Revmatoidní artritida

Doktor
Zveřejněno: 10.4.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Pacienti trpící revmatoidní artritidou ví, jak nepříjemná tato nemoc je. Většina těchto lidí se před samotnou diagnózou potýkali s oteklými klouby a jejich bolestivostí. Včasná diagnóza je pro toto onemocnění velmi důležitá. Právě brzká diagnóza rozhoduje o tom, jak se bude revmatoidní artritida dále vyvíjet. Kloubní eroze mohou vzniknou už při tříměsíční zpozděním vhodné léčby. 

Revmatoidní artritida se často objevuje postupně. Nejčastěji však bývá postiženo několik kloubů najednou. Může se to týkat drobných kloubů na rukou či nohou. Stejně tak se může revmatoidní artritida objevit u velkých kloubů – rameno, koleno, loket. Postižené klouby bývají často oteklé, na pohmat bolestivé a proteplené. U revmatoidní artritidě klouby nebývají nikdy zarudlé. Lidé postižení revmatoidní artritidou se velmi často potýkají s ranní zatuhlostí, která může trvat až několik hodin. Mnohdy se objevuje rovněž zvýšená teplota, únava a nechutenství.

Statistiky dokazují, že až 40 % nemocných revmatoidní artritidou mívají rovněž také mimokloubní příznaky. U 15 % se jedná o těžké postižení. Může se jednat se například o postižení kůže, plic, očí, srdce, ale také i ledvin. Ničím výjimečným nejsou rovněž příznaky neurologické či hematologické. K tomu všemu se může ještě přidat zánětlivé postižení periferních cév.

Co vás čeká u revmatologa?

Všichni lidé, kteří se domnívají, že by mohli trpět revmatoidní artritidou by měli navštívit odborného lékaře – revmatologa. Ten provede veškeré nutné klinické vyšetření dále se bude spoléhat na rentgenologické a laboratorní vyšetření. Rentgenologické změny se projevují na rukou, zápěstí, nohou, krční páteři a dalších místech, jako jsou kolena, lokty, ramena, hlezna. Zkušený lékař pozná malé kostní eroze již zpočátku choroby. Přesto se však může stát, že ani zkušené oko tyto malé eroze nerozezná. Proto se někteří lékaři přiklání rovněž k magnetické rezonanci či ultrazvuku.

Mohlo by vás zajímat:  Pásový opar

Revmatoidní artritida

Léčba revmatoidní artritidy

Moderní farmakologie samozřejmě nabízí léčbu revmatoidní artritidy. Při léčbě se používají tzv. chorobu modifikující léky (DMARDs.). Tyto léky mohou být buďto syntetické či biologické. Biologické léky se používají u obtížnějších případů.

Revmatoidní artritida je chronické systémové autoimunitní onemocnění, které je charakterizované symetrickou erozivní polyartritidou kloubů rukou a nohou a je spojeno s řadou systémových mimo kloubních projevů. Někteří lidé si pletou revmatoidní artritidu s osteoporózou. Osteoporóza je naproti tomu systémové metabolické onemocnění skeletu. Na rozdíl od revmatoidní artritidy se na vzniku osteoporózy nepodílí patologické imunitní procesy.

Štítky: ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení