Proměnilo kuří oko každý váš krok v utrpení? Zbavte se ho co nejdříve!

Zdravé nohy - dar na celý život
Zveřejněno: 4.9.2016 , datum poslední aktualizace: 28.6.2019

Nevhodná či malá obuv je nejen nepohodlná, ale může způsobit také bolestivé otlaky, ze kterých vzniknou kuří oka. Ty pak promění každý obyčejný krok v bolestivou záležitost. Pokud se vám na nohou objeví, určitě neváhejte s jejich odstraněním. Jak si s kuřím okem poradit?

Co je a jak vzniká kuří oko?

Kuří oko je malý kulatý útvar tvořený zrohovatělou kůží. Obvykle dosahuje velikosti mezi 3 mm a 1 cm, má hladký povrch a žlutošedou až zelenošedou barvu, s typickým tmavým středem. Za vznikem kuřího oka stojí téměř vždy nošení nevhodné obuvi. Může jít třeba o boty na vysokém podpatku, s úzkou špičkou, ale i malou velikost bot či silné ponožky v těsných botách. Nejčastějšími místy vzniku kuřích ok jsou paty, prsty či prostor mezi nimi, tedy místa, kde je kůže tenčí a bota ji tlačí proti kosti. Mohou ale někdy vzniknout i na chodidlech. Rohovatění kůže je obrannou reakcí těla na opakovaný tlak a od začátku jde o celkem bolestivý proces, vznikne totiž tvrdý čep (tmavé místo uprostřed kuřího oka), který tlačí na kost. Jenže mnoho lidí tuto počáteční bolest přehlíží s tím, že se boty brzy přizpůsobí.

Vyměňte boty a pusťte se do odstraňování

Pokud se vám kuří oko objeví, existuje více způsobů, jak se jej zbavit. A rovnou je třeba říci, že ne všechny vždy fungují. Možná budete muset vyzkoušet více metod, než budete v boji úspěšní. Určitě to ale neodkládejte, samo kuří oko rozhodně nezmizí. V první řadě vyměňte nevhodnou obuv za pohodlnou, to je nezbytně nutné. A poté přistupte hned k léčbě. Nejdříve je ale třeba ujistit se, že jde opravdu o kuří oko a ne bradavici, se kterou se dá někdy zaměnit. Ta má však spíše hrbolatý povrch, nemá jen jeden černý střed, ze začátku nebolí a při odstraňování krvácí (pozor na roznesení, je totiž infekční). Z kuřího oka se při odstraňování odlupují bílé částečky kůže a místo nekrvácí.

Mohlo by vás zajímat:  Salmonela - projevy a příznaky
jackmac34 / Pixabay
jackmac34 / Pixabay

Pomohou na pedikúře nebo v lékárně

S odstraněním kuřího oka se můžete obrátit na pedikérku, která jej vyřízne ostrým skalpelem. Nutno ale říci, že nejde úplně o bezbolestný zákrok. Při troše snahy si s problémem ale můžete poradit i sami. V lékárně jsou k dostání speciální náplasti na kuří oka, které jsou napuštěné kyselinou salycilovou. Ta změkčí tvrdé jádro oka natolik, že po několika dnech jde vyškrábnout v teplé slané nebo mýdlové vodě. U náplastí je ale potřeba dávat pozor, aby se neposunuly na špatné místo, kyselina by totiž mohla poškodit zdravou kůži. Na stejném principu funguje i tužka na kuří oka s koncentrovaným gelem kyseliny trichloroctové, salycilový lůj, roztok Phyteneo Kolodium Forte nebo kyselina mravenčí, to vše je k dostání v lékárně.

Babské rady, jak se zbavit kuřího oka

Kromě pomocníků z lékárny existují i přírodní prostředky, které můžete vyzkoušet. Připravte si cibulový obklad – plátek cibule namočte na několik hodin do octa, večer jej pak přiložte na kuří oko a připevněte obvazem, aby zůstal na svém místě do rána. Opakujte každý den, doku se nevyloupne tvrdý čep. Stejně působí i česnekový obklad – stroužek česneku namočený v citrónové šťávě rozmačkejte a na gáze přiložte na noc na postižené místo, opět opakujte do zmizení. Dalšími přírodními léky jsou vlaštovičník větší, kdy se k potírání kuřího oka používá mléko vytékající po utržení části rostliny, nebo jasmín, ze kterého se rozmělní několik květů na kaši a přiloží se na místo.

 

Zbavit se kuřího oka je někdy složité a hlavně je bolestivé, proto je nejlepší mu předcházet. Dbejte na jednoduchou prevenci a kuří oko nebude mít šanci. V čem spočívá? Samozřejmě v dobře padnoucí a pohodlné obuvi a pak také v pravidelné pedikúře a hydrataci pokožky nohou, aby tvrdá kůže nemohla vzniknout.

Mohlo by vás zajímat:  Bolestivá menstruace

 

Štítky: , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení