Škodlivost a nežádoucí účinky antikoncepce

Prášky
Zveřejněno: 27.6.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Antikoncepce – zázračná pilulka, která hýbe světem. Pilulka, která bývá v hojné míře předepisována dívkám i ženám. Zkrátka a dobře, bez antikoncepce už nemůžeme být. Je tak zázračná, že už zapomínáme používat zdravý selský rozum a ptát se, zda je pro nás hormonální antikoncepce také tak zdravá. Vždyť možnost milovat se s partnerem bez pocitu strachu z nechtěného těhotenství a bez pocitu zodpovědnosti je tak osvobozující! Jenomže všechno má dvě strany. A antikoncepce není rozhodně výjimkou! Zastánci antikoncepce si teď již s velkou pravděpodobností chystají par kamenů a napřahují ruku mým směrem. Já si však myslím, že všechny ženy a dívky, které se rozhodly či se právě rozhodují užívat hormonální antikoncepci, by měly mít o ni všechny informace. Jak ty líbivé, které jim sdělí onen bůh v bílém plášti, tak i ty méně líbivé, o kterých se příliš nemluví.

Většina lékařů vám bude tvrdit, že hormonální antikoncepce je zcela neškodná! Proč by vám to také netvrdili, když mají mnohdy nasmlouvané výhodné podmínky s farmaceutickými reprezentanty, kteří jim za prodej těch jejich léků vybaví ordinaci nejmodernějším vybavením nebo je pošlou i s celou jejich rodinou na týdenní “školení” do Egypta k moři s plnou penzí. O tom, jak funguje tento luxusní farmaceutický business, jsme si psali již v článku “Jak moc věříte svému lékaři?” Vřele doporučuji si tento text přečíst a shlédnou rovněž dokument, na který z článku odkazujeme, abyste si sundali růžové brýle.

Nicméně, vraťme se zpět k antikoncepci. Většina lékařů by dala ruku do ohně za tvrzení, že vám antikoncepce nebude v těle nijak ubližovat. Naštěstí existuje hrstka lékařů, které jde i v dnešním konzumním světě více o blaho pacientů než o vlastní prospěch. Tito lékaři se rozhodli vystoupit z davu a veřejně vyslovit fakta a svůj názor na hormonální antikoncepci, ačkoliv to pro ně znamenalo řadu nepříjemností v lékařském světě. Někteří lékaři museli dokonce opustit svá pracoviště. Svůj boj za správnou věc však nevzdali a dál se pokouší informovat ženy a dívky pravdivě a nezkresleně.

Než přejdeme na lékařské důvody, proč bychom neměly užívat hormonální antikoncepci, zkusme si položit pár otázek a odpovědět si na ně právě tím selským rozumem. Otázky jsou určeny pro všechny ženy a dívky, kterých se týká užívání hormonální antikoncepce, ale také rodičům, kteří se rozhodují svým dcerám nechat předepsat antikoncepci.

  1. Opravdu si myslíte, že je přirozené dodávat zdravému tělu hormony, aby tělo reagovalo nepřirozeně?
  2. Opravdu si myslíte, že je lepší zbavit se vlastní zodpovědnosti za neuvážený sexuální styk s člověkem, se kterým byste dítě ve skutečnosti mít nechtěla?
  3. Opravdu si myslíte, že je lepší zbavit sebe a své dítě zodpovědnosti za jeho sexuální život a nebo by bylo lepší dítě správně vychovat ke zdravé sexuální zodpovědnosti?
Mohlo by vás zajímat:  Proboxujte se k hezké postavě i psychické pohodě

Otázek bychom si mohli položit mnohem více, ale tyto tři otázky jsou pro nás momentálně plně dostačující. Tento text by si měli přečíst rovněž i muži, kteří milují své ženy natolik, že jim není lhostejné jejich zdraví a kteří upřednostní zdraví své partnerky před vlastní potěchou a požitkem ze sexuálního styku bez kondomu. Pokud se již, milé ženy, rozhodnete samy za sebe i se znalostí negativních vlivů hormonální antikoncepce na váš organismus dále užívat, pak je to jen a jen vaše věc, vaše rozhodnutí a vaše zodpovědnost za vaše zdraví. A tak je to správné.

O hormonální antikoncepci se stále mluví velmi často v superlativech, i když odborníci ví o řadě negativních vlivů. Vzhledem k působení hormonální antikoncepce nelze tyto pilulky považovat za lék, protože brání přirozeným fyziologickým procesům. Začnete-li na hormonální antikoncepci pohlížet v souvislostech, rázem se vám objeví nový svět, který se řadě lidem nebude zamlouvat. Tedy alespoň těm, kteří se mají skutečně rádi.

Dnes již není žádným tajemstvím, že při užívání hormonální antikoncepce se zvyšuje riziko vzniku trombóz a embólie. Už to je poměrně výrazný a odstrašující fakt, který by ženy neměly za žádnou cenu ignorovat.

Škodlivost a nežádoucí účinky antikoncepce

Rovněž se také říká, že antikoncepce může za častější vznik rakoviny. Zatímco riziko vzniku embólie a trombóz již bylo prokázáno, u rakoviny to není až tak snadné. Budeme-li však pohlížet na statistiky, jistou souvislost zde najít můžeme. Pak je již na nás, zda se rozhodnete tuto souvislost vzít při užíváni hormonální antikoncepce v potaz či nikoliv. Statistiky dokazují, že každý rok se stále více zvedá počet žen s nádorovým onemocněním prsu. Tyto statistky se však nápadně shodují s masovým užíváním hormonální antikoncepce, poklesem porodnosti a nekojením. Česká republika vyniká v předepisování hormonální antikoncepce a, bohužel, vyniká také v počtu objevených prsních nádorů. Prsní nádory se stále častěji objevují u mladších žen. Moderní medicína už dnes ví, že karcinom prsu je ovlivněn právě hormony. Ženy, které užívají hormonální antikoncepci několik let nebo i desítek let a následně dostanou ještě další hormony pro stimulaci vaječníků při snaze o početí umělou cestou, tak bývají ohroženy rakovinou prsu více.

V dnešní době se příliš nehraje na neplánované rodičovství. Moderní doba nám dává tisíce důvodů, proč bychom měli miminko plánovat. Antikoncepce je tedy nejrozšířenější, nejjednodušší a nejdostupnější způsob, jak problém plánovaného rodičovství vyřešit. A jak jsme si napsali výše, jelikož se za hormonální antikoncepci platí, pak jsou zde i zájmy, aby byla prodávána a aby firmy měly zisky. Proto nám tak často bývá sdělováno, že užívání hormonální antikoncepce je správné.

Mohlo by vás zajímat:  Poprvé ke gynekologovi

Tohle všechno by měly vědět ženy, které se samy rozhodují o užívání hormonální antikoncepce. Pak tady však máme druhou kategorii pacientek – mladistvé dívky.

Mladým dívkám lékaři předepisují antikoncepci nejčastěji proto, že se u nich objeví párkrát nepravidelná menstruace a občasný pupínek na tváři. Všechny matky dcer, kterým byla z takových důvodu předepsána antikoncepce, by si měly být vědomy faktu, že díky tomu je přirozený systém nahrazen umělým cyklem, a právě kvůli tomu se dívky stávají skvělými kandidátkami na neplodnost v pozdějším věku. V reálném životě to pak mnohdy vypadá tak, že patnáctiletá dívka začne užívat hormonální antikoncepci. Tu užívá průměrně do 28 let. Poté se snaží marně otěhotnět a lékař jí nasadí hormonální léčbu na podporu plodnosti. O pár let později jde tato žena na umělé oplodnění. Maminky a koneckonců i samotné mladé dívky by měly zvážit užívání hormonální antikoncepce.

Mnoho mladých dívek i chlapců, a koneckonců i dospělých jedinců, si chtějí užívat sexuálního života dosyta. K sexuálnímu experimentování u mladistvých dochází čím dál dříve právě kvůli antikoncepce. Dnešní mládež by však měla být natolik informována, že by měla vědět, že není kam spěchat. A pokud již dojde k samotnému sexu, pak by k němu mělo dojít se 100 % zodpovědností vůči všemu, co sexuální život může přinést. Buďto si připustíme riziko neplánovaného otěhotnění a nebo fakt, že i když si při sexu užívají oba, je to právě žena, která obětuje tomuto užívání své zdraví.

Pokud se už však i přes veškerá rizika rozhodnete pro užívání hormonální antikoncepce, nechte si před začátkem užívání udělat genetické vyšetření krve na srážlivost krve – tzv. Leidenskou mutaci genu. Rovněž by si měly dívky a ženy uvědomit, že kouření a hormonální antikoncepce jsou neslučitelné a také byste měly mít přehled o výskytu rakoviny prsu v rodině.

Výše popsaná rizika patří k těm závažnějším, které nám mohou výrazně ovlivnit život. Hormonální antikoncepce však má řadu vedlejších účinků se kterými se více i méně potýkala téměř každá žena. Pojďme si tedy ty nejčastější vyjmenovat v bodech:

  • snížená chuť na sex
  • změny nálad
  • zvýšení hmotnosti
  • bolesti lýtek
  • křeče v dolních končetinách
  • otoky chodidel
  • otoky dolních končetin
  • bolesti hlavy
  • deprese
  • zvýšený krevní tlak
  • nevolnost
  • únava
  • krvácení mimo cyklus

A jaký je váš názor na hormonální antikoncepci? Užíváte ji? Měla jste nějaké nežádoucí účinky?  A doporučila byste užívání hormonální antikoncepce jiným ženám? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v diskuzi pod článkem.

Štítky: ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení