Nepodceňujte syndrom suchého oka, mohl by poškodit váš zrak

PublicDomainPictures / Pixabay
Zveřejněno: 7.10.2016

Moderní doba přinesla různé vymoženosti, které dnes tvoří nedílnou součást našeho života. Mnoho z nás pracuje většinu dne před monitorem počítače v klimatizované místnosti, ve volném čase pak sledujeme televizi. Bohužel to přináší i různé zdravotní potíže, kterým se říká civilizační choroby. Kromě bolavých zad, nadváhy či špatného zažívání z dlouhého sezení sem patří i syndrom suchého oka. Projevuje se nepříjemným pálením a řezáním v oku a dokáže velmi potrápit. Vyléčit suché oko nelze, existují ale prostředky, které potíže zmírní.

Když oko nemá dostatek slz

Syndrom suchého oka je dnes poměrně častým problémem, se kterým lidé zamíří do ordinace oftalmologa. Souvisí s nedostatečným omýváním povrchu oka. Oko je za normálních okolností chráněno slzným filmem, který překrývá celou rohovku. Díky mrkání se slzný film neustále obnovuje a chrání tak rohovku před poškozením a pomáhá nám lépe vidět. Slzný film je tvořen třemi vrstvami, lipidovou, vodnou a mucinovou. Každá z těchto vrstev má svou funkci a navzájem se doplňují. Když ale z nějakého důvodu některá z vrstev slzného filmu neplní svou funkci, vede to k vysušení rohovky a nepříjemným pocitům pálení a řezání v oku. Při neléčení dokonce může dojít i k poškození povrchu oka, které by poté vedlo k dalším očním obtížím.

Bigstock.com/17089532
Bigstock.com/17089532

Příčin může být mnoho

Toto onemocnění postihuje muže i ženy, ty ale přece jen častěji a to hlavně v období menopauzy. Jedním z faktorů, které ovlivňují vznik syndromu suchého oka, jsou totiž hormonální změny a také stárnutí. Dále sem patří dlouhodobá práce na počítači, sledování televize, čtení či řízení auta, protože u všech těchto činností mrkáme daleko méně, než naše oči potřebují. Škodí také pobyt v prašném prostředí, v místnosti s klimatizací a suchým vzduchem či používání kontaktních čoček. Příčinou vzniku může být ale i některé onemocnění, ať už oční nebo celkové (cukrovka, revmatismus, poruchy štítné žlázy, alergie, zelený zákal, poškození očních víček), nebo braní určitých léků (například některá antidepresiva, antihistaminika či diuretika).

Mohlo by vás zajímat:  Parodontóza

Příznaky a léčba syndromu suchého oka

Poznat syndrom suchého oka je většinou poměrně snadné. Typickými příznaky jsou pocity nepohodlí až bolesti jako řezání oka, pálení, píchání, zčervenání, pocit tlaku až cizího předmětu v oku, světloplachost, pocit unavených očí, suché oči nebo naopak nadměrné slzení, kdy slzy samovolně vytékají z očí. Pokud vás tyto příznaky trápí, je nejlepší neotálet a navštívit ordinaci lékaře. Ten by měl nejdříve zjistit, která ze složek slzného filmu správně nefunguje, a na základě toho doporučit vhodný přípravek k léčbě, některý z typů očních kapek zvaných umělé slzy. Jejich aplikace rohovku dostatečně zvlhčí a ochrání před poškozením. Důležité je ale také změnit životní prostředí, pokud je to jen trochu možné.

 

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení