V současném hektickém světě a při sedavém způsobu zaměstnání se často stává, že naberete kila, kterých je velmi těžké se zbavit. Možná jste už vyzkoušeli řadu diet, které ale ve finále někam nevedly. Pojďte se spolu s námi podívat na hubnutí pomocí dělené stravy.
Být fit a štíhlý v době, která se vyznačuje přemírou stresu a vysokých požadavků na výkon je občas nadlidský úkol. Permanentní stres a nespokojenost v lidech probouzí nutkavou potřebu jíst. A co hůř, v takové situaci instinktivně sáhneme po něčem tučném a sladkém. Především proto, že tyto vlastnosti dokáží poměrně rychle uklidnit naše rozbouřené tělo i mysl.
Velkou nevýhodou je také to, že tento způsob stravování člověka svádí k závislosti, ze které může být velmi těžké se vymanit.
Přidejme problémy se spánkovým režimem, nízkou frekvenci pohybu a konzumaci nevhodné stravy a je zaděláno na malér.
Možná vás výše uvedené problémy trápí a už jste se rozhodli se stavem svého těla něco dělat. Ať už jste ale zkoušeli cokoliv, nikdy se vám nepodařilo zhubnout, či si váhu dlouhodobě udržet.
Pojďte se spolu s námi podívat na populární metodu dělené stravy. Funguje? A jak s ní správně zacházet? To se dozvíte v následujících řádcích.
Obsah článku
Co je to dělená strava?
Dělenou stravu vynalezl lékař William Howard Hay ve 20. letech 20. století. Sám trpěl řadou fyzických obtíží, a tak se rozhodl postupně z jídelníčku vyřadit maso, tabák a kávu.
Po několika měsících nového režimu si povšiml zcela zásadního váhového úbytku, který jeho nový životní styl provázel. I po fyzické stránce byla jeho kondice mnohem lepší než na začátku experimentu.
Hlavním pilířem dělené stravy je rozlišování potravin na tři typy:
- Kyselé
- Zásadité
- Neutrální
Každé jídlo, které sníme, stejně tak i nápoj, který vypijeme, má danou hladinu pH, které je buď neutrální, kyselé, nebo zásadité.
Hladina pH lidského těla se pohybuje mezi hodnotami 7,35 až 7,45. Jakákoliv nerovnováha směrem nahoru či dolů může velmi radikálně ovlivnit stav vašeho organismu. Vyvážená hladina vašeho tělesného pH je tak důležitá, že jakékoliv její porušení může vyústit ve velmi závažné zdravotní problémy a v nejhorších případech způsobit i smrt.
Tím, že se nevědomě stravujete buď příliš kysele, nebo příliš zásaditě dostáváte tělo mimo jeho přirozenou rovnováhu. Z té pak pramení nesprávná funkce organismu a nepřiměřený váhový přírůstek.
Všechny potraviny z výše uvedených kategorií lze (dle principů dělené stravy) ještě roztřídit do kategorie:
- Proteiny
- Uhlohydráty/Škroby
- Zásadité potraviny
Zásady dělené stravy
Ačkoliv je tato metoda velmi jednoduchá, existují zde informace, kterými byste se měli při konzumaci dělené stravy řídit:
- Nekonzumujte společně zeleninu a ovoce
- Vyhněte se proteinům a škrobům v jednom pokrmu
Potraviny z různých kategorií mají jiné požadavky na náročnost trávení. Pokud je spojíte, může se lehko stát, že tělo nedokáže jídlo kvalitně zpracovat. S tím se pojí i zhoršené vstřebávání vitamínů a minerálů ze stravy.
Odstup mezi konzumací odlišných kategorií jídel by měl být alespoň 3 hodiny.
Co se týče kombinace jídel z kategorie proteinů a zásaditých potravin, stejně jako u kombinace uhlohydrátů a zásaditých potravin, se nemusíte řídit žádným omezením.
Proteiny
Když už jsme si něco řekli o základních pravidlech dělené stravy, přišel čas na to si ujasnit obsah jednotlivých kategorií.
Co se týče proteinů, mezi ty se nejčastěji řadí:
- Maso
- Vejce
- Mléčné produkty
- Některé ovoce (pomeranč, mango, jablko, kiwi…)
- Luštěniny
- Víno (bílé i červené)
Uhlohydráty/škroby
Mezi potraviny, které se řadí mezi uhlohydráty/škroby patří:
- Rýže
- Cereálie
- Kukuřice
- Brambory
- Dýně
- Banány
- Rozinky
- Fíky a datle
- Pivo
Neutrální potraviny
Pokud přemýšlíte nad tím, které potraviny jsou považovány za neutrální, pak mezi nimi najdete:
- Zeleninu (mimo druhy uvedené výše)
- Máslo
- Smetanu
- Olivový olej
- Žloutky
- Ořechy (mimo buráky)
Jak na to?
Možná se vám zdá dělená strava hrozivá. Je tolik rozličných druhů potravin, a ne vždy budete mít čas přemýšlet nad tím, zda je vhodné je kombinovat, či nikoliv.
Aby byl pro vás celý proces jednodušší, podíváme se na ukázku možného a správně vyváženého jídelníčku.
Denní plán:
Snídaně: toast s marmeládou; ovesná kaše
Oběd: rýžový salát a ovoce; pečené brambory a ovoce
Večeře: pečená makrela se zeleninou (bez brambor); pečené kuře (bez brambor) s kořenovou a listovou zeleninou
Recept: Špenátová polévka s brokolicí
Budete potřebovat:
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 větší cibuli
- 200 g brokolice
- 250 g špenátu
- zeleninový vývar
- pepř
Cibuli nakrájejte na menší kousky a opečte ji na olivovém oleji. Když bude cibule orestovaná, přidejte do hrnce zhruba půl litru zeleninového vývaru. Poté přidejte pokrájenou brokolici a vařte ji, dokud nebude dostatečně měkká. To trvá zhruba půl hodiny. Nakonec přidejte do hrnce špenát a vařte dalších 5 minut. Až bude vše dostatečně povařené, polévku rozmixujte ponorným mixérem a dochuťte.
Dělenou stravu rozhodně stojí za to zkusit. Pokud se budete řídit jejími principy, uvidíte, že stav vašeho zdraví se viditelně zlepší. Stejně tak vás opustí i všechna kila, se kterými jste si do teď nevěděli rady.
A co vy? Máte s dělenou stravou zkušenost?