Nepodceňujte gynekologické potíže v létě!

ženy, Potíže
Zveřejněno: 24.8.2010 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Téměř každá žena pocítila minimálně jednou za život ukrutné svědění, pálení nebo nepříjemné výtoky. Pokud se tyto příznaky vaginální infekce objeví v létě, pak se jedná s velkou pravděpodobností o narušení rovnováhy poševní mikroflóry. Některé mikroorganismy totiž ihned takovéto narušení využijí a začínají se nekontrolovatelně množit. Proto tedy vzniká onemocnění, kterému se odborně říká kandidóza, vaginální mykóza nebo kvasinková infekce. Tento článek se bude věnovat tomuto tématu a poradí vám, co dělat, když se u vás tato nepříjemná nemoc objeví a jak jí předcházet.

Jak poznám kvasinkovou infekci?

Vaginální mykóza je nejběžnější typ gynekologických infekcí. S touto nemocí se potýká až 75% žen. Bohužel, polovina těchto žen dostává vaginální infekci opakovaně a u 5% je tato nemoc již chronická. Projevuje se výtokem, zarudnutím zevních rodidel a nepříjemným svěděním a pálením. Svědivý pocit se může stupňovat. Mnoho žen si stěžuje na svědění v noci, kdy je dráždí i teplo pod peřinou. Příznaky akutní kvasinkové infekce mohou být ale různé. Dříve se tvrdilo, že výtok kvasinkové infekce je vždy tvarohovitý, ale v dnešní době tomu tak vždy není. Výtok může být i vodnatý nebo hustě homogenní.

Pozor na teplo

Kvasinky milují takové prostředí, kde je teplo a vlhko. Právě v letních dnech, kdy stoupá také teplota v pochvě, se kvasinky přemnoží a vznikají výše uvedené nepříjemné pocity. Kvasinkovou infekci však nevyvolává pouze a jen teplé prostředí. Tohle onemocnění můžete očekávat, pokud nosíte neprodyšné oblečení nebo třeba mokré plavky. S velkou pravděpodobností se u vás kvasinková infekce objeví, jestliže máte sníženou imunitu, nebo pokud jste užívala antibiotika. Nejčastěji se s těmito problémy potýkají dívky v pubertálním věku a ženy v období klimakteria, neboť se přítomnost kvasinek váže na přítomnost estrogenu. Vyloučeny však nejsou také ženy v těhotenství, ženy, které trpí neléčenou cukrovkou a mnoho dalších. Proto neváhejte navštívit svého gynekologa.

Mohlo by vás zajímat:  Jaký je stav vašich dýchacích cest?

Jak se můžete preventivně chránit?

  • Oblékání – Mykóza se může objevit u žen, které často nosí džíny a přiléhavé syntetické prádlo. Pokud se tedy chcete zbavit mykóz, omezte nošení džínsů, punčocháčů nebo třeba taky neprodyšné sportovní elastické kalhoty.
  • Sexuální praktiky – Ke vzniku vaginálních mykóz vám můžou pomoci sexuální praktiky. Nedoporučuje se kombinovat anální styk s vaginálním a také kombinace vaginálního s orálním stykem.
  • Správný pitný režim – Při nesprávném pitném režimu dochází k dehydrataci, která může také způsobovat kvasinkovou infekci.
  • Hygiena – Ženy s výtoky jsou až příliš čistotné. Používají různé hygienické prostředky – výplachy, deodoranty, parfémy a intimní mýdla. Čistotnost je samozřejmě důležitá, ale používejte vždy pouze čistou vodu nebo přípravky určené k intimní hygieně.
  • Antibiotika – Léčba antibiotiky zvyšuje pravděpodobnost výskytu kvasinkové infekce. Pokud užíváte antibiotika opakovaně, zajistěte si také preventivní antimykotické léky.
  • Strava – Máte ráda sladkosti a nedokážete jim odolat? Pak se nemůžete divit, že se mykózy objevují právě u vás. Omezte jednoduché cukry a zařaďte do jídelníčku produkty na posílení střevní mikroflóry a imunitního systému.

Zbavte se jich hned a nečekejte!

Pokud se u vás projeví některý z příznaku, jděte ke svému gynekologovi nebo alespoň do lékárny. V lékárně si můžete zakoupit přípravky, které vám od kandidózy pomohou. Pokud se nepříjemné pocity projeví také u vašeho partnera, je nutné, aby se přeléčil také i on. Pokud se vám kvasinkové infekce vrací, svěřte se do péče lékařů, kteří provedou podrobnější vyšetření, aby se zjistilo, proč tyto problémy opakovaně přicházejí.

Co mám dělat, když už ji mám?

  • sprchujte si intimní partie čistou studenou vodou, která zklidní pokožku a zmírní svědění
  • neobviňujte partnera z nákazy (poševní mykóza není primárně považována za pohlavně přenosnou nemoc)
  • pokud vás štípe sliznice z antimykotického krému nebo čípku, nepřerušujte léčbu. Jak se bude vaše sliznice hojit, budou ustupovat i tyto nepříjemné pocity.
  • pokud se váš stav do 3 dnů nezlepší, vyhledejte svého gynekologa
Mohlo by vás zajímat:  Škodlivost a nežádoucí účinky antikoncepce
Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Radka
    • 23.11.2011
    Odpovědět

    S těmito problémy bojuju už několik let. Přesto, že dodržuju snad veškeré rady, které jsem kde přečetla nebo slyšela, tak se čas od času kvasinky zase vrátí. K prevenci, která už je v článku popsána bych ještě doplnila laktobacily (při užívání antibiotik i zvýšené dávkování).

    • Alena
    • 19.1.2012
    Odpovědět

    Já bych o těchto problémech mohla napsat knihu, já už jsem zkoušela snad všechno a nic zatím nepomáhá, už ani na gynekologii nechodím je to zbytečné. Kvasinky mě trápí tak 14 dní v měsíci je to děs! Já užívám dlouhodobě probiotika, piju mykotické čaje, nejím sladké a bílou mouku a musím věřit, že to jednou přejde..:(

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení