Parodontóza

Zubař
Zveřejněno: 10.4.2010 , datum poslední aktualizace: 15.2.2017

Řekl vám váš zubní lékař, že trpíte parodontózou? Nevíte přesně, o co jde? V tomto článku se dočtete, co přesně parodontóza je, co se děje se zubem, je-li touto chorobou postižen, dozvíte se více o příznacích této nepříjemné nemoci a také zjistíte, jaké jsou možnosti léčby.

Co je tedy parodontóza

Parodontóza je bakteriální onemocnění dásní, které neovlivňuje pouze samotný zub, ale také další ústrojí včetně kostí. Jedná se o zánět podpůrných tkání zubu, kterému velmi často předchází zánět dásní. Toto onemocnění může, bohužel, skončit ztrátou zubů, přestože jsou zoubky jinak zdravé.

Vznik a příznaky parodontózy

Prvním varovným signálem, který by mohl poukazovat na parodontózu je krvácení dásní. Posléze se začínají obnažovat zubní krčky, dásně ustupují, zuby začínají měnit svou pozici ( začínají se vyklánět, rozestupovat), začínají se nám viklat a k tomu všemu se často přidávají bolesti a otoky dásní. Parodontóza je nebezpečná proto, že o sobě dlouho nedává vědět. Její počátky jsou bezbolestné.

Parodontóza postihuje většinou lidi ve středním a pokročilém věku. U kuřáků pak 4-7x častěji než u nekuřáků. Kouření snižuje obranyschopnost organismu proti bakteriím. Parodontóza dásně trvale poškozuje na rozdíl od klasického zánětu dásní. Máte-li již diagnostikovanou parodontózu, můžete se celkem snadno postarat o to, aby se nemoc nezhoršovala- správnou ústní hygienou a správnou technikou čistění zubů.

Jak tedy poznáte, máte-li parodontózu?

Hlavním příznakem parodontózy jsou ustupující dásně, jejich krvácení a zápach z úst. V pokročilém stádiu se zoubky viklají a posléze vypadávají. Spousta lidí však žádné příznaky nezaznamená, proto je důležitá pečlivá kontrola u zubního lékaře. Ten může ústní dutinu vyšetřit speciální sondou popř. rentgenovým vyšetřením a odhalit tak úbytek kosti zubního lůžka.

Mohlo by vás zajímat:  Zubní hygiena

Léčba parodontózy

Parodontóza se rozděluje do 3 stádií:

1) Mírné stádium – léčba tohoto stádia spočívá ve správné technice čištění zubů a v odstraňování plaku a zubního kamene, který se usazuje na povrchu korunky zubu a mírně pod úrovní dásně

2) Střední stádium – léčba tohoto stádia vyžaduje odstranění naddásňového zubního kamene. Lékař, je-li to nutné, rozhodne o chirurgické léčbě, která obnoví tvar dásně. Může se také rozhodnout pro regenerační metodu obnovení ztráty kosti.

3) Kritické stádium – chirurgická léčba a mnohdy i ztráta zubů je nevyhnutelná

Jak tedy předcházet parodontóze

Zabránit vzniku parodontózy je možné pouze pravidelným a správným čištěním chrupu. Léčba se provádí za pomoci speciálních zubních past, ústních vod a masážních roztoků. Každých 6 měsíců bychom měli postoupit profesionální čištění zubů u dentálních hygienistů.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • hana tomášová
    • 5.7.2010
    Odpovědět

    Na parodont. je dobrej Q Max – koenzym, a sehnat dobrýho doktora je teda pěknej kumšt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení