jak-zrychlit-metabolismus
Zveřejněno: 24.1.2017 , datum poslední aktualizace: 26.1.2023

Zrychlení metabolismu těla vede k lepšímu trávení a k rychlejšímu odbourávání tuků. Je potřeba nejen při touze zhubnout, ale také po různých onemocnění. Každé silně zasahuje náš organismus a naruší jej. Nezáleží při tom na tom, zda se potýkáte s dlouhodobějšími onemocněními s třídenní chřipkou. Také po užívání léků se náš metabolismus zpomaluje, což může mít za následek únavu, tloustnutí, zhoršení trávení.

Při zrychlení metabolismu má význam správná strava a rytmus stravování. Metabolismu pomůže i pohyb – ne však nucený, není třeba ani příliš dřít. Hlavní je přirozeně se hýbat při běžných každodenních činnostech. V tomto článku si ukáže pár dalších tipů, jak metabolismus těla zrychlit.

Jak tedy zrychlit metabolismus, aby tělu, a tedy vám, bylo dobře?

1. Dostatečné stravování

Zaprvé je důležité se správně a dostatečně stravovat. To však znamená nepřejídat se – proto například po Vánocích, kdy se člověk dva týdny živí cukrovím a dobrotami, můžeme pociťovat, že je nám těžko a jsme bez energie. Je důležité tedy navrátit jídlu řád.

Aby tělo mohlo spalovat tuky a nedělalo si zásoby, je potřeba mu dodávat pravidelně přiměřenou dávku jídla. To, kolik potřebujete za den sníst, zjistíte u dietologa nebo podle tabulek na internetu. Množství energie, kterou máte denně sníst, se totiž neodvíjí jen od vašich kilogramů, ale hlavně od stylu života, typu práce a vašich návykům.

Tak jako tak, jídla byste měli mít v rozestupech 2-3 hodin, za jeden den jich tedy budete mít klidně pět až šest. Jde sice o častější stravování se, ale za to o menší porce. Pravidelná jídla jsou prvním krokem k rychlejšímu metabolismu, tělo si nebude dělat žádné tukové zásoby „na horší časy“.

Jak zrychlit metabolismus

2. Správné stravování

S pravidelným stravováním jde ruku v ruce i to, co vlastně jíte. Rozhodně není dobře, když si ráno usmažíte vajíčko, ke svačině si dáte malé hranolky, k obědu řízek, odpoledne a večer „už jen“ chleba s máslem!

Ráno jezte vydatně, ale zdravě a dejte tělu hned zrána dávku vitamínů – například ovocem nebo sklenicí vody s citronem. Na svačinu stačí bohatě jedno jablko, banán, ananas, který je mimochodem doporučován při problémech se zažíváním, nebo hrst ořechů. K obědu si dejte dostatečně velkou porci, ale vyhněte se smaženým věcem z fastfoodu. Odpoledne potom na svačinu zvolte zeleninu a k večeři variaci masa a například rýže.

Mohlo by vás zajímat:  Dračí ovoce a jeho 5 příznivých účinků na zdraví

S jídlem se váže i pití. Pitný režim dodržujte nejen kvůli metabolismu, ale při dodržení správného pitného režimu zjistíte, že se vám zlepšuje pleť, nehty, nebolí vás hlava, lépe spíte. Ptáte se, co byste měli pít? Čistou vodu. Ta je nejdůležitější, ale samotná nestačí a nemusí pořád chutnat, proto ji střídejte s ovocnými čaji, bylinkovými, zeleným nebo bílým a pijte také minerálky.

Jak zrychlit metabolismus těla

TIP: Vhodné je dát si do vody ovoce, které dodá lehkou chuť, nebo například mátu a meduňku.

3. Jak je to s pohybem?

Pokud chcete rychleji spálit tuky, je potřeba se hýbat. Nicméně není důležité se 5x týdně potit v posilovně. Zařaďte do svého života pohyb jako chůzi do schodů místo výtahu, nebo běžte jednu dvě zastávky pěšky, místo toho, abyste se tlačili v tramvaji. Rozhodně se ale k ničemu nenuťte. Máte-li těžký nákup, jste-li unavení nebo prší, jízda tramvají vám opravdu neublíží.

Jak zrychlit metabolismus těla

4. Alkohol a kouření

Říká se, že sklenka vína nemůže ublížit. Nemůže, pokud si ji nedáváte několikrát denně každý den v týdnu. Alkohol rozhodně nepatří do pitného režimu, mělo by jít o občasné zpestření životního stylu, třeba jednou týdně. Rozhodně se vyhněte ale tvrdému alkoholu. Když už budete mít chuť na víno, dejte si dvě deci červeného, nebo je dovoleno půl litru piva, které je dobré na pročištění ledvin. Držte se však na této maximální hranici, pamatujte, že alkohol obsahuje spoustu cukru, který vám rozhodně nepomůže zhubnout, ani zrychlit metabolismus.

S alkoholem se pojí i další droga, a to kouření. Tělo vystavované nikotinu může po čase zaznamenat únavu, vyčerpání, nervozitu… A je jedno, zda kouříte, nebo se pravidelně pohybujete v zakouřeném prostředí. Změňte to, běžte na čerstvý vzduch a najděte si něco, čím zaměstnáte ruce i ústa. Stačí si vzít žvýkačku a za ruku vzít svoje děti na procházku, nebo začít kreslit, psát, vyrábět, …

Jak zrychlit metabolismus těla

5. Relaxujte a spěte

Spánek je velmi důležitý, bez něho nic nebude fungovat tak, jak by mělo. Během spánku se regeneruje tělo, odpočívají svaly i mysl. Ten, kdo málo spí, může trpět bolestmi hlavy, náladovostí, ale můžou se dostavit i vážnější problémy. Naučte se tedy nějaký režim, který vám pomůže k bezstarostnému spánku. Nastavte si jej tak, abyste měli čas na spánek alespoň 6-8 hodin (každý potřebuje spát jinak, aby byl dostatečně odpočinutý, je vhodné individuálně vypozorovat, co potřebuje vaše tělo).

Mohlo by vás zajímat:  3 nejlepší bylinky na odvodnění

Pokud tedy potřebujete vstávat v pět hodin ráno, jděte do postele nejpozději v jedenáct v noci. Ale pamatujte, že taky můžete mít potíž ihned usnout. Nejlepší je jít do postele ještě dřív, abyste mohli najít pohodlnou polohu a v klidu usnout. Rozhodně se nestresujte, že už je půlnoc a vy za pět hodin vstáváte. Nesledujte čas, na nic nemyslete, užívejte si pohodlí.

POZOR! Nebudete-li schopni dlouhodobě spát, nezačínejte sami s prášky na spaní. Lehce byste si na nich mohli vytvořit závislost. Raději se poraďte s lékařem, který odhalí poruchu vašeho spánku a předepíše správné léky!

S kvalitou spánku souvisí to, jak moc se stresujete. Jestli máte v práci press a stres, je možné, že se vám kvůli tomu spí hůře. Je tedy nutné nechat tělo i mysl nejen v noci, ale během dne odpočinout, uvolnit. Není od věci si během pauzy v práci zavřít na pár minut oči, dát nohy nahoru, klidně si pustit relaxační, meditační hudbu. Stačí pět minut, uvidíte, že se cítíte opět energičtí. Tentýž proces uvolnění můžete potom dělat před spánkem, abyste snáze usnuli.

Jak zrychlit metabolismus těla

6. Správné doplňky stravy

Není potřeba se živit tunou prášků zaručující přísun vitamínů a minerálů. Stačí zvolit jeden komplexní doplněk stravy, která vám dodá železo, hořčík, vitamín C a B…

Doplnit tělu to, co potřebuje, můžete ale také stravou, a to například superfoods. Jde o potraviny, které jsou celosvětově uznávané jako ty nejlepší, které tělu z prospívají z mnoha hledisek. Není od věci zařadit do jídelníčku například zelený čaj, Matcha Tea, chia semínka, chlorellu, spirulinu, oříšky, semínka, rybí tuk. Lze také zkusit chitosan. Celý seznam superfoods zajisté najdete na internetu a budete překvapeni, kolik potravin nese toto označení a jaké všechny zázraky umí!

Štítky: , , , , , , ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení