Obezita neboli nadváha – jak s ní bojovat?

obezita neboli nadváha jak s ní bojovat
Zveřejněno: 21.2.2018

Obezita je v dnešní době brána jako onemocnění, které je třeba léčit. Obezita se určuje tzv. Body Mass Indexem – BMI, který se počítá poměrem výšky a váhy. Jde o nadměrné rozložení tuku v organismu.

Co je obezita

Na otázku, co je obezita, lze použít definici. Obezita je chronické onemocnění, projevující se nadměrným hromaděním tuku v našem těle. Hlavním ukazatelem je Body Mass Index BMI, kdy hodnota 30 a více již značí obezitu. Dalším jíž zřejmým ukazatelem jsou tělesné proporce. Obezitu způsobuje celá řada faktorů. Zejména jde o nepoměr mezi příjmem a výdejem energie. Dalšími faktory jsou pak genetické dispozice, psychika, poruchy metabolismu, štítné žlázy, ale i dlouhodobé užívání některých léků.

Obezita je nebezpečná

Obezita je současně i jedním z rizikových faktorů pro vznik mnoha chronických onemocnění. Zejména jde o typ cukrovky, kardiovaskulární onemocnění a rakovinu. Léčba obezity může být v některých případech i invazivní neboli operativní, kde ale počítejte s tím, že pokud neupravíte životní styl, ke svým kilogramům se zase vrátíte.

Neinvazivní léčba pak zahrnuje dietní změny ve stravování a v pravidelném cvičení. Nejúčinnější je kombinace obou způsobů, kdy se při obou metodách doporučuje odborný dohled lékaře nebo výživového poradce a sportovního trenéra či fyzioterapeuta. V současné době vám také pomohou aplikace, internet, počítače a chytré telefony.

Obezita je velmi rizikový faktor pro vznik onemocnění i úmrtí jedince o desítky let dříve. Způsobuje aterosklerózu, tedy kornatění cév, hypertenzi neboli vysoký krevní tlak, metabolické poruchy, ale i obtíže s klouby. U obézních lidí je větší pravděpodobnost rizika infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, cukrovky 2. typu, rakoviny i artrózy velkých kloubů.

obezita

Obezitologie a obezitologické vyšetření

Samostatným lékařským oborem, který se věnuje právě obezitě, je obezitologie. Obezitologické vyšetření obnáší nejdříve vyšetření internistou, který pak na jeho základě vyhodnotí, zda u vás jde o nadváhu, nebo už o obezitu. Následně vám sestaví individuální jídelníček, kdy je třeba dodržovat i pravidelnost, doporučí přiměřenou pohybovou aktivitu s ohledem na další možná onemocnění a váš fyzický stav. Obezitolog pacienta provází po celou dobu redukce nadváhy redukčním programem a léčbou.

Mohlo by vás zajímat:  Šedý zákal - pomůže jedině operace!

Obezita – příznaky

Nejčastějšími příznaky je nadváha, příbytek tělesné hmotnosti, vysoký cholesterol a krevní tlak, bolest na hrudi, únava, chrápání, otoky končetin, mastná pleť, akné, bolest zad a kloubů, dušnost, mastné vlasy, pocení, zvýšení hladiny cukru v krvi a zvětšení prsů u mužů.

Nejčastější vznik obezity vzniká právě nepoměrem přijaté a vydané energie. Daný nepoměr vzniká ze dvou příčin, které spolu úzce souvisí. Jde o nadměrný přísun energeticky bohaté potravy a ruku v ruce s tím jde i snížený výdej energie, zvláště pak nedostatkem pohybu. Je nutné si uvědomit, že při sezení u PC nespálíte žádné kalorie a nedá se to srovnávat z dřívější fyzickou prací pro obživu. Nikdy také nebyl tak vysoký kalorický příjem. Pokud se navíc nehýbete, tělo vám chátrá doslova pod rukama.

Obezita u dětí

V posledních letech je velkým problémem dětská obezita. V uplynulých 30 letech se počet obézních dětí dokonce zdvojnásobil. Počet obézních adolescentů se navíc zvýšil až na trojnásobek. V Evropě má ve věkové skupině 5 až 17 let nadváhu nebo obezitu 19 % dětí. V EU žijí přibližně 3 miliony obézních dětí a každoročně přibývá 400 000 nových případů. V ČR trpí nadváhou nebo obezitou asi 13 % dětí.

Obezita u dětí je dána zmnožením tukové tkáně v organismu a stanovujeme ji podle nepřímých ukazatelů, jakými je hmotnost v poměru k výšce. Index tělesné hmotnosti BMI vypočítáme tak, že hmotnost v kg dělíme výškou v m na druhou (výška x výška). Na internetu je i mnoho kalkulátorů. Pokud se bod BMI dítěte pohybuje nad křivkou 97. percentilu, je dítě jednoznačně obézní. Je-li BMI mezi 90. a 97. percentilem, dítě trpí nadváhou. BMI mezi 25. a 75. percentilem je zcela normální.

obezita

Obezita 2. stupně

Obezitu rozdělujeme na 3 stupně podle BMI – Body mass index, které dává podíl hmotnosti v kilogramech a druhé mocniny výšky v metrech. Tedy hmotnost kg/výška² m. Obezita 2. stupně už je vysoce alarmující stav.

Mohlo by vás zajímat:  Au, už zase ty bolavé afty! Co jsou zač a co s nimi?

Rozdělení váhy podle BMI

Podváha Méně než 18,5
Normální tělesná hmotnost 18,5 – 24,9
Nadváha 25,0 – 29,9
Obezita 1. stupně 30,0 – 34,9
Obezita 2. stupně 35,0 – 39,9
Obezita 3. stupně Více než 40,0

Léčba obezity

Důležité pravidlo, které platí ve výživě obézního dítěte, ale i dospělého lze vyjádřit tak, že je třeba upravit životní styl. Nejde o držení diety, ale o učení se zdravěji a lépe jíst. Toto pravidlo platí bez rozdílu pro všechny štíhlé i obézní. Léčba obezity by měla být včasná. Pokud víte, že si nebudete počítat porce a kalorie, zkuste třeba proteinovou dietu ketomix, kde o ní získáte podrobnější informace. Její chutné produkty plně doporučuji. Získáte energii, štíhlost a dobré stravovací návyky. Dokonce vás přestanou trápit i chutě na něco dobrého. Strava musí být především vyvážená, pestrá a musí obsahovat dostatečné množství jednotlivých živin, zejména:

  • kvalitních bílkovin
  • komplexních sacharidů
  • vlákniny
  • vitaminů
  • minerálních látek
  • přiměřené množství zdravých tuků

Ve výživě dítěte by mělo být přiměřeně zastoupeno mléko, mléčné výrobky, které lze nahradit sójovými, dostatečné množství zeleniny, u ovoce pozor na sacharidy a neslazených cereálních výrobků. Ovoce tak 1 porce a k tomu 4 porce zeleniny denně. Nejlepší je přidat je ke každému jídlu. Je nutné omezit příjem soli. A bez pohybu to prostě nejde.

5/5 - (2 votes)
Štítky: , , ,

Podobné články

od
Mám ráda život se vším, co přináší. Zajímá mě zdravý životní styl, nutričně hodnotná strava, všechny způsoby cvičení a druhy sportů, aktivní způsob života, témata kolem rodiny, vztahů, módy i krásy.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

5/5 - (2 votes)
0 sdílení