Záněty středouší aneb Když děti bolí ouško

Ucho
Zveřejněno: 17.1.2013 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Zánět středního ucha se řadí k nejčastěji se vyskytujícímu onemocnění sluchového ústrojí. Postihuje nejčastěji kojence a batolata. Může za to anatomie dětského ouška. Záněty středouší přichází obvykle velmi rychle a nečekaně. Nejčastěji je způsobují nachlazení s rýmou nebo bakteriální infekce. Bohužel, naše malé děti nám neumí říct, že je bolí ouško, proto je našim úkolem jejich trápení rozpoznat včas. U malých dětí se velmi často vyskytují oboustranné záněty, které se také opakovaně vrací. Lékaři zjistili, že čím dříve dítě dostane zánět středouší, tím častěji dochází k recidivě

Jak rozpoznat zánět středního ucha u kojenců a batolat

Samotnému zánětu středního ucha předchází nejčastěji virová infekce horních cest dýchacích, která následně postupuje Eustachovou trubicí nebo protrženým bubínkem do středouší. Tam poté vzniká hnis, který způsobuje silné bolesti. V první fázi onemocnění díte cítí slabou bolest, má zalehlé v uších a také pocit, že ho něco v oušku tlačí. Brzy potom se však bolesti zhorší. Právě v této chvíli začínají děti neutišitelně plakat a častěji si na bolavé ouška sahají. Jestliže vám tedy takto dítě pláče a víte, že se nedávno potýkalo s rýmou a nachlazením, horečkou a neklidem, pak by vaše první myšlenka měla vést právě k zánětu středouší. Aby toho naši malí miláčci neměli málo, může se u nich objevit průjem a zvracení. Většinou odmítají potravu, protože polykaní jim způsobuje bolesti.

Možné komplikace zánětu středouší

Jestliže navštívíte s takhle trpícím se miminkem lékaře nebo pohotovost, lékaři se s velkou pravděpodobností přikloní k rychlé úlevě v podobě propíchnutí bubínku. Jedná se sice o nepříjemný a bolestivý drobný zákrok, který však přináší okamžitou úlevu. Propíchnutím hnisu v bubínku dojde nejen k úlevě, ale také k odtoku hnisu, díky čemuž předejdete závažnějším komplikacím. Drobná ranka se na bubínku brzy zahojí a na tváři vašeho dítěte se brzy objeví milý úsměv.

Mohlo by vás zajímat:  Celiakie a bezlepková dieta: Dá se žít bez lepku?

V případě, že by tak lékaři neučinili a antibiotika by nezabrala, mohl by zánět postihnout další část hlavičky, což by mohlo způsobit zánět lebeční kosti. Ten by poté mohl způsobit zánět mozkové pleny a dále by se mohl rozšířit do mozku, kde by se mohla rozvinout meningitida. To vše jsou velmi závažné komplikace, kterým snad můžete snadno předcházet. Současně je nutné si uvědomit, že záněty středního ucha mohou s sebou přináší také rizika poškození sluchu. A pokud se sluch poruší u tak malý dětí, hrozí jim také problémy s učením řeči.

Po propíchnutí bubínku musí lékaři zjistit, zda se jedná o zánět středního ucha způsobený viry nebo bakteriemi. Na základě toho se pak rozhodnou, jakou léčbu zvolí. Jestliže rozpoznáte zánět středního ucha včas, nebude propíchnutí možná ani nutné. Stačí se pokusit rozehnat zánět pomocí speciálních ušních kapek a na horečku dítěti podávejte běžná dětská antipyretika, která působí také proti bolesti. V tomto případě je velmi důležité důkladně dětem čistit nosík od rýmy za pomoci různých odsávaček atp. Právě použití odsávačky je jedním z nejlepších způsobů, jak předejít vzniku zánětu středouší. Jestliže však ušní kapky nepomohou a teplota stoupá nad 39°C, je nutné navštívit ušního lékaře. Jestliže má vaše dítě často se opakující záněty středního ucha, navštivte ušního lékaře ještě dříve, než dojde k samovolné perforaci. Jestliže lékař perforuje bubínek manuálně, nedochází k tak velkému následnému zjizvení bubínku, což snižuje riziko poškození sluchu.

[yop_poll id=”17″]
Štítky: ,

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Maršátová
    • 26.3.2014
    Odpovědět

    Dobrý den, měla bych jeden dotaz. Vnučka měla zánět středního ucha,byly jsme u Orl lékaře na píchnutí bubínku.Po tomto zákroku zjistila naše dětská lékařka,že má vnučka vpáčený bubínek a vyšetřením u orl lékařky se zjistilo,že neslyší nebo jen málo.Je to normální stav po tomto zákroku/vpáčený bubínek) nebo je to nešetrně provedený zákrok?

    1. Dobrý den,
      moc ráda bych Vám poradila, ale nejsem lékař. Obraťte se proto, prosím, třeba na jiného ORL lékaře. Ten Vám jistě poskytne kvalifikovanou odpověď.
      Ať se vnučce i Vám dobře daří. 🙂 Přejeme krásný den 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení