Frutariánství – proč je nevhodné pro dospívající a děti

photo-1535663056733-99fe376422cf
Zveřejněno: 8.4.2019

Přemýšlíte o změně životního stylu, ale nezamlouvá se vám ani jedna z tradičních diet? Pak se dost možná najdete ve směru, kterému říkáme futariánství. O co přesně jde a jaké jsou jeho zásady? 

Pokud dnes někdo řekne, že je vegetarián, patrně na tom neshledáte nic divného. Podobný stupeň tolerance si ve společnosti získali i vegani a vitariáni. Existuje ale další směr, který je (zatím) spíš ojedinělý. Ano, uhodli jste. Tím záhadným způsobem stravování je právě frutariánství.

Možná i vy sami přemýšlíte o tom, zda stojí za to ho vyzkoušet. Než se do toho ale pustíte naostro, nezapomeňte se seznámit se všemi potřebnými náležitostmi. Mohlo by se totiž lehko stát, že pohoříte. Nebo co hůř, že poškodíte své dosud prospívající zdraví.

Jak to s těmi frutariány vlastně je? A na co si dát pozor? 

Co je frutariánství?

O co ve frutariánství jde je patrné z jeho názvu. Ten, kdo se rozhodne být frutariánem odmítá pozřít cokoliv, mimo ovoce. Jediná další přípustná strava jsou ořechy a semínka.

Můžeme vás ujistit, že se jedná o velmi přísný životní styl. A rozhodně zde neplatí, že by jeho dodržování bylo nějak snadné. Z toho důvodu řada lidí frutariánský způsob života nakonec vzdá. V některých případech se k frutariánství lidé uchylují krátkodobě. Třeba v případě detoxikace organismu či při krátkodobé redukční dietě.

Frutariánství jako filozofie

Stejně jako u jiných typů stravování platí, že i frutariánství je podepřeno filozofií, kterou se většina příznivců řídí.

Ve filozofii frutariánů najdeme postoje, které říkají, že: 

  • Rostliny cítí stejně, jako zvířata a lidé. Z toho důvodu je nutné s nimi zacházet etickým způsobem a nezpůsobovat jim žádnou bolest a příkoří. (Z toho důvodu někteří frutariáni jedí pouze plody, které samovolně spadly na zem.)
  • Díky striktně ovocné stravě se v těle nebudou hromadit žádné nežádoucí toxiny, které jsou hrozbou pro jeho zdraví.

photo-1453731698127-c129fe738513

Někteří frutariáni také odmítají jíst semínka rostlin. Podle jejich mínění se jedná o zárodky nového života a oni nemají právo je zahubit tím, že je sní.

Mohlo by vás zajímat:  Chitosan: Přírodní vláknina, která pomáhá při hubnutí

Jak můžete vidět, postoje každého frutariána se do značné míry různí. V některých případech lze říct, že se jedná o postoje a důvody v naší společnosti značně nezvyklé. Existují však i reálné důvody, kvůli kterým se člověk rozhodne praktikovat tento způsob života.

Mezi ty nejčastější patří třeba: 

  • Náboženství
  • Finanční nouze
  • Jiná etnická příslušnost

Příznivé účinky frutariánství

Samozřejmě, i frutariánství disponuje řadou několika výhod, kvůli kterým je vhodné o něm přemýšlet. Byť i jen krátkodobě.

Frutariánská strava je výhodná z hlediska: 

  • Zvýšené konzumace vlákniny
  • Vysoké dávky vitamínů
  • Detoxikace organismu
  • Hubnutí
  • Snižování tlaku (ale jen při konzumaci některých druhů ovoce)
  • Snižování cholesterolu
  • Snižování hladiny krevního cukru

Zvýšená konzumace vlákniny pomáhá zdraví vašich střev. A právě v nich sídlí naše imunita. Lze tedy říct, že při vhodném postupu navýšíte obranyschopnost celého organismu. Vitamíny, které jsou v ovoci obsažené se pak postarají o přirozenou ochranu proti nemocem.

photo-1541349400435-8899a68bad76

V neposlední řadě nesmíme zapomínat ani na to, že ovoce neobsahuje žádný přidaný cukr. Oproti samotnému cukru, jak jej známe ovoce obsahuje poměrně snadno stravitelné sacharidy. Obvykle tedy nedochází k náhle zvýšené hladině cukru v krvi.

Také nesmíme zapomínat na to, že frutariáni nekonzumují téměř žádné tuky. Snad jen ty, které pochází ze semen některých rostlin a ořechů. Proto u nich dochází k velmi výraznému úbytku váhy.

Negativa spojená s frutariánstvím

Bohužel, kvůli extrémnímu postoji frutariánů ke všem jiným potravinám u nich dochází k řadě nežádoucích komplikací.

Nejčastěji jim chybí: 

  • Vitamín B12
  • Vápník
  • Tuky
  • Bílkoviny
  • Mastné kyseliny

Kvůli nedostatku vitamínů skupiny B jsou frutariáni často unavení a také jsou náchylnější ke vzniku anémie. Také může díky jejich nedostatku docházet k nedostatečnému růstu. Bílkoviny jsou zase důležité pro budování svalové hmoty a jejich konzumace vás rychleji zasytí.

Mezi další nevýhody frutariánství patří:

  • Neustálý hlad (ovoce vás nezasytí tak, jak byste potřebovali)
  • Zvýšené riziko osteoporózy
  • U žen může dojít k poruchám menstruačního cyklu
  • Podvýživa
  • Nedostatek některých důležitých látek a vitamínů

Jak již bylo řečeno, aby došlo k alespoň relativnímu pocitu sytosti, připravte se na to, že jako frutariáni sníte i několik kilogramů ovoce za den. V tomto ohledu není tento druh životosprávy příliš ekonomický. Také dojde k poměrně rychlému vyhladovění.

Mohlo by vás zajímat:  Jaké vybrat vitamíny pro muže po 40 na plodnost a energii?

Kvůli nedostatku vápníku frutariánům hrozí nejen osteoporóza, ale i zvýšené riziko výskytu zubního kazu. Stejně jako u jiných způsobů stravování, které odmítají hlavní zdroje vápníku by pro vás měla být pravidelná návštěva zubaře naprostou samozřejmostí.

Vzhledem k velmi radikálnímu úbytku hmotnosti by si měly ženy uvědomit fakt, že přichází o hormonálně aktivní část tuku. Ta je přímo zodpovědná za správné fungování ženských hormonů v těle. A jelikož úbytek váhy frutariánů mnohdy hraničí s podvýživou, reprodukční cyklus se raději uspí, než aby riskoval nežádoucí otěhotnění v období “hladu”.

Nedostatek dalších důležitých látek a vitamínů pak může přispět k rozvoji některých dalších druhů onemocnění.

Pro koho je frutariánství nevhodné?

Vzhledem ke zdravotním nevýhodám frutariánství je naprosto jasné, že tento životní styl je naprosto nevhodný jak pro děti, tak pro dospívající.

Děti ke správnému růstu a vývoji potřebují vysoké množství vápníku, který je velmi důležitý pro správný růst kostí. Bílkoviny zase prospívají svalům, tedy i mozku. Tím, že přísun bílkovin u dítěte škrtnete si velmi nezodpovědně zahráváte s jeho zdravím.

photo-1526384215746-d63ee4675cb1

Další skupinou, pro které je frutariánství nevhodné jsou těhotné a kojící ženy. V obou případech je dítě odkázané na matčiny zdroje, kterými frutariáni nedisponují. Frutariánství nedoporučujeme ani těm ženám, které plánují v brzké době otěhotnět.

Frutariánství je nevhodné i pro staré a nemocné, které tento způsob života ještě více oslabí.

Jak s frutariánstvím začít?

Pokud vás nic z tohoto článku neodradilo a chcete se do frutariánství přeci jen pustit, pak začněte velmi pozvolna.

photo-1498579397066-22750a3cb424

Ze své životosprávy vyřaďte veškerý alkohol, kávu, čaj, živočišné produkty, polotovary a další zpracované potraviny. Naopak do svého jídelníčku přidejte víc ovoce, zeleniny, ořechů a semen. Právě ty jsou zodpovědné za alespoň malý přísun tuku do vašeho organismu.

Také nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin. Pokud budete jíst zvýšené množství vlákniny, kterou nedostatečně zapijete, koledujete si o velmi nepříjemné a časté zácpy.

Závěrem

Frutariánství je velmi extrémní životní styl, který nelze doporučit každému. Vzhledem k jeho rizikům je lepší, pokud jej budete praktikovat jen občasně.

A co vy? Máte s frutariánstvím či frutariány nějakou vlastní zkušenost? 

Štítky: , , , , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení