Porucha štítné žlázy v těhotenství

Těhotenství
Zveřejněno: 6.4.2011 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Poruchy štítné žlázy se objevují až 8 x častěji u žen než u mužů. Proč tomu tak je – to zatím nikdo neví. Jistý vliv však má estrogen. Léčba poruchy štítné žlázy je v dnešní době velice účinná a ženy, které se jí podrobují, necítí žádné omezení ve svém životě.

Chce-li žena porodit zdravé miminko, měla by ještě před otěhotněním znát funkčnost štítné žlázy. Právě v období těhotenství jsou na štítnou žlázu kladeny vysoké nároky a má-li je štítná žláza zvládnout, musí být zdravá a musí jí být dodáván jód.

Které ženy by se měly držet na pozoru?

Poruchy štítné žlázy se mohou objevit především u žen, které mají v rodinné anamnéze výskyt nemoci štítné žlázy. Další rizikovou skupinu tvoří ženy, které měly ozařované hrdlo, již se léčí s nějakou poruchou štítné žlázy nebo trpí autoimunitním problémem – např. diabetes 1. typu.

Vliv štítné žlázy na plod

Poruchy štítné žlázy mohou velice negativně ovlivnit jak fyzický růst dítěte, tak i jeho centrální nervovou soustavu. Štítná žláza plodu se vyvíjí teprve koncem prvního trimestru, To znamená, že do té doby musí přijímat výhradně tyroxin od maminky. Proto je nesmírně důležité, aby budoucí maminka znala stav své štítné žlázy, aby případné poruchy byly správně diagnostikovány a léčeny – nejlépe před otěhotněním. Poruchy štítné žlázy postihují přibližně 10% těhotných žen.

Hypotyreóza a těhotenství

Snížená funkce štítné žlázy představuje pro matku i pro plod řadu rizik. Vzniká nebezpečí, že dítě nebude mít správně vyvinutou psychomotoriku, dítě může mít velice nízkou váhu a je zde vyšší riziko vrozených vývojových vad. Je zde vysoká pravděpodobnost opakovaných potratů nebo předčasných porodů. Snížená funkce štítné žlázy může způsobit také předčasné odlučování placenty, což může ohrozit život jak miminka tak i matky. Příznaky hypotyreózy však bývají často zaměňovány s projevy samotného těhotenství. Jste-li tedy častěji unavená, máte pocit, že se vám snížila výkonnost, spíte více než dříve a pozorujete na sobě psychickou labilitu, obraťte se pro jistotu na svého lékaře.

Mohlo by vás zajímat:  Spálová angína – bolestivá angína a nepříjemná vyrážka v jednom

Hypertyreóza a těhotenství

Zvýšená funkce štítné žlázy se neobjevuje příliš často. Přesto však může mít vážný dopad na zdraví matky i dítěte. Zde je opět problém rozpoznat příznaky, protože ty jsou velice podobné projevům těhotenství. Jedná se zejména o pocit horka, nadměrné pocení, zvracení či vysoký tep. Pokud v těhotenství nedochází k přirozenému zvyšování tělesné hmotnosti, může se jednat o hypertyreózu. V případě neléčené zvýšené funkce štítné žlázy může docházet k fyzickému postižení dítěte, k potratům nebo předčasným porodům.

Léčba poruch štítné žlázy

Snížená funkce štítné žlázy se léčí velice dobře a jednoduše. Endokrinolog vám předepíše léky, které budou tělu dodávat potřebné hormony. V případě, že jste těhotná a již se léčíte, je nutné navštívit co nejdříve svého endokrinologa, který vám zvýší dávku užívaných hormonů. Zvýšená funkce štítné žlázy se léčí také poměrně snadno. V takovém případě vám lékař předepíše léky, které utlumí nadměrnou činnost štítné žlázy.

Štítky: ,

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení