Chia semínka jako hubnoucí zázrak

chia semínka
Zveřejněno: 21.11.2016 , datum poslední aktualizace: 7.1.2020

Na chia semínka můžete narazit v každé zdravé výživě, v menších balíčcích v supermarketech nebo drogeriích, ale koupit si je můžete i ve větším množství na internetu. Vždy ovšem v obchodech tento zázrak nebyl. Až poslední dobou lidé si lidé začali uvědomovat benefity chia semínek.

Co jsou chia semínka?

Jde o drobounká semena šalvěje hispánské pocházející ze zemí Jižní a Střední Ameriky, silnou tradici má jejich pěstování v Mexiku. V tradičních kulturách těchto oblastí jsou chia semínka známá a využívaná již 4000 let, až v moderní době se však rozšířily do celého světa.

Do povědomí lidí se dostávají sice poměrně pomalu, ale jak stoupá zájem o RAW FOOD, neboli živou stravu, kde jsou důležitou součástí, roste i zájem o ně. Semínka mají velmi vysokou výživovou hodnotu a jsou skutečně zdravá.

Výběr chia semínek

Existuje světlá a tmavá odrůda, obě mají stejnou kvalitu, světlá semínka jsou ale méně pěstovaná a tím pádem dražší. Při výběru konkrétního produktu je dobré vybírat především podle toho, zda byla semínka pěstována bez pesticidů a také jestli nebyla upravována pražením, nejlepší jsou totiž v přírodním stavu.

Co byste měli vědět

chia semínka Chia semínka jsou dar, který můžete najít také pod označením „semena šalvěje hispánské“. Ta se vyskytuje v Latinské Americe a právě zde jsou chia semínka velmi obvyklou potravinou. Už v historii se s chia semínky lidé setkávali a zjistili, že jsou životaplnou složkou, kterou bychom všichni měli zařadit do svého jídelníčku.

Co se vlastně skrývá v těchto malých, černo-bílých semenech? Zaprvé jsou to minerály jako vápník, hořčík, železo nebo zinek. Zadruhé obsahují velké množství vitamínů (A, B, C, D, E, K) a musíme zmínit také bílkoviny, vlákninu a omega-3 mastné kyseliny. Můžete vidět, že jde o koktejl živin, které naše tělo potřebuje a nemůže bez nich správně fungovat.

Mohlo by vás zajímat:  Nebaví Vás běhat samotnou? Zkuste to s hudbou, nebo s kamarádkou

Proč tedy chia semínka užívat?

Chia semínky se nemůžete předávkovat – alespoň vážné příznaky předávkování nebylo nikdy nikým zaznamenáno. Přesto je doporučená denní dávka nastavena na dvě polévkové lžíce. Jediné, co se může stát, je to, že lidé citliví a ti, kteří konzumují velké množství různých léků, mohou cítit nevolnost.

Jak jsme řekli, mix živin v tomto zázraku přispívá ke správnému fungování našeho těla. Dodávají tělu potřebnou energii, sportovcům pomohou vytvářet svaly. Chia semínky si můžete také regulovat hladinu cukru v krvi a po pravidelném užívání můžete zaznamenat i upravený krevní tlak – ten by se měl stabilizovat, ano – i bez léků! A nakonec zmíníme, že podporují i celkovou imunitu těla.

Jaké prospěšné látky semínka obsahují?

Chia semena jsou bohatým zdrojem proteinů, sacharidů a tuků, z nichž velkou část tvoří zdraví prospěšné Omega-3 mastné kyseliny. Tvoří je také vysoký podíl vlákniny. Významný je obsah vápníku, který až 5× převyšuje jeho výskyt v mléce. A v neposlední řadě je třeba zmínit důležité antioxidanty, železo, zinek, draslík, hořčík, fosfor a další potřebné živiny.

chia semínka

Jaké účinky se chia semínkům připisují?

Pravidelná konzumace chia semínek prospěje celému tělu. Jako nejbohatší přírodní zdroj esenciálních mastných kyselin mají dobrý vliv na kardiovaskulární systém. Významná je jejich schopnost snižovat hladinu cukru v krvi. Díky své gelové konzistenci po styku s vodou nebo žaludeční tekutinou vytvoří bariéru, která zpomalí přeměnu sacharidů na jednoduché cukry. Proto jsou semínka vhodná pro diabetiky, ale také například při snaze o hubnutí, jelikož zabrání pocitům hladu brzy po jídle. Dokáží na sebe vázat velké množství vody a díky tomu výrazně pomáhají hydratovat tělo zevnitř, čímž zvyšují fyzický výkon a pomáhají tělu lépe zvládat zátěž. Ceněná je také jejich schopnost detoxikace těla. A to je jen malý výčet pozitivních účinků na zdraví.

Mohlo by vás zajímat:  Jak se obléct na zimní procházky?

Zdravé hubnutí

Díky chia semínkům můžete ovšem také hravě a zdravě zhubnout! Mají totiž schopnost vázat na sebe vodu. Jejich smícháním s tekutinou tak dosáhnete gelové struktury, kterou, když sníte, zajistíte tělu dostatečnou hydrataci na několik hodin a navíc – tato gelová struktura je lehká, ale přesto vás zasytí.

Díky kontrole cukrů v krvi vás nebudou přepadat chutě, takže ani nebudete mít nutkání do již sytého žaludku posílat další nezdravé pochutiny. Pravidelnou konzumací chia semínek tedy dosáhnete redukce váhy a dokonce i vaše trávení bude probíhat správně.

Jak chia semínka užívat?

Chia semínka jako hubnoucí zázrak Často si lidé kladou otázku, jak se tato semínka konzumují. Chia semínka jsou prakticky bez chuti a bez zápachu, tím pádem je jejich variabilita použití velmi široká. Dají se konzumovat v gelovitém i suchém stavu, jsou velmi jemná a není třeba je nijak upravovat. Ideální je sníst jich zhruba dvě lžičky za den.

Můžete je nicméně smíchat také jednoduše s vodou či mlékem. A proč si je nepřidat klidně i do jogurtu nebo kaše? Ze samotných semínek lze vytvořit puding – stačí je smíchat s mlékem a nechat je pár hodin (klidně i přes noc) v lednici, aby nasákly všechnu vlhkost. Ten už potom jen doplňte ovocem a zdravá svačinka je na světě! Díky tomu, že mnohem více lidí chia semínka vyhledává, je však můžete objevit třeba v pečivu.

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení