Sex
Zveřejněno: 24.5.2013 , datum poslední aktualizace: 6.1.2019

Sex je krásný prožitek, ve fyzické i psychické rovině. Během sexuálních radovánek se nám uvolňuje hormon endorfin, který bývá nazýván hormonem štěstí. Sex byl kdysi nazýván zábavou chudých. Důvodem tohoto pojmenování je fakt, že sex, na rozdíl od jiných zábav, nic nestojí. Je však spravedlivé upozornit, že i tento druh zábavy či prožitku má svá úskalí a rizika, a to v podobě pohlavních chorob, které na nás při neopatrnosti číhají. Pojďme se tedy seznámit s některými nejčastějšími riziky v podobě pohlavních chorob.

Chlamydie

Chlamydie jsou druh mikroorganismů, přesněji řečeno se jedná o druh nepohyblivých bakterií. Jejich nebezpečí tkví v tom, že napadnou hostitelské buňky, které přetváří tak, aby jim tyto sloužily k přežití i rozmnožování. Jsou to vlastně neúprosní paraziti. Současná medicína zná čtyři typy chlamydiových infekcí. Chlamydiové infekce jsou zákeřné v tom, že přenašeč je nosí v těle velmi dlouho a buď o sobě nedají znát, nebo se chovají jako jiná, méně známá onemocnění.

Přenos se uskutečňuje většinou pohlavním stykem. Nejvíce ohroženi jsou promiskuitní lidé. U některých typů chlamydiových infekcí (chlamydia trachomatis) je možná i nákaza sekundárně, tedy prostřednictvím společných ručníků, prádla, povlečení, ale též v bazénu, sprše, sauně. Nejčastějším projevem je puchýřek na vnější straně genitálií, svědění, výtok, nestandardní zápach, dále se mohou vyskytnout bolesti v podbřišku či bolestivost při sexuálním styku.

Léčbu indikuje u mužů urolog, u žen gynekolog. Léčba se provádí antibiotiky, která je nutné užívat v období minimálně jednoho týdnu, často i více.

AIDS

Slovo AIDS je zkratkou, která znamená-Acquired Immune Deficiency Syndrome. Do češtiny můžeme název přeložit jako syndrom získaného selhání imunity. Nemoc byla poprvé zaznamenána a popsána v roce 1981. Virus HIV je odpovědný za nemoc AIDS. Z biologického hlediska se jedná o druh viru, který řadíme mezi retroviry, což je skupina virů, schopných vytvořit podle své RNA řetězec DNA, a ten vložit do hostitelské buňky. Přenos viru HIV je možný několika způsoby. Nejrozšířenější je přenos při sexuálním styku. Nejvíce nebezpečný je anální sex. Důvodem jsou drobná až mikroskopická poranění, která v konečníku při této aktivitě vznikají a kterými může virus HIV ze spermatu proniknout do tkáně. Méně rizikový je sex vaginální a nejméně orální. Nejlepší prevencí je určitá sexuální zdrženlivost, tedy, vyhnout se častému střídání partnerů a dále samozřejmě použití kondomu při sexuálním styku. Kromě sexuálního styku je možnýrovněž přenos krví, neboť krev je z hlediska přenosu viru HIV nejnebezpečnější tekutinou. Nesmírně nebezpečné jsou proto použité jehly narkomanů. V zahraničí jsou známy i přenosy viru transfuzí.

Mohlo by vás zajímat:  Salmonela - projevy a příznaky

Projevy AIDS mohou simulovat mnoho jiných nemocí. Několik týdnu po infikování virem HIV se zhruba u 70% nemocných objevují příznaky připomínající onemocnění chřipkového typu či mononukleosu. Objevují se záněty hltanu, noční pocení, horečky, vyrážky, bolesti hlavy a řada dalších příznaků. V druhé fázi, kterou rozumíme období několika let od nakažení, se objevují příznaky, jako jsou těžké průjmy, nevysvětlitelná horečka, úbytek hmotnosti. V třetí fázi je už vážně poškozena imunita člověka, zde je velké riziko různých nádorových onemocnění a také mnoha druhů plísňových onemocnění. Ve čtvrtém stádiu je nemoc AIDS již plně rozvinuta, člověk trpí celou řadou zdravotních problémů. AIDS je zatím nevyléčitelnou nemocí, byť současná medicína umí průběh zpomalit.

Syfilis

Jedná se o infekčně-přenosnou pohlavní nemoc, kterou způsobuje bakterie Treponema pallidum. K přenosu bakterie dochází výhradně pohlavním stykem, prostřednictvím drobných poranění ve sliznici. Člověk je jediným hostitelem bakterie tohoto druhu. Nakažená žena, pokud je těhotná, může ohrozit i své dítě. Bakterie může proniknout až k plodu, a pokud se jí podaří projít placentou, jedná se o vážné nebezpečí, které může v nejhorším případě skončit až smrtí dítěte. Další nebezpečí, již pro narozené dítě, číhá v podobě mateřského mléka, kterým se dítě rovněž může nakazit. Projevy nemoci můžeme rozdělit do několika stádií.  V prvním stádiu je typickým projevem vznik tvrdého, rudého, vředu v místech, kde došlo ke vniknutí bakterie. Nejčastěji se jedná o oblast genitálii, análního otvoru nebo úst. Pro druhou fázi je charakteristické, že infekce postupuje do celého těla. V tomto stádiu se objevuje vyrážka v oblasti trupu a často i úst. Z dalších příznaků je potřeba zmínit zduření uzlin a vysoké horečky. Třetí fáze je charakteristická tím, že pacient již není prakticky nakažlivý. V této fázi může docházet k řadě vážných poruch a zdravotních komplikací. Mohou nastat problémy se srdcem (zánět srdečnice), dále hrozí obrna, problémy v psychické rovině (atrofie mozku, demence, progresivní paralýza), mohou být postiženy klouby, játra či kosti. Jedná se skutečně o vážné stádium nemoci.

Mohlo by vás zajímat:  Vylepšete svůj sexuální prožitek díky meditaci

Ještě, než si povíme něco o léčbě nemoci, je důležité zmínit nutnost prevence. V první řadě je potřeba během sexuálního styku používat ochranu, dále je vhodné preventivní opatření, kterým je věrnost partnerovi, tedy nebýt promiskuitní. Samotná léčba probíhá na kožním oddělení pomocí antibiotik, nejčastěji se používá penicilin či tetracyklin.

Nástrahy sexu

Kapavka

Jedná se o další z řady bakteriálních, sexuálně přenosných chorob.  Kapavku způsobuje bakterie zvaná Neisserria gonorrhoeae.  Přenáší se téměř výhradně sexuálním stykem. Hlavním projevem je pálení a řezání při močení, které je doprovázeno hnisavým výtokem. Nemoc se ze sliznice močopohlavního ústrojí může šířit dále. V případě mužů může postupovat do varlat, nadvarlat, semenných váčku či prostaty. V případě žen do děložního čípku či vejcovodů. U žen se dále může vyskytnout mezimenstruační krvácení. Pokud byla kapavka zanesena orálně, může se vyskytnout zánět nosohltanu, pokud análně, mohou se vyskytovat problémy se sliznicí konečníku. Jestli žena, která je postižena kapavkou rodí, existuje riziko nakažení dítěte, které se projeví zánětem spojivky či rohovky.

Podobně jako v případě jiných pohlavních nemocí i zde roli promiskuita. O nutnosti používat kondom se již ani nebudu zmiňovat. Léčba kapavky probíhá pomocí antibiotik jako u většiny bakteriálních onemocnění.

Genitální herpes

Genitální herpes řadíme mezi virová onemocnění. Projevuje se puchýřkem v oblasti genitálii a konečníku. U mužů se onemocnění projeví nejčastěji na penisu, u žen na velkých stydkých pyscích.  Nemoc způsobuje virus, který odborně nazýváme Herpes simplex. Infekce se šíří pohlavním stykem jakou většiny pohlavních nemocí.

Primárním projevem je zvýšená svědivost. V druhé fázi se objevuje červená skvrna, která později přechází v řadu bolestivých puchýřků. Dalšími možnými vedlejšími projevy jsou malátnost, zvýšená teplota nebo problémy s močením.

Léčba probíhá pomocí léku acykloviru, který zabraňuje šíření viru, ale ani tento lék nezabrání tak častému riziku navrácení nemoci, recidivy.

[yop_poll id=”31″]
Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení