Strašák jménem dětská kýla

Děti, Pláč
Zveřejněno: 18.8.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

U našeho dítěte nás dokáže vyvést z míry každá sebemenší změna na jeho tělíčku. Všimneme si i toho nejmenšího pupínku nebo flíčku. A co teprve bouličky, která se vyrýsuje na bříšku, tu určitě nemůžeme jen tak přehlédnout. Nejspíš nás také hned patřičně vyděsí, ale není proč panikařit. S největší pravděpodobností se jedná o pupeční kýlu a ta není nijak akutně životu ani zdraví nebezpečná. Jen je potřeba o ní vědět a poradit se na dalším postupu s lékařem.

Proč a jak vzniká pupeční kýla?

Břišní dutinu zevnitř vystýlá blanitý vak, který se nazývá pobřišnice a obsahuje tuk a střevní kličky. Pupeční kýla vzniká v místě oslabené břišní stěny a to tím, že se pobřišnice protlačuje tím postiženým místem směrem ven. U kojenců to bývá tam, kde byli spojeni pupeční šňůrou s placentou. Jedná se o poměrně častou záležitost, vyskytuje se u 10 – 20% procent novorozenců. Většinou se projeví například při silném pláči nebo nadměrné plynatosti, kdy se dítěti vyrýsuje u pupíku malá boulička. Ta je měkká, pružná a sama o sobě nebolestivá. Může být sotva patrná i veliká jako kulička hrášku a častěji trápí děti nedonošené, protože ty ještě nemají všechny orgány a svalstvo dostatečně vyvinuté.

Co s ní, když se objeví?

U takto malých dětí není potřeba kýlu hned řešit operativně, nejedná se o akutní břišní příhodu. Lékař ji pravděpodobně vyšetří jen pohmatem. V případě pochybností však může udělat ještě další vyšetření, nejčastěji se k diagnostice používá ultrazvuk. U většiny dětí tato kýla do dvou let věku sama zmizí, jak se posílí svalstvo břišní stěny. Pokud se přesto stane, že kýla přetrvává, potom se přistupuje k operaci. Ta není nijak náročná a navíc se malé děti rychle regenerují, takže není třeba se bát. Stačí trocha klidového režimu po zákroku a za pár dní už dítě o ničem ani neví.

Mohlo by vás zajímat:  Chcete mít inteligentní dítě? Čtěte mu! Zde jsou důvody, proč mu číst!

Někdy je kýla u miminka opravdu velká a dochází k vyklenování střevních kliček do podkoží. V takovém případě se volí zpevnění bříška širokými bavlněnými pásky nebo lepení speciální lepenkou. I v tomto případě se většinou opět čeká, jestli kýla odezní sama nebo ne.

Další druhy kýly

Kýla není jen pupeční, ale také tříselná a brániční. Brániční kýla je u dětí vrozená vada, která jim velmi komplikuje první hodiny života. Obsah břišního vaku se postiženým místem dere nad bránici, kde utlačuje plíce a také ovlivňuje krevní oběh a činnost srdce.

Také kýla tříselná je u kojenců a malých dětí prakticky vždy vrozená, získaná bývá jen v mizivém procentu. Je častější u chlapců než u dívek a více se vyskytuje opět u nedonošených dětí. Vzniká v tříselném kanálu, který se správně neuzavře po sestupu varlat u chlapců. Ty se vyvíjí vysoko v břišní dutině a postupně sestupují dolů do šourku. Cesta za nimi se za normálních okolností úplně uzavře. Ale když k tomu z nějakého důvodu nedojde, vychlípí se v postiženém místě pobřišnice a vznikne kýla. U dívek dochází ke stejnému vychlípení pobřišnice, protože u nich je břišní stěna zase oslabena průchodem vazu vedoucího k děloze. U tohoto typu kýly je nutná operace a to co nejdříve po zjištění problému. Hrozí totiž uskřinutí kýly, kdy se protlačený obsah kýlního vaku zvětší a nemůže se dostat zpět. To už je vážná zdravotní komplikace.

Chlapce může ještě potrápit hydrokéla, říká se jí také nepravá kýla. Vzniká podobně jako ta pravá tím, že se výchlipka pobřišnice zcela neuzavře. Otvor v ní zůstane sice jen minimální, ale přesto jím protéká tekutina z břišní dutiny směrem do šourku, kde se hromadí. Typickým a nepřehlédnutelným příznakem je nápadné zvětšování jednoho varlete. Někdy tato kýla zanikne sama, ale pokud se tak nestane do prvního roku života, přistupuje se ve většině případů k operaci. Dlouhodobý a výrazný tlak tekutiny na varle by ho totiž mohl vážně poškodit.

Mohlo by vás zajímat:  Děti a rozvod - jak ho vnímají a proč nechtějí přijmout nového “tátu”

Kýla netrápí jen děti

Nejen u kojence, ale také u dospělého se může vyskytnout kýla a to ve všech třech podobách. Nejedná se o kýlu vrozenou, ale získanou. Většinou to bývá v místech například jizev po operacích nebo u žen po oslabení břišní stěny následkem těhotenství. Jejímu vzniku může pomoci i fyzicky namáhavá práce, chronický kašel či chronická zácpa, také obezita je jedním z faktorů. Daleko častěji kýla postihuje muže, obzvlášť ta tříselná, přesto se ani ženám nevyhýbá.

Pupeční kýlu si můžete diagnostikovat i sami. Pokud jde bouličku na břiše zatlačit (samozřejmě ne násilím), ale při kašli nebo nějaké námaze se vrací zpět, s největší pravděpodobností jde o pupeční kýlu. Poté je vhodné navštívit lékaře, který rozhodne, jak postupovat. Pupeční kýla se uskřinuje velmi vzácně, a tak nejspíš nebude třeba okamžité operace. Ale časem se jí nejspíš nevyhnete, pokud nepomůže nošení kýlního pásu.

Získanou brániční kýlu většinou odhalí vyšetření zažívacího ústrojí a jícnu. Pacienta totiž do ordinace dožene nejčastěji výrazné pálení žáhy nebo potíže s polykáním a vracením potravy. Podle závažnosti se pak řeší buď konzervativně dietami a klidovým režimem, nebo operací.

U tříselné kýly je operace vždy nutná, jiná léčba nepřináší výsledky a hrozí skřípnutí kýlního obsahu, což je nutné okamžitě řešit. Pokud vás trápí bodavá nebo palčivá bolest v tříslech či na vnitřní straně stehna, je nejvyšší čas vydat se k lékaři.

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení