Syndrom polycystických ovárií jako důvod, proč nemůžeme otěhotnět

Těhotenství
Zveřejněno: 5.4.2010 , datum poslední aktualizace: 15.2.2017

Téměř každá žena dojde do stádia, kdy touží po zakládání rodiny a nepřeje si nic jiného, než mít zdravé a krásné miminko. Pokud jde všechno hladce, pak jsme nejšťastnější na světě, ale pokud ne, může se stát náš život rázem nenaplněný. V dnešní době má čím dál více párů problémy s otěhotněním a bohužel, právě tato nemoc – Syndrom polycystických ovárií- je nejčastějším problémem, proč ženy nemůžou otěhotnět. Ale nejdříve si napíšeme, jak to vlastně funguje, co se děje s tělem, chceme-li otěhotnět.

Jak fungují vaječníky

Vaječníky, lat. ovarium, se nachází v malé pánvi po obou stranách dělohy. Jedná se párový orgán. Vaječníky mají dvě záklaldní funkce. Tou první je produkce ženských hormonů– estrogenů a gestagenů, které nám ovlivňují menstruační cyklus a druhá funkce vaječníků spočívá v tom, že jsou v něm uložené pohlavní buňky – vajíčka. Vajíčka jsou “uskladněny” v tzv. folikulech, kde čekají, až přijde jejich čas. V průběhu menstruačního cyklu pak několik vajíček dozraje a největší folikul praskne (ovulace). Vajíčko je pak vyplaveno do vejcovodu, kde může být oplodněno spermiemi, a tak vznikne nový život. Tomuto procesu může zabránit antikoncepce, nebo také onemocnění. A nejčastěji to je právě Syndrom polycystických ovárií.

Syndrom polycystických ovárií

5-10% českých žen nemůže otěhotnět z jednoho prostého důvodu – nemají ovulaci. To znamená, že zralé vajíčko neopustí folikul a nedostaví se do vejcovodu, kde by mohlo být oplodněno spermií. Typickým příznakem tohoto syndromu je nejen ztráta menstruačního cyklu, ale také zvýšené ochlupení. Diagnóza se tedy určuje při klasické gynekologické prohlídce spolu s krevním vyšetřením a také ultrazvukovým vyšetřením, které tuto nemoc prokáže. Při tomto syndromu je nejlepší, když na něj přijdou lékaři co nejdříve. Ještě dříve, než začne žena toužit po miminku.

Mohlo by vás zajímat:  Bulka v prsu nemusí znamenat rakovinu!

Léčba syndromu polycystických ovárií

Léčba tohoto syndromu spočívá v ovlivnění metabolismu pomocí diety a cvičení. Lidé s nadváhou musí zredukovat svou váhu. Je-li to nutné, jsou nasazeny léky – metformin, který snižuje rezistenci k inzulínu a jeho vysoké hladině, protože zvýšená hladina inzulínu je u žen s polycystickým syndromem stejně běžná jako nadváha. K těmto lékům se pak přidávají také léky, které ovlivňují pozitivně ovulaci. Nepomohou-li tyto kroky, pak je na řadě operativní řešení problému.

Nemoce související se syndromem polycystických ovárií

Je důležíté tento syndrom podchytit a léčit, neboť tato nemoc na sebe nabaluje další nepříjemnosti, kromě problémů s otěhotněním. Ženy, které tímto syndromem trpí, mívají častěji cukrovkou a mají častěji poruchy oběhového systému – aterosklerozu. Také mají kožní problémy – pigmentační poruchy. A samozřejmě nesmíme opomenout jednoho z největších strašáků- rakovina děložního těla. Proto je důležité tuto nemoc mít pod kontrolou.

Těhotné ženy se syndromem polycystických ovárií

Pokud žena se syndromem polycystických ovárií otěhotní, její těhotenství je rizikové. Potrat hrozí o 30 – 50% častěji než u zdravých žen. Těhotenství může být doprovázeno vysokým krevním tlakem a ztrátou bílkovin v moči. A také je u takto postižených žen častější výskyt těhotenské cukrovky.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení