Chitosan: Přírodní vláknina, která pomáhá při hubnutí

pexels-terje-sollie-566345
Zveřejněno: 2.6.2022 , datum poslední aktualizace: 13.7.2022

Hodně lidí se snaží zhubnout, ale i přes veškerou snahu mají mnohdy pocit, že by jim to mohlo jít i lépe. V takové chvíli mohou začít zkoumat nejrůznější prostředky na hubnutí, které by mohly jejich snahy vhodně podpořit. Jedním z těchto pomocníků je chitosan. Víte, co vše vám může nabídnout?

Kdo se někdy pokoušel zhubnout, ten ví, že to není vždy úplně snadné. Jeden den vám váha ukazuje o něco méně, další se zase tváří, že jste něco přibrali. (Ve skutečnosti ale není možné za jeden den přibrat tři kila tuku, takže až se vám to příště stane, můžete zůstat v klidu.) Něco také váží svaly, takže ačkoliv vaše postava vypadá v zrcadle na první pohled lépe, na vaší celkové váze se to nemusí nijak projevit.

I tak ale není hubnutí tuku snadné, protože jedno kilo obsahuje cca 7700 kcal. Když vezmeme v úvahu, že se v jídelníčku doporučuje jen mírný kalorický deficit (který se může pohybovat okolo 100-200 kcal) a nemůžete cvičit každý den do úmoru, tak se ukáže, že zbavit se jednoho obyčejného kila může být pro mnohé velká osobní výzva.

V čem přesně by vám mohl v tomhle pomoci chitosan, o kterém je tu dneska řeč?

Co je chitosan?

Chitosan je z vnějších koster korýšů

Chitosan je polysacharid, který se získává z vnějších koster korýšů. Dá se tedy říct, že je přírodního původu. Je na něm zajímavé to, že má schopnost na sebe navazovat těžké kovy, díky čemuž si ho oblíbili například v čističkách vody. V poslední době se také častěji přidává do doplňků stravy na podporu hubnutí.

Mohlo by vás zajímat:  Proč jíst kuřecí maso a jak ho nejlépe připravit?

Jak přesně to funguje?

Chitosan by měl fungovat tak, že se ve vašem žaludku přemění na gel. Jak prochází zažívacím traktem, měl by k sobě stahovat nadbytečný tuk s cholesterolem. Ten by pak měl snáze odcházet z těla, protože se v průběhu trávení nevstřebá. Ze stejného důvodu se doporučuje doplňky stravy s chitosanem užívat těsně před jídlem, protože v opačném případě by na sebe neměl co vázat. Jeho mechanismus ještě nebyl zcela pochopen, ale kvůli obsahu vlákniny by měl být pro tělo přínosný i v případě, že by k navázání tuku v trávicím traktu nedošlo. (Vláknina udržuje delší pocit plnosti a podporuje vyprazdňování.)

Benefity chitosanu

Redukce hmotnosti

Chitosan pomáhá při hubnutí

Chitosan na hubnutí opravdu funguje. Nejlepších výsledků ale docílíte, pokud se nebudete spoléhat jen na něj, ale budete ho kombinovat i se zdravým jídelníčkem a (alespoň trochu pravidelným) pohybem.

Hladina cholesterolu

Velkým benefitem chitosanu, který podle některých dokonce převyšuje jeho vliv na hubnutí, je jeho vliv na cholesterol, který stojí za řadou civilizačních chorob. Dlouhodobé užívání chitosanu vedlo u řady lidí k poklesu špatného i celkového cholesterolu. Z toho důvodu se lze domnívat, že chitosan může být součástí dlouhodobého plánu na jeho snížení.

Užívání

pexels-pixabay-39671

Chitosan snaší lidé při užívání dobře, až na výjimky. Někteří citlivější jedinci mohou zaznamenat mírnější potíže, mezi které patří nevolnost a podrážděný žaludek. Je tedy třeba vyzkoušet, jak na něj bude vaše tělo reagovat.

Dále si dávejte pozor na:

  • Alergii na korýše
  • Alergii na houby
  • Potenciální interakci s některými vitamíny rozpustnými v tucích (D, E, K a A)
  • Potenciální interakci s hořčíkem a vápníkem

Také by se mu měli vyhnout lidé, kteří berou léky na ředění krve. I v jejich případě by mohlo dojít k jejich nežádoucímu ovlivnění.

Mohlo by vás zajímat:  Nový trend hubnutí: chůze v přírodě i ve městě

Co z toho plyne?

Že doplňky stravy s chitosanem mohou být prospěšné pro řadu lidí, kteří se snaží zdravě zhubnout. Počítejte ale s tím, že musíte chitosan podpořit i zdravějším životním stylem. Pak lze očekávat, že jeho první výsledky zaznamenáte na svém těle rychleji.

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Chitosan – Chitosan (česky)

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-625/chitosan – Vše o chitosanu (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/chitosan-supplements – Co je chitosan? (anglicky)

Štítky: , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení