Rakovina tlustého střeva – možné léčebné postupy

Střeva
Zveřejněno: 6.1.2011 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Každý pacient, kterému byl diagnostikován kolorektální karcinom se obává o svůj život. Minule jsme si psali o tom, že rakovina tlustého střeva patří k nejlépe léčitelným rakovinám a že šance na přežití je velice vysoká, pokud ji odhalíme včas. Dnes si povíme, co všechno musí pacient absolvovat, aby lékaři zjistili stadium nemoci.

Kolonoskopií to začíná

V případě, že kolonoskopie prokázala nějaký nález, následuje histologie, která potvrdí, zda se skutečně jedná o zhoubný nádor. Pokud je nádor lokalizován v konečníku, provádí se tzv. endosonografie, při které se rozpozná, jak moc nádor prorůstá stěnou střeva a zda jsou v okolí vidět lymfatické uzliny. Výjimečně se stává, že kolonoskop nemůže projít oblastí, kde se nádor nalézá, neboť je tato část střeva zúžená. V takovém případě lékaři přistupují k irigografii. Tzn., že pacientovi je do střeva podán speciální nálev a trocha vzduchu, což umožní dobré zobrazení tlustého střeva  a konečníku na rentgenu.

Zjištění možných metastáz se provádí rentgenem. Nejčastěji se rentgenují plíce. Dále se provádí ultrazvuk břicha a občas se lékaři přiklání k CT hrudníku, břicha a malé pánve.

Stadia nádorového onemocnění

Rakovina tlustého střeva má 5 stadií.

Stadium 0 – je to stadium, kdy je nádor lokalizovaný pouze na sliznici střeva

Stadium 1 – nádor se dostává ze sliznice střeva do hlubších vrstev střevní stěny

Stadium 2 – nádor může prorůstat celou stěnou střeva, nešíří se však do okolních uzlin a nezakládá vzdálené metastázy

Stadium 3 – stadium 3 je stadium, kdy se nádor rozšířil kromě stěny také do okolních uzlin, ale zatím nevznikají vzdálené metastáze

Stadium 4 – nádor zakládá metastázy, nejčasteji se objevují v játrech nebo plicích.

Mohlo by vás zajímat:  Zelený zákal – poškození zraku s vážnými následky

Chemoterapie

Při chemoterapii jsou pacientům podávány léky, které mají schopnost ničit možné zbývající nádorové buňky. Těmto látkám se říká cytostatika a jsou podávány infuzí – tedy do žíly, popř. v podobě tablet. Chemoterapie má za úkol chránit pacienta před systémovým postižením a v případě nálezu zhoubného nádoru v konečníku zvyšuje efekt radioterapie. Nevýhodou cytostatik je, že nedokáží rozeznat zdravé buňky od těch nádorových. Proto se při chemoterapii objevují nežádoucí účinky v podobě snížení počtu bílých a červených krvinek, pacientům bývá špatně, zvracejí, jsou unavení a přichází o vlasy.

V případě metastáz je léčba náročnější. Je nutné kombinovat různé léčebné metody. Na prvním místě bývá obvykle chemoterapie, k nejnovějším postupům patří také cílená biologická léčba monoklonálními protilátkami, které v organismu vyhledávájí nádorové buňky. Tato léčba poté zastaví tvorbu nádorových buněk. Biologická léčba je však nesmírně drahá a na rozdíl od klasických léčebných metod nemá tolik závažné nežádoucí účinky. Bohužel, tato léčba není vhodná pro každý nádor. Vhodnost této léčby se zjišťuje speciálním biomarkerem.

Dalším možným způsobem, jak porazit tohle zákeřné onemocnění je další cílená léčba – zablokování růstu nových cév, které vyživují nádor.

Štítky: ,

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení