na pokožce. Ta ztrácí elasticitu, jas a právě v přechodu nabývá nejvíce vrásek.

Psychické změny

Nejen tělesné změny ženy potkávají. Ještě častěji přechod doprovázejí potíže psychického původu. Ženy jsou častěji podrážděné a náladové. Výrazná emoční nestabilita souvisí s velkými hormonálními změnami v těle. Ty mohou způsobit dokonce i depresi, ta je ale častá hlavně u žen, které to mají v rodinné anamnéze. Často ovšem nastávají úzkostné stavy a záchvaty paniky.

Setkat se ženy během přechodu i po něm mohou s dezorientací a s problémem se soustředěním. Špatná koncentrace může souviset s problémy se spánkem, které často nastávají a mohou se překlenout až v únavový syndrom.

Jak průběh menopauzy usnadnit?

menopauza Menopauza není nemoc a nedá se nijak léčit či odstranit. Je to přirozený stav ženy během života. Přesto lze podstoupit některé kroky, které průběh menopauzy ženě velmi usnadní. Zaprvé je důležité navštěvovat stále gynekologa, ten totiž nejlépe ví, které změny jsou během menopauzy normální, a které mohou naopak znamenat jiné zdravotní potíže, které se nevyhýbají ženám jakéhokoliv věku.

Během menopauzy mohou ženě pomoci i sezení s psychologem, a to zejména v případě, trpí-li úzkostnými stavy a velkou náladovostí. Díky pohovorům či lehkým léčivým produktům se může ustálit psychika a změny nebudou tak závratné.

Důležité je ale dodržovat naprosto normální zdravý život, který je hlavní prevencí proti všem příznakům menopauzy. Začnete-li přibývat na váze kvůli přechodu, nepropadejte panice a nepřestávejte se hýbat. Naopak to ještě zhoršíte, začnete-li více jíst a posedávat u televize. Stále dodržujte dostatečný přísun vitamínů – ať už z čerstvé stravy, nebo z potravinových doplňků. Ty nejlepší kombinace vitamínů vám může poradit váš gynekolog nebo praktický lékař. Vyhnete se tak například problémy s kůží, vlasy, nehty a tak podobně.

Mohlo by vás zajímat:  Kontryhel

Nepropadejte panice, menopauzou život nekončí. Ženy, které se dostanou do poslední fáze přechodu, přestanou mít všechny výrazné příznaky zmíněné výše a vrací se k životu před ním, jen bez menstruace. I nadále je možné pracovat, sexuálně žít a dělat vše, co si jen zamanete.

Štítky: , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení