Operace šedého zákalu – navraťte svým očím mládí

OČI
Zveřejněno: 2.6.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Šedý zákal je onemocnění očí, které souvisí se stárnutím oční čočky, a proto je v naprosté většině případů problémem seniorů. Nejčastěji se začíná objevovat po 65. roce života, ale spíše postihuje ještě starší lidi. Přesto není důvod, aby se senioři vzdali kvalitního vidění, šedý zákal je poměrně snadno řešitelný problém.

Co je šedý zákal a jak vzniká?

Šedému zákalu se odborně říká katarakta a jde o sníženou průhlednost oční čočky a tím zhoršené vidění. Jak oko stárne, dochází k zakalení oční čočky, která je běžně průhledná. Toto zakalení se postupně zhoršuje a snižuje kvalitu vidění, protože zabraňuje dostatečnému průchodu světelných paprsků k sítnici oka. Onemocnění neprovází žádné jiné příznaky jako například začervenání nebo bolest. Příčina problému není známa, kromě toho, že jde o běžný projev stárnutí. Přesto je prokázané, že vznik a vývoj šedého zákalu mohou ovlivnit některé onemocnění jako je například cukrovka, úrazy očí, genetické dispozice, systémová onemocnění, ale také kouření a vůbec nezdravý životní styl. Katarakta se častěji objevuje u žen, ale nevyhýbá se ani mužům. Ještě více ohroženi jsou lidé s tmavou pletí.

Jak se šedý zákal projevuje?

Nemoc nepřichází ze dne na den, ale postupně celé měsíce i roky se pomalu zhoršuje vidění. Může se objevit jen na jednom oku nebo postihnout obě dvě. Nejvýraznějším projevem katarakty je rozostřené a zamlžené vidění. Odtud pochází i název šedý zákal, protože pacienti vidí jakoby přes šedý filtr. Postižené oči jsou citlivější na prudké světlo, pozorovaný objekt vidí člověk zkresleně a někdy také dvojitě. Šedý zákal není na oku vidět, jedině až při velmi silném zakalení. Při neléčeném problému může vést šedý zákal až ke slepotě, naštěstí však u nás téměř všichni pacienti navštíví očního lékaře včas, aby se tomu předešlo.

Mohlo by vás zajímat:  Laryngitida u dětí – závažné onemocnění, které vyžaduje rychlou léčbu

Jak se nemoc léčí? 

Na šedý zákal nepomůže užívání žádných léků, ani nošení dioptrických brýlí. Jediným možným řešením je tak operace. Při ní je poškozená čočka odstraněna a nahrazena umělou nitrooční čočkou. Ta pak již v oku zůstává po zbytek života, nevyžaduje žádnou údržbu nebo výměnu. Při operaci je možno zvolit takovou čočku, aby se zároveň vyřešil i problém dalekozrakosti nebo krátkozrakosti, což umožní odložení dioptrických brýlí. Samotná operace je bezbolestná a není třeba se jí obávat. Probíhá obvykle ambulantně a pacient během krátké doby vidí daleko lépe než dříve. Možnosti operace jsou dvě – klasická chirurgická a laserová operace.

Mikrochirurgický řez

Při klasické operaci provede chirurg speciálními mikrochirurgickými nástroji malý řez a následně pomocí ultrazvuku rozmělní poškozenou čočku. Ta je z oka odsáta a místo ní je do čočkového pouzdra vložena umělá čočka. Operace se provádí při vědomí pacienta, oko je umrtveno pomocí kapek, které jsou do něj nakapány v rámci předoperační přípravy. Operace trvá přibližně 10-20 minut a poté může pacient po krátkém odpočinku odejít domů. Výhodou tohoto typu operace je především fakt, že ho hradí zdravotní pojišťovny.

Šetrný laser

Moderní technologie hrají ve zdravotnictví velkou roli hlavně, co se týče komfortu pacientů. Operace šedého zákalu bez skalpelu pomocí laseru je rychlá, přesná, bezpečná a velmi šetrná k oku. Oproti klasické operaci je díky laseru možné provést zákrok až 10x přesněji a vyvarovat se nechtěným poraněním oka skalpelem a dalšími nástroji, což vede k nejlepšímu možnému hojení oka a skvělému výsledku. Laser nejdříve vytvoří v oku řez pro přístup k čočce, vyřízne kruhový otvor v čočkovém pouzdře a poté čočku rozmělní. Celý tento zákrok je neuvěřitelně rychlý, trvá jen asi 40-50 vteřin. Každá operace je individuální a operované oko je vždy nejdříve důkladně proměřeno a zákrok naplánován chirurgem, kterému operační robot poskytuje detailní tomografický obraz očních struktur. Tento typ operace ale bohužel dosud nehradí zdravotní pojišťovny, zaplacení je tak na každém pacientovi.

Mohlo by vás zajímat:  Poruchy přijmu potravy

Trápí-li vás nebo někoho z vašich blízkých šedý zákal, obraťte se bez obav na svého očního lékaře nebo rovnou na kliniku, kde se jeho odstraněním zabývají. Proč si nechat kazit radost ze života, když existuje řešení?

Článek napsán s využitím informací uvedených na www.duovize.cz  a www.neovize.cz .

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení