Horké počasí: Rady a tipy jak zvládnout horka

Horké, Počasí
Zveřejněno: 7.8.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Letní počasí si většina z nás užívá na dovolené – ať už u moře, v lesích či na horách. Někteří však musí letní dny prožít v práci či doma. Pokud nepatříte k milovníkům vysokých teplot a doslova se třesete před nepříjemnými dusny a vysokými teplotami, tak si přečtěte rady, které vám pomohou tyto horké dny zvládnout.

Ne všichni máme tu možnost trávit ryze letní dny v domě, který má okna na západ, je podsklepený a je rovněž je obklopen stromy. Pokud tedy bydlíte v paneláku, je třeba se o svěžest ve vašem bytě postarat jinak.

Abyste si udrželi doma příjemný vzduch, snažte se větrat především v brzkých ranních hodinách. Poté zavřete okna a zatemněte je pomocí žaluzií či závěsů. Snažte se jak to jen jde zamezit přístup přímému slunci.

Aby pro vás bylo léto příjemnější, pořiďte si větrák. Dojde díky němu rozptýlení vzduchu v místnosti. Můžete si pořídit rovněž klimatizaci, . Zde však platí jedna lékařská rada – nastavte si klimatizaci maximálně o 5 °C níž, než jaká je venkovní teplota.  Pokud vám však nedělá dobře ani klimatizace a ani větrák, pořiďte si klasický vějíř.

Jsme li v letních dnech doma, trávíme čas obvykle u televize či počítače. Je třeba si uvědomit, že všechny elektrické spotřebiče vydávají teplo. Televize, počítač, tiskárna – vše vydává teplo i když jsou v tzv. spícím režimu. Chcete-li si tedy dopřát chladnější vzduch, vypněte nepotřebné spotřebiče z elektrické sítě.

Bylo prokázáno, že máme-li doma kytičky, máme doma rovněž také čistší a příjemnější vzduch. Máte-li jich doma málo, co takhle si si doplnit zásoby? Kytičky nejenže osvěžují vzduch, ale rovněž mají i pozitivní vliv na naši psychiku.

Horké počasí: Rady a tipy jak zvládnout horka

V horkých dnech má většina lidí rovněž také problém s kvalitním spánkem. Večer se nám špatně usíná, budíme se uprostřed noci celý rozehřátí a ráno máme pocit, že jsme se vůbec nevyspali a hlavně: zase nám je horko! Pro lepší spánek můžeme využít několik “fíglů”.

  1. Hodinu před spaním si můžete polštářek zabalit do několika igelitových pytlíků a vložit jej na chvíli do mrazáku. Bude vás potom příjemně chladit.
  2. Lůžkoviny nevystavujte slunečnímu svitu – naopak je umístěte na co možná nejchladnější místo v bytě
  3. Používejte saténové či hedvábné povlečení
  4. Vystoupá-li teplota v noci k 26°C, použijte pouze tenkou přikrývku
Mohlo by vás zajímat:  Zásady správného měření krevního tlaku

Mnoho lidí se domnívá, že v letních dnech je vhodné dopřávat si studené nápoje. To však není tak úplně pravda. Chcete-li se osvěžit, pak volte místo klasických studených nápojů spíše nápoje v pokojové teplotě, avšak kyselé nebo hořké. Led může nápoje sice zchladit, ale neprospívá trávicímu systému a rovněž můžete získat např. laryngitidu.

Některým lidem v horkých dnech natékají nepřiměřeně nohy. Neváhejte si je tedy ponořit do vaničky se studenou vodou s několika kapkami citronu nebo mátové silice. Nejen že vám vlažná voda udělá dobře na oteklé končetiny, osvěží to rovněž celé vaše tělo. Ledová sprcha, kterou si řada lidí dopřává, má opačný efekt. Organismus totiž zareaguje na studenou sprchu tím, že rozproudí krev, která tím vám organismus opět zahřeje. Potřebujete-li si ochladit obličej, použijte rozprašovač naplněný minerálkou, mátovým či meduňkovým odvarem. Příjemné ochlazení vám způsobí na zadní části krku vlhký kapesník nebo ruční,. Stejně tak i tekoucí voda na zápěstí.

Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení